Meglepő: Szíria felvenné a diplomáciai kapcsolatokat Izraellel

Írta: ujkelet.live - Rovat: Hírek - lapszemle

Ahmed Al -Saraa, Szíria elnöke a múlt héten Szíriába látogató Cory Mills amerikai kongresszusi képviselővel üzent a Fehér Háznak.

Ahmed Al -Saraa

Az Izrael állammal történő jelképes békekötés, illetve nyomában a diplomáciai és gazdasági kapcsolatok felvétele az Ábrahám Egyezmény keretében, azaz a Trump elnök által sejtelmesen említett négy országgal való bővítést illetően konkrét bejelentés eddig nem történt. Kétségkívül a legnagyobb jelentőséggel a szaúdi normalizáció bírna, amit jelenleg meglehetősen megnehezít a gázai háború illetve Binjámin Netanjahu miniszterelnök kormányának elutasítása a kétállami megoldásra vonatkozóan.

Ezenkívül az Öböl-államok – különösen Katar és Omán jöhetnek szóba azt követően, hogy először Bahrein és az Emirátusok vették fel a diplomáciai kapcsolatot Izraellel.

Arra viszont nem sokan számítottak, hogy Szíria fog elsőként, és önként jelentkezni.

Az országot évtizedekig elnyomás alatt tartó Aszad Basar rezsimjének váratlan megdöntése után hatalomra kerülő Ahmed al-Saraa új szíriai elnök azonban nyíltan hangoztatja azon szándékát, miszerint Damaszkusz normalizálni kívánja a kapcsolatokat Izraellel.

Al-Saraa a múlt héten Szíriába látogató Cory Mills amerikai kongresszusi képviselővel üzent a Fehér Háznak.

A Bloombergnek nyilatkozó amerikai képviselő elmondása szerint Damaszkuszban tárgyalásokat folytatott az Egyesült Államok által bevezetett gazdasági szankciók feloldásának feltételeiről, valamint az Izraellel való béke lehetőségéről. Mills, aki a képviselőház külügyi és fegyveres szolgálatokkal foglalkozó bizottságának tagja, Marlin Stutzman indianai képviselővel érkezett Szíriába, első amerikai törvényhozóként mióta az iszlamisták vezette lázadók offenzívája véget vetett az Aszad-rezsimnek.

Szíria „a megfelelő feltételek mellett” érdekelt az Ábrahám Egyezményhez való csatlakozást illetően, nyilatkozta Mills a Bloombergnek, megjegyezve, hogy Al-Saraa levelet is küldött Trump számára. Ezenkívül, a felek megvitatták azon lehetséges feltételeket a súlyos gazdasági szankciók feloldására, melyeket Trump még első hivatala idején vetett ki az Aszad-vezette Szíriára.

Elmondása szerint, Mills többek között a következőket követelte

  • az Aszad örökségéből származó maradék kémiai fegyverek teljes megsemmisítése;
  • biztonsági együttműködés Irakkal és az USA-val;
  • illetve olyan garanciák, amelyek megnyugtatnák Izraelt, különös tekintettel azon aggodakmakra, hogy az új szíriai vezetés szabadon hozzáférhet az Arab-öbölből származó pénzforrásokhoz. Továbbá, Mills szerint al-Saraa nyitott annak tisztázására, miként tervezi kezelni a még mindig Szíriában tevékenykedő külföldi harcosok jelenlétét, illetve garanciákat kínál a szankciók enyhítését ellenző Izraelnek.

Damaszkusz azzal a kéréssel fordult mind az Egyesült Államok, mind Európa vezetéséhez, hogy oldják fel teljes mértékben a szankciókat az ország több mint egy évtizede tartó polgárháború miatt súlyos károkat szenvedett gazdaságának újraindítása érdekében.

Al-Saraa ajánlata, és a mögötte álló komoly szándék, illetve a garanciák felajánlása akár igazak is lehetnek, és történelmi áttörést, valamint jelentős politikai irányváltást jelentenének egy olyan vezető részéről, akit nem is olyan régen úgy tartottak számon, mint az al-Kaida hírhedt terroristája, Abu Mohammad al-Julani.

Mills mindenesetre optimista, és a nyílt párbeszéd fenntartására törekedne – mondta Mills.

Itt egy lehetőség van – ilyen lehetőségek egyszer adódnak az életben. Nem akarom, hogy Szíriát Kína, vagy Oroszország és Irán karjaiba taszítsák,” – mondta a Reutersnek a damaszkuszi delegáció másik tagja Stutzman, egyben megerősítve Mills korábbi nyilatkozatát, miszerint „Al-Saraa kész foglalkozni az Egyesült Államok [dzsihádista múltja] aggodalmaival. Japán és Németország is ellenségeink voltak egykor. Tudni kell lezárni az ilyen fejezeteket, ha stabilitást akarunk.”

Megjegyzendő, a damaszkuszi látogatás annak árnyékban történt, hogy Trump fű alatt szép csendben elkezdte kivonni az északi részén állomásozó amerikai csapatokat. Az amerikai elnök ugyan többször hangoztatta, hogy Szíria nem a mi dolgunk, ettől függetlenül egy lehetséges izraeli normalizáció gondolta lehet, hogy mégsem hagyná hidegen a Fehér Házat. Al-Saraa úgy tűnik remek kapcsolatokat kezd kialakítani az Öböl-államokkal, és a szaúdi trónörökös biztosan támogatná, Netanjahu és jelenlegi kormánya azonban minden bizonnyal elutasítaná a szíriai közlekedést Jeruzsálem irányába.

Nem így, a damaszkuszi zsidók. A Bassár el-Aszad rezsim bukása után felgyorsult események hátterében szíriai zsidók – hosszú időn elképzelhetetlennek tűnő visszatérése Damaszkuszba bizonyítja, hogy semmi sem lehetetlen.

A több mint három évtizede először és egyelőre visszatérő látogatásra február végén érkező kis csoport izgatott tagjai újrafelfedezve történelmi identitásukat, bejárták a damaszkuszi és környéki zsidó örökség helyszíneit. Az egykor népes közösséget számláló történelmi zsinagógákban hihetetlen csodaként épen megőrzött Tóra-tekercsek spirituális környezetében való imádkozással – a szíriai zsidóság értékeit soha fel nem adva a hazatérést ünnepelték.

A többek között gyakori izraeli légicsapások miatt is nehezen formálódó jövő ellenére, a szíriai zsidók bíznak a jövőben, otthonuk újra teremtésében, és azt sem tartják lehetetlennek, hogy elérhető az izraeli és az új szíriai vezetés közötti normalizáció. Annál is inkább, mert saját kezükbe kívánják venni az irányítást, annak érdekében, hogy a hamvaiból főnix madárként újjáéledő szíriai zsidóság hozzájáruljon egy jogállamiságon alapuló új ország felépítéséhez. Elmondásuk szerint – „Damaszkusz egy elbűvölő város. Kicsit koszos, de csodálatos hely, és nagyon szép.”

Teljes cikk

[popup][/popup]