Középiskolás projekt a társadalmi kirekesztés, diszkrimináció és antiszemitizmus ellen
A Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány felhívására nyolc győri és Győr-környéki középiskola vesz részt a 2025-re meghirdetett „Kirekesztés – az antiszemitizmustól az iskolai bullying-ig, az ellenséggyártás példái” című projektben, melynek első szakasza a napokban zárult le.

Emléktábla avatás Győrben
Az érzékenyítő, bevezető program keretében a projektben részt vevő osztályok tanáraik segítségével egyéni választásuk szerint győri és környéki zsidó emlékhelyeket kerestek fel, megtekintették a tavaly nyílott „Zsidó Kiválóságok Győr Kiállítást” a Széchenyi István Egyetem gondozásában lévő Zsinagógában, a tárggyal kapcsolatos beszélgetéseken vettek részt és a témát érintő filmeket néztek meg (pld. a Hullám. c. német filmet, 2008). Az induló fázist követte szociológusok által vezetett fókuszcsoportos interjú a zsidóságról és az antiszemitizmusról, továbbá kötetlen beszélgetés az iskolai bullying-ról, kirekesztésről és a kapcsolódó felelősségről, végül szakmai előadás a társadalmi kirekesztésről, különös tekintettel a holokausztra és a zsidóságra.
A projekt ősszel diákpályázattal zárul, amelynek kötelező és szabadon választható témái az adott témakörben mozognak.
Dr. Krausz Péter, az alapítvány kuratóriumi elnöke szerint “sikerült ráirányítani a projektbe bevont diákok és környezetük (iskolatársak, család, barátok) figyelmét egy rendkívül aktuális és hihetetlenül érzékeny társadalmi problémára, amely sok emberi közösségben ma is, mint régen, konfliktusok lehetséges gyökere. Ez pedig a kirekesztés, esetünkben különösen az antiszemitizmus mikró- és makrószintű jelenléte. Szakértőink szélesebb társadalmi kontextusba helyezve érzékeltették a diákokkal a negatív jelenségek gyökereit, az ellene történő fellépés szükségességét és lehetőségeit, valamint a problémakezelés elmaradásának súlyos, gyakran tragikus következményeit. Meghökkentő az egyik programba bevont iskola tanárának közlése, miszerint 15-16 éves diákjai közül többen még nem hallottak a holokausztról.”
Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány önálló kurzus előkészítésén dolgozik a Széchenyi István Egyetemen azonos témakörben az intézmény illetékeseinek támogatásával.