Izrael, identitás és közösség – Interjú Spitzer Andrással, a Taglit program vezetőjével

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

dr. Spitzer Andrással először Izraelben, a Yad Vashem Múzeumban találkoztam, amikor az Israel Experience Generációk Találkozása nevű programján vettem részt, ahol több zsidó fiatallal együtt holokauszttúlélőket kísértünk Izraelbe egy egyhetes, fantasztikus utazásra. András történész, idegenvezető jelenleg a jeruzsálemi Israel Experience-nél dolgozik, és a Taglit-Birthright Israel nem francia nyelvű európai útjaiért felelős. Zucker-Kertész Lilla interjúját a mazsihisz.hu-ról szemléztük.

Dr. Spitzer Sziklay András

Mesélj kicsit az Israel Experience programjairól, milyen lehetősége van annak, aki Izraelbe szeretne menni ezek keretében?

Az Israel Experience a Jewish Agency leányvállalata, és immáron mintegy hat évtizede szervez oktatási utazásokat fiataloknak, és kevésbé fiataloknak a világ minden részéről Izraelbe és világszerte. Magyar zsidó fiataloknak elsősorban a Birthright-Taglit Israel útjait ajánljuk, de Masa programokat és nyári táborokat is szervezünk Izraelben és Európa szerte is, az utóbbi években Magyarországon is izraeli fiatalok részvételével.

A Táglit alapítványa maga 25 évvel ezelőtt indult útjára, és az elmúlt negyed évszázadban több mint 900 ezer zsidó származású fiatal vett részt a Táglit útjain. Az Israel Experience a világ minden részéről szervezi a klasszikus 10 napos és 2023 novembere óta az önkéntes csoportokat is. Az utak célja, hogy a résztvevők számára biztonságos keretet biztosítson zsidó identitásuk kutatására, a helyi zsidó közösségekkel és az Izraellel való kapcsolat erősítésére.

Mit tapasztalsz, hogyan változik meg a fiatalok kapcsolata Izraellel és a zsidóságukkal az út után?

2023. október 7. óta az Izraelben megfordult turisták 85 százaléka a Táglit útjain keresztül érkezett Izraelbe. A Táglit csoportjai valódi hidat jelentenek a diaszpórában és Izrael államban élő zsidó fiatalok között. Ez a híd ma létfontosságú a világ zsidósága számára.

A Táglit utak egy olyan fórumot biztosítanak a zsidó fiataloknak, ahol nyíltan megvitathatják zsidó identitásuk etnikai, vallási és kulturális aspektusait,új barátokkal és új gondolatokkal gazdagodva folytathatják útjukat a zsidó világban.

Az Israel Experience különlegesen fontosnak tartja az Európából érkező résztvevőket és csoportokat. Rajtuk keresztül az európai közösségek hangja el tud jutni a Táglithoz, és ezzel egyidőben a Táglit aktuális szellemisége is jelen tud lenni az európai zsidó közbeszédben.

Van-e olyan visszajelzés vagy történet egy korábbi résztvevőtől, ami különösen emlékezetes?

A Ben Gurion repülőtéren való leszállás perceitől, a Siratófalnál történő látogatáson keresztül, a Holt-tengeri fürdőzésen át a Tel Aviv-i éjszakákig, az út rengeteg élményt ad a résztvevőknek. Sokuknak ez az első alkalom, hogy a saját, vagy akár a családjaik zsidó hagyományait nyíltan meg tudjak osztani. Az út a résztvevők nagy részében felejthetetlen emléket hagy. Az Izraelben való látogatás és a zsidó identitással való szembenézés sokszor a szülők és a nagyszülők számára is rengeteget jelent, a résztvevők közül sokan a család által megirt kívánságokat teszik a Siratófal kövei közé.

Milyen típusú fiatalokat céloznak meg ezek az utak? Vannak-e speciális programok például vallásos vagy szekuláris fiatalok számára?

Mind a 10 napos utak – 18-26 éveseknek, mind az önkéntes csoportok – 18-50 éves korig, megpróbálják minél szélesebb körben megszólítani a zsidó származású fiatalokat. A Táglit oktatási ideológiája biztosit egy olyan oktatási platformot, ahol a nyílt párbeszédben világiak, vallásosok és a politikai paletta bármelyik oldaláról érkező résztvevők otthon tudják érezni magukat. Az út célja nem az, hogy instant válaszokat adjunk a fiataloknak a zsidóságról vagy az izraeli-arab konfliktusról, hanem az, hogy minél több kérdés merüljön fel bennük az út folyamán és ezeket magukban átgondolják és együtt megvitassák.

Milyen kihívásokkal szembesülnek a program szervezése során?

A legnagyobb kihívás átadni a jelentkezőknek az utak hihetetlen élményét szóban, egy Izraeltől messze eső kávéházban, vagy egy irodában, Európában, Amerikában, vagy a földgömb más egzotikus sarkaiban, bárhol, ahol zsidó közösségek élnek. Abban a pillanatban, hogy a csoport landol a Tel Aviv-i reptéren, az izraeli valóság, a történelem és a táj magával ragadja a résztvevőket, és a felejthetetlen és jelentőségteljes élmény garantált.

A teljes cikk itt olvasható.

[popup][/popup]