Izraeli tudósok szintetikus embriót készítettek megtermékenyített petesejt nélkül

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Izraeli tudósok megtermékenyített petesejt nélkül, szintetikus embriómodellt állítottak elő – jelentette a The Jerusalem Post című angol nyelvű izraeli lap hírportálja.

A Weizmann Intézet kutatócsapata, középen vezetőjük, Jacob Hanna professzor 

A Rechovot nevű városban található Weizmann Intézet tudósainak új módszere messzemenő távlatokat nyit annak tanulmányozására, hogy az őssejtek hogyan képeznek különböző szerveket a fejlődő embrióban, és a jövőben várhatóan lehetővé teszi szövetek és szervek kitenyésztését transzplantációhoz.

A Cell (Sejt) című tudományos folyóiratban nemrég közzétett tanulmány szerint kizárólag Petri-csészében, méhen kívül kitenyésztett őssejtekkel, megtermékenyített petesejtek használata nélkül hoztak létre magzati struktúrákat, melyeket szintetikus embrióknak neveztek el.

Az egerek embrionális őssejtjeiből kifejlesztett embriómodelleknek dobogó szíve, méhlepénye és kialakuló vérkeringése volt fennállásuk nyolcadik napján.

“Az embrió a legjobb szerv-előállító szerkezet és a legjobb 3D-s bionyomtató, s megpróbáltuk utánozni munkáját” – nyilatkozta Jakov Hanna professzor, a kutatócsoport vezetője, a Weizmann Intézet molekuláris genetikai osztályának munkatársa.

Az új módszerrel megkerülhetők a természetes embriók kutatási és biotechnológiai felhasználásának technikai és etikai kérdései. Vannak kísérletek, melyek még egerek esetében sem végezhetők el, mert több ezer embriót igényelnének, de a laboratóriumi inkubátorokban gyakorlatilag korlátlanul, milliószámra létre lehet hozni embriómodelleket, és ez megkönnyítheti a biológusok kutatómunkáját. (MTI, Shiri Zsuzsa)

[popup][/popup]