Bírósági döntés: Egyelőre nem árverezhetik az auschwitzi tetoválópecséteket
Izraelben a bíróság ideiglenesen leállította az auschwitzi tetoválópecsétek árverését – jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet szerdán.
“Várjuk Izrael állami beavatkozását. Ez a sátán eszköztárának egyik eszköze. A tárgyakat a holokauszt megemlékezésére szolgáló nemzeti intézményben kell elhelyezni” – írták az izraeli Holokauszttúlélők Szervezeteinek Központját képviselő panaszosok.
Kérésükre a tel-avivi kerületi bíróság szerdán ideiglenesen, egyelőre a november 16-ra kiírt tárgyalásig leállította a tetoválópecsétek elárverezését.
Eredetileg egy hét múlva kerültek volna kalapács alá a bélyegzőeszközök, amelyekkel a megsemmisítőtáborban a zsidók karjára tetováltak számokat. A szervezetek azt kérték a bíróságtól, hogy tiltsa meg ezeknek a tárgyaknak az áruba bocsátását.
“A holokauszt túlélőinek törvényes és erkölcsi joguk van tulajdonjogot formálni a népük kiirtására, kínzására és bántalmazására használt eszközökre”- hangsúlyozta a túlélők ernyőszervezete.
“Ez a történelem egyik legbrutálisabb bűncselekménye, amikor a nácik megfosztották a zsidókat személyazonosságuktól, és úgy jelölték meg őket, mintha szarvasmarhák lennének” – nyilatkozott a szervezet elnöke, Colette Avital a lapnak.
“Ezeket az eszközöket ennek a bűncselekménynek az elkövetésére használták, és nincs helyük magánkézben. A náci bűnök történelmi bizonyítékaként a Jad Vasemben kell elhelyezni őket. A bírósághoz fordulunk, és precedensek alapján meg akarjuk akadályozni eladásukat”- tette hozzá.
Jair Lapid izraeli külügyminiszter is sürgős megbeszélést rendelt el minisztériumában annak érdekében, hogy megtalálják az aukció leállításának módját.
A túlélők felháborodását az váltotta ki, hogy a jeruzsálemi Tzolman aukciós ház eladásra kínálta azt a tűrendszert és bélyegzőkészletet, amellyel Auschwitzban a foglyok karjára számokat tetováltak.
A gyűjtemény egy sor fémpecsétet tartalmaz, amelyekhez számalakú tűsorokat rögzítettek. A sok használat és kopás azt jelzi rajtuk, hogy rengeteg tetoválás készült a segítségükkel.
A gyűjteményhez a haláltábort ezzel az eszközzel ellátó német cég, az Aesculap használati utasítását is mellékelték. A becslések szerint 30-40 ezer dollárért (mintegy 10-12 millió forint) kelt volna el a készlet, ebből az aukciósházi jutalék 25 százalék.
Auschwitzban 1941-től jelölték meg tetoválással a foglyokat. Körülbelül négy centiméteres fémformában rendezték el a számokká formált tűket, egy fanyélbe helyezték a formákat, és így nyomták a tűket az emberek bőrébe. Közvetlenül ezután tintát kentek a vérző sebekbe.
Táborba érkezésük időpontja szerint növekvő sorrendben számozták a rabokat, és 1944. május 13-tól, a Magyarországról érkező nagyszámú fogoly miatt betűket is tettek a számokhoz.
A férfi zsidó foglyok A betűs fogolyszámokat kaptak, az A sorozat után pedig már B betűs számokat is tetováltak karjukba. Azt tervezték, hogy a latin abc egyes betűivel egyenként 20 000 foglyot jelölnek meg. A tábort 1945. január 27-én az előrenyomuló szovjet csapatok szabadították fel. (MTI, Shiri Zsuzsa)