Nagykállóban a hitközség a városi és a vármegyei vezetőkkel közösen ünnepelte a hanukát
A Nagykállói Zsidó Hitközség szervezésében a második gyertyát gyújtották meg csütörtök este a zarándokházban rendezett ünnepségen a hitközség tagjai.
“Az első gyertyát Gál Zoltán, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés alelnöke, a másodikat Juhász Zoltán polgármester gyújtotta meg Fináli Gábor budapesti rabbi és Csatlós Tamás kántor, a nagykállói hitközség vallási vezetője közreműködésével. Ezt követően a vendégeket Blajer Gábor, a Nagykállói Zsidó Hitközség elnöke köszöntötte. A hitközség vezetője felidézte, hogy amikor az ellenségtől visszafoglalt, bálványokkal megszentségtelenített szentélyben a zsidók meg akarták gyújtani az örökmécsest, csak egy kis korsónyi tiszta, megszentelt olajat találtak, ami csak egy napra lett volna elég, azonban csodás módon nyolc napig égett a láng. Addigra elkészült az új, tiszta, megszentelt olaj, a templomot újra felavathatták” – írja a szon.hu.
“– A sötétség és a fény harcában a fény győzedelmeskedik. Egy kis fény is képes megszüntetni a hatalmas sötétséget – fogalmazott Blajer Gábor.
Gál Zoltán, a vármegyei közgyűlés alelnöke is elmondta gondolatait. Mint kiemelte, keresztényként mást ünnepelnek ilyenkor, azonban most hanuka alkalmából együtt ünneplik a csodát. Mindenkinek példát mutat Judás Makkabeus küzdelme, a harc üzenete: a hit, a remény a nehéz időkben is segít, valamint fontosak a közös emberi értékek. A hanuka fénye a hitet, a reményt, az összetartozást szimbolizálja.
Juhász Zoltán, Nagykálló polgármestere vissza emlékezésében felidézte, több évtizedes baráti kapcsolat fűzi a hitközség vezetőjéhez és tagjaihoz. Reményét fejezte ki, hogy a hitközséggel a jövőben is együtt dolgoznak majd a városért.
A köszöntő beszédek sorát Bitó-Balogh Zsanett, a Somnakuno Drom Roma Női Civil Egyesület szakmai vezetője zárta.
– Büszke vagyok arra, hogy a nagykállói roma közösséget képviselem. A nagyszüleim sokat meséltek a II. világháború vészkorszakáról. Most nem állhatnék itt, ha a nagyszüleim nem tudtak volna elbújni egy zsidó házában. Csak köszönetet tudok mondani a zsidóknak. Fontos a közös együttműködés, fontos, hogy egymás szokásait megismerjük, s együtt dolgozzunk a továbbiakban – tette hozzá Bitó-Balogh Zsanett.
A köszöntő gondolatok után hanukai finomságokat kóstolhattak meg az ünnepség résztvevői” – írja tudósításában a szon.hu.