Izrael: Temetik a tömegszerencsétlenség áldozatait, a világ vezetői részvétüket fejezik ki
Sorra fejezik ki részvétüket a világ vezetői Izraelnek a meróni tömeges szerencsétlenség miatt. Huszonöt áldozatot már eltemettek.
Még pénteken megkezdték Izraelben azoknak a zsidó zarándokoknak a temetését, akiket az észak-izraeli Merón-hegységben egy ultraortodox vallási ünnepségen taposott agyon péntekre virradóra a bádog terelőfalak között hömpölygő tömeg – jelentette a 12-es kereskedelmi tévé híradása.
A zsidó vallás parancsa szerint minél hamarabb el kell eltemetni a halottakat, sőt Jeruzsálemben egyenesen tilosnak tekintik a temetés másnapra halasztását. Elsőként egy Kanadából érkezett ultraortodox áldozatot, egy ismert vallási énekest temettek el Jeruzsálemben péntek délután.
Hozzátartozói zoom applikáció segítségével, külföldről kísérték figyelemmel a szertartást, mert nem volt idő megvárni Izraelbe utazásukat. A jeruzsálemi temetésen több mint ezer ismeretlen jelent meg, hogy szolidaritása jeleként elkísérje utolsó útjára a szerencsétlenség első áldozatát.
A tömegben agyontaposottak között volt Asdód egyik rabbija, akit a város saját halottjának nyilvánított. A már azonosított áldozatok között egy 11 gyermekes édesapa is volt, akit az ultraortodox Modiin Illit városban temetnek el. Két fiatal testvérpár is életét vesztette a katasztrófában.
A 45 halottból péntek délutánig csak 37 személyazonosságát sikerült megállapítani. A családok sorba álltak Tel-Aviv Abu Kabir nevű negyedében, az igazságügyi orvosszakértői intézetnél, hogy azonosítsák szeretteiket, majd elszállíthassák a halottakat a temetésekre.
Az érintettek az ultraortodox vallási közösségekhez tartoznak, melyeknek tagjai a zsidó naptár szerint péntek este kezdődő szombati ünnepnapon már nem utazhatnak, mert az munkavégzésnek számít, és nagyon fontosnak tekintik halottaik örök nyugalomra helyezését még a szombat beköszönte előtt.
Noha hitük szerint kötelességük minél hamarabb eltemetni rokonaikat, de a hatóságok a halottak nagy száma miatt képtelenek biztosítani a temetést még a szombat kezdete előtt, ami azt jelenti hogy csak a szombat kimenetelével, vagyis szombat este lehet őket végső nyugalomra helyezni.
Haifán a Rambam kórházban egy 12 és egy 15 éves fiú életéért küzdenek az orvosok, akik a 12-es tévé tudósítása szerint a tömeg szorításában hosszabb ideig nem jutottak levegőhöz és majdnem megfulladtak.
A szerencsétlenség a Merón-hegy oldalában történt a hagyományos lag baómer napi ünnepen, ahol a sok tízezres tömeg terelőfalak között vonulhatott a Toldot Áron nevű ultraortodox vallási közösség tűzrakásaihoz. A bádogfalak között hömpölygő sűrű tömegben egy lefelé tartó csúszós lépcsőn többen felbuktak, és egymásra zuhantak. A szűkös helyen nem tudtak felkelni, kiszabadulni, miközben újabb embereket toltak közéjük.
Számos ország vezetője fejezte ki részvétét pénteken a tragédia miatt, köztük Joe Biden amerikai elnök, II. Abdullah jordán király, Bahrein koronahercege, Mahmud Abbasz palesztin vezető, az Egyesült Arab Emirátusok vezetője és számos más államfő, kormányfő küldött együttérző üzenetet a zsidó államnak.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök is részvétét fejezte ki Netanjahu izraeli miniszterelnöknek.
A kormányfő azt írta: mély fájdalommal értesült az éves lag baómer ünnepségen történt tragikus eseményekről, amelyek sok emberéletet követeltek és sokak sérülését okozták.
“Engedje meg, hogy kifejezzem őszinte részvétemet, valamint mélységes együttérzésünket és szolidaritásunkat az áldozatok családjai iránt. Mielőbbi gyógyulást kívánunk a sérülteknek” – fogalmazott Orbán Viktor. Hozzátette: “gondolataink és imáink az áldozatokkal, családjaikkal és Izrael népével vannak ebben a nehéz időszakban”.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök vasárnapra nemzeti gyásznapot hirdetett Izrael történetének legsúlyosabb tömegszerencsétlensége után, és a baleset alapos kivizsgálását ígérte. (MTI nyomán)