Bojkott: egy magánszemély bejelentése
Garai Róbert színművész, aki az antifasiszta megmozdulások szereplőjeként is jól ismert, az alábbi nyilatkozat közzétételére kérte a médiát:
“Garai Róbert színművész, rendező , mint pályázatnyertes magánszemély, lemondok a Civil Alap pályázatán elnyert kétmillió-ötszázezer forintról, amely összegből az Emlékévre ,,Zsidó mezőkön – zsidó mezőkről” című kamaraszínházi produkció létrejöttét terveztem, kilenc előadást, amelynek helyszíne a Spinoza ház lett volna.
E támogatást arra kértem – s ez a pályázatomban is hangsúlyosan szerepelt – hogy a kibeszéletlen múltat felmutatva, azt a folyamatot, amely a numerus clausustól a zsidótörvényeken át elvezetett a népirtásig, a színház sajátos művészi eszközeivel idézzem meg, katarzisával – elsősorban az ifjúság számára – átélhetővé tegyem.
Előadásomra kitűnő művészeket kértem fel, hogy méltó módon tegyünk egy kavicsot az üldözött, kifosztott és elpusztított ártatlanok képzeletbeli sírjára.
A kormány történelemhamisítása azonban mélyen sérti az áldozatokat, hittestvéreimet, családomat és személyemet, mint túlélőt. A tervezett emlékműben megnyilvánuló hazugság, Szakály Sándor cinizmusa, Boross Péter arcpirító, a magyar zsidóságot kioktató kijelentései, Schmidt Máriának a Horthy korszakhoz való vonzódása, és ebből fakadó téveszméi világosan mutatják, hogy a jelenlegi kormányzat az Emlékévet a történelem átírására szeretné felhasználni.
Ezért az elnyert támogatást nem kívánom igénybe venni, azt visszautasítom.
Garai Róbert színművész
Budapest 2014. február. 10.”