Helyreállították a szétvert szigetmonostori holokauszt-emlékművet
Példamutató gyorsasággal állították helyre azt a szigetmonostori holokauszt-emlékművet, amelynek márvány emléktábláját – egyelőre – ismeretlen tettesek verték szét a március 15-i nemzeti ünnepen. Az új, de változatlan tartalommal helyreállított emléktábla újraavatását ma délelőtt tartották a Pest vármegyei községben, a rendezvényen Molnár Zsolt polgármesteren kívül beszédet mondott dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke és Kardos Péter főrabbi is.
Az emléktáblát a helyi Kellner Istvánnéra, valamint a holokauszt összes áldozatára emlékezve tavaly helyeztek el a leszármazottak a szigetmonostori önkormányzattal és a szentendrei Magyar-Izraeli Baráti Társasággal közösen. Az emlékjel sajnos mindössze egy éven át állhatott háborítatlanul: ismeretlen tettesek március 15-én este a márványtáblát szétverték.
A szigetmomonostoriak még aznap este szolidaritási mécseseket gyújtottak a maradványoknál.
A tegnapi újraavatáson Molnár Zsolt független polgármestertől a Mazsihisz.hu megtudta: a rendőrségi nyomozás még folyamatban van, az eset körülményeiről egyelőre annyit lehet tudni, hogy valószínűleg két férfi volt az elkövető, akik az esti órákban, a sötétedést kihasználva követték el barbár tettüket. A szemtanúk az egyik férfinél vésőt, a másiknál kalapácsot véltek felfedezni, amiből arra lehet következtetni, hogy nem hirtelen ötlettől vezérelve rongáltak, hanem előre kitervelten verték szét a márványtáblát.
Tettük vélhetően antiszemita indíttatású volt, hiszen a község főterén két további emlékmű is található, s azok közül egyiket sem rongálták meg.
Az újraavatáson Molnár Zsolt polgármester azt mondta: „a köveket össze lehet törni, a szíveket nem”, amivel arra utalt, hogy a falu népe hihetetlen gyorsasággal reagált a történtekre, és azonnal összefogott annak érdekében, hogy az emlékművet minél hamarabb helyre lehessen állítani. A polgármester hozzátette: nem tudja elképzelni, hogy a tettesek helyiek, ugyanis ha valaki a rongálás előtt 10 perccel megkérdezte volna tőle, hogy ilyen gyalázatos dolgot el tud-e képzelni a békés Szigetmonostoron, akkor határozott nemmel válaszolt volna.
Molnár Zsolt megköszönte dr. Grósz Andornak, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnökének és Kardos Péter főrabbinak, hogy „személyes jelenlétükkel erősítik a lelkünket”, majd megköszönte a Mazsihisz együttműködését is a helyreállítás szervezésében.
Dr. Grósz Andor a beszédét Tzvetan Todorov bolgár-francia történész egy mondatával kezdte: „Az élet veszített a halállal szemben, de az emlékezet csatát nyert a semmi ellenében”.
– Hála és köszönet érte a szigermonostoriaknak, hogy csatát nyertek a semmi ellenében, azaz nem hagyták, hogy a holokauszt áldozatául esett hittestvéreink emléke a feledés homályába vesszen – mondta az elnök.
Dr. Grósz Andor különösen fájdalmasnak nevezte, hogy a holokauszt áldozatainak, köztük a helyi Kellner Istvánnénak az emlékét éppen a nemzeti ünnepen gyalázták meg, hiszen március 15-e arra emlékeztet minket: 1848-49-ben volt az első alkalom, amikor a magyarok és a zsidók közösen fogtak fegyvert a szabadságért. (Mazsihisz.hu)