Ezer másodgenerációs túlélő életkörülményein sikerült javítani
Sikeresen lezárult a második generációs holokauszt-túlélők megsegítésére létrehozott Együtt program, amelynek keretében a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítványtól (MAZSÖK) nyert, mintegy 76 millió forintos pályázati pénzből csaknem ezer ember életkörülményein lehetett segíteni – tudatta a Mazsihisz. Ma köszönték meg a programban résztvevők munkáját.
“Az Együtt program célja az volt – írja a Mazsihisz.hu -, hogy segítsen a szociális, egészségügyi és mentális problémákkal küszködő másodgenerációs zsidó hittestvéreinknek. Magát a pályázatot a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (MAZSÖK) írta ki 2018 decemberében 100 millió forint keretösszegben, az Együtt program ebből nyert el 76 millió 300 ezer forintot.
Az Együtt program „projektgazdája” a Mazsihisz volt, amely a kivitelezést a Magyarországi Zsidó Szociális Segély (MAZS) Alapítvánnyal végezte a Budapesti Zsidó Hitközséggel (BZSH), a Mazsihisz Szeretetkórházával, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetemmel (OR-ZSE), valamint csaknem ötven önkéntessel együttműködve.
A mai, bensőséges hangú összejövetelre az adott okot, hogy a pályázatot kiíró MAZSÖK elfogadta az Együtt program pályázati beszámolóját. A program ezzel sikerrel lezárult, ami azoknak az embereknek az érdeme, akik részt vettek a több évig tartó munkában. Őket köszöntötte ma Heisler András, a Mazsihisz elnöke, valamint Radnóti Zoltán főrabbi a Szövetség Síp utcai székházában.
A kötetlen hangulatú összejövetelen a Mazsihisz Jáhád Zsidó Közösségi Szolgálatának igazgatója, Kósa Judit azt mondta: mind a MAZS Alapítvány, mind a Mazsihisz életében fontos pont volt az Együtt program, ami valójában csak az első lépésnek tekinthető azon az úton, amely a rászoruló másodgenerációsok megsegítésére vezet. Ha a járvány nem húzza keresztül a terveket, akkor a közeljövőben megünneplik a program lezárását a projektet segítő önkéntesekkel és Mazsihisz-dolgozókkal is.
Heisler András elnök a köszöntőjében „unikálisnak” nevezte a programot, hiszen most először történt meg, hogy a MAZSÖK révén az állam elismerte a rászoruló másodgenerációs túlélők megsegítésének szükségességét. A szociológusok és pszichológusok körében már eddig is ismert volt, hogy ez a csoport speciális traumákkal küszködhet – tette hozzá –, de Magyarországon ismerte föl először az állam, hogy ez a probléma beavatkozást igényel. Heisler András a Mazsihisz nevében köszönetet mondott a Mazsihisz és a MAZS munkatársainak a – mint fogalmazott – heroikus munkájukért és megerősítette: szükséges és indokolt, hogy a programnak a rászoruló másodgenerációsok megsegítése érdekében legyen folytatása.”