Kóser bort készítenek szüret után a Mátra lábánál

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

A Gyöngyösi Izraelita Hitközség októberben közös szüreten vett részt Gyöngyössolymoson, a Mátra lábánál, hogy biztosítsák a liturgikus célokra szánt kóser bort. 

Kerek Ákos szüreti munkában

A szüret helyszínét és a szőlőt Kerek Ákos borász nagylelkű felajánlása tette lehetővé, aki a hagyományos borászati módszerek elkötelezett híveként gondoskodott arról, hogy a bor minden vallási és minőségi előírásnak megfeleljen.

Hagyományok és közösségi összefogás

A szüreten a hitközség 16 tagja vett részt, a legfiatalabb résztvevő mindössze 7 éves, a legidősebb pedig 77 éves volt. Az eseményen jelen volt Petrovics Péter rabbi, aki megáldotta a szüretet, valamint Weisz Péter, a hitközség elnöke, aki kiemelte a közös munka és a tradíciók ápolásának fontosságát.

„A közös szüret egyszerre jelképezi a múlt és a jelen összekapcsolódását. A közösség számára ez nemcsak egy munka, hanem egy közös élmény, amely erősíti az identitásunkat” – hangsúlyozta Weisz Péter.

Kerek Ákos: Hagyományos módszerek tisztelete

Kerek Ákos borász a nagyüzemi gyakorlat helyett az őseink által alkalmazott, hagyományos borkészítési technikák minimális korszerűsítésére törekszik. Szőlőtermesztési és borászati módszerei a természetességet és az autentikus ízek megőrzését helyezik előtérbe.

„Számomra kiemelten fontos, hogy a bor készítése ne csupán egy folyamat legyen, hanem egy tisztelgés őseink munkája és bölcsessége előtt. Ezért a nagyüzemi technológiák helyett olyan eljárásokat alkalmazok, amelyek a hagyományos értékeket megőrizve illeszkednek a modern kor követelményeihez” – mondta Kerek Ákos.

Hitközségi tagok (elől Weisz Péter, mögötte Kerek Ákos)

Liturgikus használat a közös ünnepeken

A szüret és a borkészítés minden mozzanata a kóser előírásoknak megfelelően zajlott, hiszen a bor a szertartások elengedhetetlen eleme lesz. Szombatok és ünnepek során a kidus (megszentelés) szertartásával kezdik a szertartásokat, amelyben a bor a szentséget és az ünnep méltóságát jelképezi. Fontos szerepet játszik továbbá a havdala szertartásban, amely az ünnepi időszak lezárása. Kiemelt jelentőséggel bír a Peszach ünnepi széder estéjén, esküvőkön és brit mila (körülmetélés) alkalmával is.

A bor elkészítése a napokban fejeződik be, hogy a hitközség tagjai saját közös munkájuk eredményét élvezhessék a szertartásokon.

[popup][/popup]