Izrael: Országos tiltakozások és sztrájk keretében követelik a megállapodást a túszokról

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Az október hetedikei mészárlások és a háború kitörése óta az eddigi legnagyobb tömeges tiltakozásra került sor. Az országszerte az utcákra vonuló tömeg a kormányt okolva a Hamász fogságában lévő hat fogvatartott hétvégén történt meggyilkolása miatt, a feltételezhetően még életben lévő túszok kiszabadítását biztosító megállapodásra szólította fel Binjámin Netanjahu miniszterelnököt és koalícióját.

Az izraeli médiában közzétett Crowd Solutions cég becslése szerint mintegy 280 ezer tüntető vett részt a központi, tel-avivi demonstráción, míg országszerte a különböző helyszíneken a szervezők szerint összességében több mint százezren vonultak az utcára az elmúlt 18 hónap legnagyobb megmozdulásán – írja az ujkelet.live.

A tüntetések központi helyszínére, a hadsereg tel-avivi főhadiszállása elé érkező menet a Dizengoff utcáról indult 6 jelképes koporsót kísérve a hétvégén meggyilkolt áldozatok emléke előtti tisztelgésként.

Október hetedikén a Nova fesztiválról elhurcolt Eden Jerusalmi, Hersh Goldberg-Poland, Uri Danino, Karmel Gat, Alexander Lobanov és Almog Szaruszi holttestére a hadsereg a rafáhi alagútban talált rá szombaton. A boncolás megállapította, hogy a terroristák péntekre virradóra testközelből, brutálisan agyonlőtték a hat túszt, nagyjából azt követően, hogy a miniszterelnök kezdeményezésére az izraeli biztonsági kabinet jóváhagyta azokat a térképeket, amelyek meghatározzák az Izraeli Védelmi Erők állomásoztatását az egyiptomi-gázai határ mentén futó Philadelphi-folyosón.

A tel-avivi gyűlésre érkező tömegben számos politikus, közöttük Beni Gantz a hadikabinet volt minisztere is feltűnt, a felszólalók között a még mindig Gázában fogvatartott túszok hozzátartozói mellett Arnon Bar-David a Hisztadrut szakszervezet elnöke, illetve Lior Szimcha, a Kibuc Mozgalom főtitkára szólította fel a kormányt a túszok életének megmentésére.

Arnon Bar-David megerősítette korábbi bejelentését, miszerint – „holnap az egész ország leáll, beleértve a Dan és Egged buszjáratokat, a kikötőket és az önkormányzatokat.”

Felszólítva a magánszektort, hogy csatlakozzon az országos sztrájkhoz, a Hisztadrut elnöke hangsúlyozta – „a kulcsszó itt a túszok feladása, valamint az ország déli, északi része, és a gazdaság hihetetlen elhagyása, miközben a koalíciós pénzeket felesleges kormányhivatalokba irányítják,” – mondta Bar-David hozzátéve, hogy megígérte a túszok családjainak miszerint hatalmát felhasználva leállítja a gazdaságot, ha eljön az ideje.

Ez az idő most jött el. Elfogadhatatlan, hogy gyermekeink politikai érdekek miatt haljanak meg alagutakban. Nem vagyok hajlandó közömbösen nézni, hogy államunk cserbenhagyná a túszokat. A közvéleménynek az utcára kell vonulnia. Kiáltsatok! Elég!”

A szakszervezetek által meghirdetett sztrájk megakadályozása végett Becalel Szmotrich pénzügyminiszter [Vallásos Cionizmus] Gali Baharav-Miara főügyész felé azonnali végzéseket követelt, azt állítva, hogy a munkabeszüntetés „egyértelműen politikai jellegű és minden jogi alapot nélkülöz.”

A sztrájkot „azért hirdették meg, hogy tévesen befolyásoljanak olyan nemzetbiztonságot érintő kérdéseket, amelyek egyértelműen diplomáciai szintűek. Ezek az ügyek a politikai szint hatáskörébe tartoznak, és nem tartoznak a munkavállalói szakszervezetek sztrájkja alá,” – áll a pénzügyminiszter főügyésznek címzett levelében, miközben megjegyzi, hogy nem volt előzetes figyelmeztetés a sztrájk terveiről, és a lépésre anélkül került sor, hogy a szakszervezeti vezetők a döntéshozók előtt megismerték volna a teljes nemzetbiztonsági képet, emellett arra figyelmeztet, hogy mindez veszélyes precedenst teremthet. Emellett, Szmotrich azzal fenyegette meg a sztrájkot felvevőket, hogy nem kapnak fizetést aznapra.

Éjfél után a főügyész eleget tett Szmotrich kérésének, és a Munkaügyi Bíróság elé terjesztette a sztrájk elleni végzést azon az alapon, hogy a miniszter szerint az politikai indíttatású volt.

Eközben, az október hetedikén meggyilkolt és holttestét Gázába hurcolt Lior Rudaef fia, Nadav – a tel-avivi tüntetésen felszólalva hangsúlyozta, hogy a kormány megszegte az Izrael népével kötött szerződését.

Ha nem szabotálták volna újra és újra az alkut, 26 túsz, akiket a fogságban meggyilkoltak, ma itt lenne velünk, élve. Közülük hatan a múlt hétig túlélték azt a poklot, amelyet a legtöbb Kneszet képviselő egy napig sem élt volna túl,” – tette hozzá.

Matan Zangauker édesanyja, Einav úgy véli, hogy fia életben van, „de minden nap egy orosz rulett. Netanjahu addig fogja játszani, amíg mind meg nem halnak, de mi nem hagyjuk neki,” – mondta, majd megjegyezte, hogy a legutóbb meggyilkolt túszok életét a Philadelphi-folyosó oltárán áldozták fel.

A gyászoló családoknak Zangauker azt üzente – „nem vagytok egyedül. Izrael népe átölel benneteket. Szeretteik vére nem lesz hiábavaló. Mindent megteszünk azért, hogy az összes túsz hazatérjen.”

Matan barátnője, Ilana Gritzewszky, akit szintén túszul ejtettek, és a novemberi alku részeként szabadult a Hamász fogságából, hangsúlyozta – „Netanjahu nem tudja, milyen az, amikor egész nap a halál lebeg feletted, nem tudja, milyen fogságban lenni, és hallani, amint a miniszterelnök azt mondja, hogy a háború hosszú lesz.”

A tel-avivi békés tüntetés végén ezrek vonultak le az Ayalon autópályára, ahol órákon át elzárták az utat, egyesek tüzet gyújtottak, és köveket, illetve különböző fémtárgyakat helyeztek el az úttesten.

A rendőrség közleménye szerint „kénytelenek voltak” illegálisnak nyilvánítani az Ayalon tüntetést, majd „tömegoszlató intézkedéseket [kábító gránátok] alkalmaztak a randalírozók feloszlatására.” A rendőrséggel való összecsapások közepette Tel-Avivban mintegy 30, Jeruzsálemben 5 tüntetőt tartóztattak le.

Reggel hat órakor életbe lépett az országos sztrájk

A Hisztadrut szakszervezet által meghirdetett egyelőre egy napos munkabeszüntetés szerint az állami szektor mellett, számos nagyvállalat és az üzleti fórum is bejelentette csatlakozását sztrájkhoz.

Teljes cikk

[popup][/popup]