Josep Borrell: Az EU kiáll a jeruzsálemi szent helyek status quo-ja mellett
A jeruzsálemi szent helyek status quo-ja melletti kiállását hangsúlyozta Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön, és felszólította Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, vessen véget a területen kialakult feszültségnek.
Borrell az X-en közzétett üzenetében tudatta, hogy Ajmán Szafadi jordániai külügyminiszterrel folytatott egyeztetésén biztosította a diplomatát arról, hogy az EU tartja magát a jeruzsálemi szent helyekkel kapcsolatos status quo-hoz, amely magában foglalja Jordánia vallási felügyeletét a Templomhegyen lévő, a muszlimok egyik legszentebb imahelyeként szolgáló al-Aksza mecset fölött.
A főképviselő emellett élesen elítélte “a provokációt, a gyűlöletbeszédet és néhány izraeli miniszter háborús bűncselekményekre történő buzdítását”.
Hozzátette, hogy Szafadival megvitatták továbbá a gázai harcoknak véget vető tűzszünettel kapcsolatos lehetőségeket, illetve a Gázai övezetben fogva tartott izraeli túszok elengedését is.
Szembemenve a Jordániával kötött megállapodással mintegy 1500 zsidó imádkozott kedden a Templomhegyen Itamár Bengvír belbiztonsági miniszter jelenlétében. A megállapodás szerint a területen csak muszlimok imádkozhatnak.
Az izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu hivatala szerint a Templomheggyel kapcsolatos politikai döntések közvetlenül a kormányhoz és vezetőjéhez tartoznak. “A Templomhegyen egyetlen miniszternek sincs magánpolitikája – sem a nemzetbiztonsági miniszternek, sem más miniszternek. Ez mindig is így volt minden izraeli kormányban. A kedd reggeli templomhegyi esemény kivételt képez. Izrael politikája, a status quo a Templomhegyen nem változott – ez így volt és így lesz” – közölte a kormányfő hivatala.
A miniszter és követői akcióját az izraeli szefárd főrabbi és más tekintélyes vallási vezetők is elítélték.
A Jeruzsálem 1967-ben Jordániától elfoglalt óvárosában található hegyen állt a Biblia szerint Salamon Temploma, amelyet az Újbabiloni Birodalom pusztított el, majd ott építették fel a Második Templomot, amelyet a Római Birodalom rombolt le i. sz. 70-ben, ami a zsidóság szétszóratásának kezdetét jelentette. A Templomhegyen ma álló komplexum Mekka és Medina után a muzulmánok harmadik legszentebb helye, melynek ellenőrzése fölött kitört konfliktus már számos alkalommal véres összecsapásokhoz vezetett. (MTI)