Elhunyt Filip David szerb-zsidó író

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

84. életévében hétfőn reggel elhunyt Filip David író – közölte az Adligat Kulturális és Művészeti Egyesület.

Filip David (1940-2025)

Filip David esszéista, dramaturg, forgatókönyvíró, a Belgrádi Televízió Drámaprogramjának sokéves szerkesztője, valamint a Belgrádi Drámai Művészetek Karának professzora, továbbá az Adligat egyesület tagja és alapítója is volt – írja az szmsz.press.

A zsidó-szerb származású Filip David 1940-ben született Kragujevacon. „Az édesanyjával a második világháború idején a Fruška gora közelében bujkált, miközben rokonainak többsége lágerekben vesztette életét” – áll a közleményben.

A Belgrádi Bölcsészettudományi Karon szerzett diplomát jugoszláv és világirodalomból, valamint dramaturgiát tanult a Színház-, Film-, Rádió- és Televízióakadémián. A délszláv háború idején bírálta Slobodan Milošević rendszerét, a köztelevízióból pedig 1992-ben a független szakszervezet megalapítása miatt távolították el.

Műveit többek között svéd, francia, lengyel, magyar, olasz, albán, eszperantó, macedón, szlovén és héber nyelvre fordították le.

Végel László írt Filip Davidról lapunkban Párhuzamos sorsok című esszéjében.

David az Álom a szerelemről és a halálról című, magyarul is olvasható regénye kiadói ajánlása szerint eredeti formájával ragad magával. A Kisregény a szerelemről az ifjú és tanult Jákob története, aki az igaz nő után kutatva megjárja az élők és a holtak, az emberek és a szellemek világát, átutazza Kelet-Európát, így jut el Zimonyig, hogy ott jegyesével a halálos nász titokzatos szertartásában végre egyesülhessen. A regény második része az autista Erik Weiss sorsát követi nyomon, aki egy bánsági zárt intézetben nevelkedett, melynek fiatal lakói a második világháborúban orvosi felügyelet nélkül maradva különleges bandába verődnek. Magától adódik a kérdés: kik az őrültek, ők vagy a külvilág? Az Álom a szerelemről és a halálról az emberi szenvedésről és gyűlölködésről, a történelem sötét útvesztőiről szól, melyeknek egyedüli ellenszere a szerelem.

Magyarul olvasható könyve még az Ég és föld zarándokai.

Filip David a Belgrádi Televízió drámaszerkesztőségének szerkesztője volt, ahonnan 1992-ben ellenzéki tevékenysége miatt elbocsátották. Egyike volt az 1989-ben Szarajevóban megalakult Független Írók Egyesülete alapítóinak, annak a szervezetnek, amely a legjelentősebb szerzőket gyűjtötte össze az egykori Jugoszlávia egész területéről.

1990-ben a független értelmiségieket tömörítő Belgrádi Kör alapítói között van, tagja a Frankfurti Nemzetközi Könyvvásáron 1999-ben megalakult nemzetközi irodalmi társaságnak, a Gruppe 99-nek, valamint egyike az ugyancsak 1999-ben alakult független írói társulásnak, az Írók Fórumának. Több tévédráma és filmforgatókönyv szerzője.

Számos díj és elismerés tulajdonosa, megkapta egyebek között a rangos Andrić-díjat is. Könyveit több nyelvre is lefordították. Dramaturgként vagy forgatókönyvíróként az alábbi filmeket jegyzi: Okupacija u 26 slika (Megszállás 26 képben), Pad Italije (Itália bukása), Ko to tamo peva (Ki énekel ott?), Bure Baruta (Lőporoshordó) (a kritikusok díja a velencei filmfesztiválon, Felix-díj az év legjobb európai filmjéért), Poseban tretman (Különleges terapia) (a Cannes-i filmfesztivál díja), Paviljon 6 (A 6-os számú kórterem), San zimske noći (Téli álom) (A San Sebastian-i filmfesztivál nagydíja), Optimisti (Optimisták) (A genfi fesztivál nagydíja).

[popup][/popup]