Magányos muszlim merénylő? Minden, amit a kaliforniai tömeggyilkosságról most tudni lehet
Az ünnepre készülve Amerika ismét gyászol, noha a gyász lassan rutinszerű: 2015-ben eddig 352 lövöldözés volt az Egyesült Államokban. A legvalószínűbb, hogy a mostani elkövető, Syed Rizwan Farook magányos merénylő volt. De valóban hithű muszlim volt? Honnan jön a történetbe a szaúdi szál? Minden, amit most tudni lehet.
Még a sokat látott amerikai rendőrség is elcsodálkozott, amikor kedden a tömeggyilkos lakását megrohamozták a kaliforniai San Bernardino csendes negyedében. A kisgyermekes, fiatal házaspár otthonában ugyanis több mint ötezer lövedéket, 12 csőbombát, bombakészítéshez való alkatrészeket találtak. A 14 halálos áldozatot követelő vérfürdő indítékait még mindig vizsgálják, egyelőre nem zárják ki a nemzetközi terrorizmust sem. De egyelőre nem találnak közvetlen kapcsolatot sem az ISIS-hez, sem az al-Kaidához vagy más terrorszervezetekhez. És egyikük sem jelentkezett, hogy felelősséget vállaljon, noha ezt mindig büszkén teszik.
Arról lehet inkább szó, amitől a hatóságok már régóta tartanak: egy radikalizálódott, az iszlám szélsőségesekhez közel kerülő amerikai „magányos farkas” követhetett el terrorcselekményt.
Mint tegnap mi is megírtuk, kedden a Los Angeles közelében fekvő San Bernardinóban karácsonyi összejövetelt tartottak a helyi közegészségügyi dolgozók, ahol megjelent a 28 éves Syed Rizwan Farook környezetvédelmi egészségügyi szakértő is, majd szóváltás után távozott. Később feleségével, a 27 éves Tashfeen Malikkal visszatért, simaszkban, katonai ruhában. Két katonai fegyverrel, valamint két pisztollyal megkezdték a tömegmészárlást. A helyszínen több fel nem robbant, házilag készített bombát is találtak. Fekete, bérelt városi terepjáróval távoztak, rövidesen az autópályan szemet szúrtak a rendőrségnek, akik tűzharc után mindkettőt megölték.
Amerikában született pakisztáni szülőktől. A vallásos muszlim család beilleszkedett, nyugati típusú életvitelt folytatott. Syed Farook, mint afféle igazi amerikai, kedvelte a fegyvereket, ismerői szerint rendszeresen lőpályán gyakorolt. Mind a négy fegyvert és a töltényeket legálisan vásárolta. Az utóbbi időkben zarándokútra Szaud Arábiába utazott, majd felkereste ősei hazáját, Pakisztánt is. Korábban semmilyen bűntettet nem hajtott végre, nem volt az FBI terrorlistáján sem.
A zarándoklat alatt ismerkedett meg jövendő feleségével, a pakisztáni Tasfween Malikkal, aki „menyasszonyvízummal” jött az Egyesült Államokba. Házasságuk után zöld kártyát kapott. A házaspárnak hathónapos kisgyermeke volt, akit azzal az ürüggyel hagytak a nagymamánál kedden, hogy orvosi vizsgálatra kell menniük.