“Az én halottaim helyett is írt”

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Egyebek közt ezt mondta Heller Ágnes Frankfurtban, az Anne Frank születésének 90. évfordulóján tartott megemlékezésen. 

A bergen-belseni náci koncentrációs táborban 15 éves korában meghalt német zsidó lány születésének évfordulója alkalmából számos megemlékezést, felolvasást, tárlatvezetést, pódiumbeszélgetést és egyéb rendezvényt szerveztek, nemcsak Anne Frank Hessen tartományi szülővárosában, hanem országszerte több helyszínen.

A legnagyobb szabású a legfontosabb német nemzeti emlékhelyek között számon tartott frankfurti Szent Pál-templomban volt. Az esemény fő szónoka az ugyancsak 1929-ben született holokauszt-túlélő magyar filozófus, Heller Ágnes volt, aki a Hessischer Rundfunk tartományi közszolgálati médiatársaság beszámolója szerint kiemelte, hogy az “etnikai nacionalizmus az Európát és az Európai Uniót fenyegető legnagyobb veszély”. Hozzátette: “észre kell venni a veszélyt, ha el akarjuk hárítani”.

Fotó: dpa

Heller Ágnes – aki számos rokonát, köztük az édesapját veszítette el a vészkorszakban – arról is szólt, hogy Anne Frank naplója jelenné teszi a múltat. Mint mondta, amikor először olvasta a munkát, úgy érezte, mintha a szerző a holokausztban odaveszett barátnői és családtagjai közé tartozna.

Michelle Müntefering, a német külügyminisztérium nemzetközi kultúrpolitikáért felelős államminisztere aláhúzta, hogy Anne Frank a diszkriminációról, jogfosztásról, kirekesztésről, üldöztetésről és halálfélelemről szóló naplójával “arcot, identitást, élettörténetet” ad a holokauszt hatmillió áldozatának, és alkotása örökérvényű. Hozzátette, hogy minden egyes antiszemita megnyilvánulás és cselekedet támadás a német társadalom és annak értékrendje ellen.

Audrey Azulay, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) végrehajtó tanácsának főigazgatója hangsúlyozta, hogy a nevelés, az oktatás, a tudományos és kulturális ismeretek terjesztése fegyver a történelem tagadása és a gyűlölködés ellen. Ezzel összefüggésben rámutatott, hogy Anne Frank naplóját az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította, és az alkotás a világ tíz legolvasottabb könyve közé tartozik.

Anne Frank 1929. június 12-án született Frankfurtban. Családja a nácik hatalomra jutása után Hollandiába menekült. Amszterdamban telepedtek le, és az ország náci megszállása után sikertelenül próbáltak kivándorolni Amerikába, így 1942-től bujkáltak. Ezt az időszakot örökítette meg Anne Frank. Utolsó feljegyzése 1944. augusztus 1-jei keltezésű. Három nappal később a náci hatóságok felfedezték amszterdami rejtekhelyüket, és elhurcolták a családot. Anne Frank 1945 márciusában, alig néhány héttel a bergen-belseni láger felszabadítása és a háború vége előtt halt meg a fogvatartottakat pusztító tífuszjárványban. (MTI)

 

 

Címkék:Anna Frank, Heller Ágnes

[popup][/popup]