Email-háború kezdődött a Mazsihisz legfelsőbb szintjén is
A hitközség tagjainak szétküldött levelekben csapott össze a Mazsihisz elnöke és az elvileg alacsonyabb súlycsoportba tartozó budapesti hitközségi ügyvezető igazgató. A konfliktus látszólag a Lázár János által felajánlott 2,8 milliárdos támogatás körül zajlik, de a válság valójában sokkal mélyebb. A Mazsihisz elnöke már azért harcol, hogy a hitközségi vezetőkről ne az a kép erősödjön, hogy korrupt, mutyizó, pénzéhes emberek. Az ellenfél viszont minden gátlás nélkül gyanúsít, és egy hete sikeresen el is távolíttatta saját budapesti “főnökét”.
Nagyon jól alakultak a dolgok a 2014-es holokauszt emlékévben, legalábbis a Mazsihisz elnöke szerint. Megnőtt a szervezet közéleti súlya, számos véleményformáló zsidó értelmiségi és csoportosulás jelent meg támogatóként, és az országos átlaghoz mérten is emelkedett az 1 százalékos felajánlások száma – állítja Heisler András.
A Mazsihiszben azonban sokan másképp gondolják. A közgyűlés több tagja, főleg azok, akik a tavalyi elnökválasztáson sem tartoztak Heisler támogatói közé, úgy érzik, hogy a hivatalban lévő vezetés óriási lehetőségeket hagyott ki az elmúlt egy évben, és nemhogy javított volna, hanem rossz helyzetfelismerésével és sorozatos hibáival jelentősen rontott a szövetség helyzetén és a hazai zsidóság megítélésén. A belső “ellenzék” szerint a Mazsihisz egyáltalán nem tudta kiaknázni a holokauszt emlékév adta lehetőségeket, főként negatív hírekben szerepelt, és az év első felét nem a fejlődés, hanem a kormányzattal való szembenállás jellemezte.
Jól jött volna a kormányzati gesztus
Azt mindenki elismeri, hogy a megszállási emlékmű körüli viták ténylegesen csapdába ejtették a szervezet vezetését, de a kritika nyilván nem volt alaptalan, és ezért próbált az elnök az utóbbi hónapokban javítani a mérlegen. Miután Zoltai Gusztáv tanácsadói szerepet vállalt Lázár János miniszter mellett a Miniszterelnökségtől komoly pénzügyi támogatási ajánlat érkezett. A miniszter a Zsidó Közösségi Kerekasztal szeptemberi ülésén ígéretet tett Heisler Andrásnak és Tordai Péternek, a BZSH elnökének, hogy a kormány plusztámogatásokat ad a holokausztmúzeumokra és a holokauszt-emlékév további programjaira.
Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga rekonstrukciójára felajánlott 2,8 milliárd forint azonban csak újabb lendületet adott a belső személyi harcoknak. Zoltai távozása után a BZSH ügyvezetői tisztségére a színes előéletű Schwezoff Dávidot választotta meg a közgyűlés, de amikor kiderült, hogy az utód transzvesztita előadóként, valamint katolikus kántorként is tevékenykedett, de járt evangélikus lelkészképzésre is, a Mazsihisz vezetése felkérte Tordai Pétert, hogy váltsa le. Tordai és Schwezoff között októberben zajlott le az összecsapás.
Körlevelek a mutyizásról
Ekkor került elő először a közgyűlési tagoknak szétküldött körlevelek használata, mint fegyver.
Kapcsolódó cikk:
Vita a Rumbach zsinagógára felajánlott 2.7 milliárd forintról