Navracsics: Együttélésre vannak ítélve a magyarországi közösségek

Írta: MTI - Rovat: Hírek - lapszemle

Együttélésre vannak ítélve a magyarországi közösségek – hangsúlyozta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a Kisebbség és többség között – A magyar és a zsidó/izraeli etnikai és kulturális tapasztalatok az elmúlt századokban című tanulmánykötet bemutatóján kedden Budapesten.

Kisebbség és többség között borító

A kötet borítója

A Balassi Intézet rendezvényén a kormányfő helyettese rámutatott: a civilizáció fejlődésével az a tendencia figyelhető meg, hogy a közösségek közötti konfliktusok megoldása intézményes kereteket nyer.

Navracsics Tibor úgy fogalmazott: „ha néha nehéz is, de lehetséges az együttélés”, amihez szerinte nagyon sok jóakaratra van szükség.

Mint mondta, a kisebbségekkel való együttélés „legszebb és legtragikusabb története” a hazai zsidó közösség története, a magyar-zsidó együttélés, illetve az anyaország és a zsidó diaszpóra kapcsolata.

Beszélt arról, hogy a 20. század a nacionalizmusok százada, amelynek egyik legizgalmasabb témája a népek együttélése. A közösség képződése azzal kezdődik, hogy egy másik közösséggel szemben meghatározzák magukat, innen azonban könnyű eljutni a konfliktusig – tette hozzá.

Emlékeztetett arra: a három évvel ezelőtti konferenciából – amelynek ő volt a fővédnöke – készült ez a tanulmánykötet, a szerzők listáját és a témákat illetően pedig nagyon színes a paletta. A könyvben található zenetörténeti munka, levelezés, archívumfeldolgozás, valamint politikatudományi értekezés többség és kisebbség viszonyáról.

Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója elmondta: intézményük feladata „a magyar kulturális örökség bemutatása és kölcsönhatásba hozása más hagyományokkal” Közölte: „ki kell törnünk az egyedül vagyunk szemléletmódból”, mert ha ez megvalósul, akkor lehet csak igazán ismertetni a magyar kultúrát.

Szólt arról: 1944-ben és az azt megelőző évtizedekben nagyon súlyos tragédia történt a magyarság és a zsidóság kapcsolatában, mert a magyar állam megtagadta állampolgárainak százezreit, akiket megfosztottak nemcsak a vagyonuktól, hanem életüktől is.

Novák Attila, a kötet szerkesztője rámutatott: a könyvben vannak kifejezetten a magyar zsidó történetírással foglalkozó tanulmányok, de vizsgálják azt is, hogy a kisebbség és a többség milyen fizikális és intellektuális kapcsolatban vannak egymással. Kiemelte: a kötet megjelenése kulturális, diplomáciai folyamatot indított el, s a könyvnek Tel-Avivban, a diaszpóra-kutatóközpontban is volt bemutatója.

[popup][/popup]