Meghalt Jean-Marie Le Pen, az új francia szélsőjobboldal atyja
96 éves korában meghalt Jean-Marie Le Pen, a francia szélsőjobboldali Nemzeti Front alapítója. Az egykori ejtőernyős 1972 és 2011 között vezette a pártot.
Munkásságát a Telex foglalja össze.
Le Pen évtizedeken át a francia politikai színtér megkerülhetetlen figurája volt. Még azután is aktívan politizált, hogy az egykor általa alapított párt – lánya, Marine Le Pen vezetésével – irányt és nevet váltott és kizárta a tagjai közül. A Nemzeti Tömörülés néven tovább működő mozgalom visszavett az alapító szélsőséges hangneméből.
Le Pen 1928-ban született egy bretagne-i kis faluban, La Trinite sur Mer-ben. Édesapja halász volt, édesanyja parasztcsaládból származott. A fiatal Le Pen-t jezsuita iskolába küldték, ahol ösztöndíjat is kapott. Elmondása szerint itt fogta meg igazán a retorika. 1948-ra elvégezte a jogi egyetemet Párizsban, és megválasztották a Joghallgatók Egyesületének vezetőjévé. A gyarmati háborúkban szolgált Algériában és Vietnámban. 1972 és 2011 között volt elnöke a Nemzeti Frontnak, amelyben sikerült egyesítenie a történelmi francia szélsőjobboldal különböző irányzatait.
Ötször indult el az elnökválasztáson, 1974-ben, 1988-ban, 1995-ben, 2002-ben és 2007-ben. Mindenki meglepetésére 2002-ben, 73 éves korában a szavazatok 17,8 százalékával bejutott a választás második fordulójába. Ez volt Le Pen legnagyobb sikere, csakhogy a franciák úgy megijedtek egy szélsőjobboldali elnök lehetőségétől, hogy egységfrontban álltak össze vele szemben, és Jacques Chirac a második fordulóban 82 százalékot szerezve újrázott.
Utolsó elnökválasztási kampányában, 2007-ben Le Pennek nem sikerült bekerülnie a második fordulóba. 2011-re már eldőlt, hogy a párt vezetését lánya, Marine Le Pen veszi át. A többször elvált, akkor 42 éves Marine Le Pen a párt modernizációjának motorja volt.
Jean-Marie Le Pen karrierje során hírhedté vált a botrányos kijelentéseiről. Nem egyszer tett nyíltan rasszista, homofób, krematóriummal viccelődő, holokauszttagadó kiszólásokat, és pályafutása során végig felszólalt a bevándorlás ellen. Szóbeli megnyilvánulásai miatt többször elítélték rasszizmus és antiszemitizmus vádjával.