Az Izraeli Legfelsőbb Bíróság a miniszterelnök felmentését szabályozó törvényt tárgyalja
A Legfelsőbb Bíróság ma tárgyalta a márciusban elfogadott törvényt, mely a miniszterelnök felmentésének lehetséges módjaival foglalkozik.
Ez Alaptörvény: A Kormány kvázi alaptörvény módosítása, amely kimondja, hogy a miniszterelnököt csak egészségügyi okokból lehet alkalmatlannak nyilvánítani a szolgálatra.
- A törvény erre két módot kínál: a miniszterelnök maga közli, hogy fizikailag vagy szellemileg nem képes ellátni feladatait. A másik opció, hogy a kormány tagjainak 75%-a akarata ellenére kéri a felmentését, ami a Kneszet 80 tagjának jóváhagyásával lép életbe.
- A törvény első olvasatban elfogadott szövegétől eltérően a második és harmadik olvasatára való felkészülés során törölték azt a szakaszt, amely megtiltotta a Legfelsőbb Bíróság bírósági felülvizsgálati jogának alkalmazását a miniszterelnök alkalmatlanná nyilvánításának folyamatában.
A törvényt valójában azért szorgalmazta a kormány, hogy a bíróság vagy a főügyész ne tudja felmenteni Netanjahut a a folyamatban lévő korrupciós perével kapcsolatos 2020-ban aláírt összeférhetetlenségi megállapodás megsértéséért, amiért részt vesz koalíciója igazságügyi reformtervének előmozdításában.
Ez lehet az első alkalom, hogy a Legfelsőbb Bíróság beleavatkozik egy alaptörvénybe. Most először kéri egy főügyész a Legfelsőbb Bíróság közbelépését egy alaptörvény kapcsán.
Ennek kicsi az esélye, mert szimpla háromfős bírói testület – Eszter Hajut főbíró, Uzi Vogelman és Jichák Amit bírák – tárgyalta az ügyet.
Gali Baharav-Miara főügyész szerint a bíróságnak hatályon kívül kell helyeznie a törvényt:
- ,,A Kneszet hatóságát helytelenül alkalmazták a miniszterelnök személyes helyzetének javítására, és lehetővé tették számára, hogy a bíróság döntésével dacolva intézkedjen”.
- A főügyész kifejtette, hogy néhány órával a törvény elfogadása után ,,a miniszterelnök ezt arra használta, hogy nyilvánosan megtagadja kötelezettségeit a megfelelő magatartás és az összeférhetetlenségi megállapodás tiszteletben tartása terén”.
*
Amichai Elijahu a Jeruzsálem- és kulturális örökség ügyeiben illetékes miniszter (Otzma Jehudit) a csütörtökön a médiának nyilatkozva kétségbe vonta a bíróság jogát, hogy semmissé tegye az alapvető törvényeket.
,,Nem kell tiszteletben tartanunk a bíróság döntését, ahogyan az sem tartja tiszteletben a Kneszet döntéseit”.
Orit Sztrock nemzeti missziós miniszter (Vallásos Cionizmus) a Ynetnek adott rádióinterjújában kijelentette:
,,Ha a törvényt hatályon kívül helyezik, az azt jelentené, hogy a Legfelsőbb Bíróság leveti magát egy szikláról, mert alapvetően azt mondja: ‘Barátaim, felejtsétek el a demokráciát’”.
Jáir Lapid ellenzéki vezető Twitteren reagált az elhangzottakra: ,,A miniszter, aki azt mondja, hogy nem fogadja el a Legfelsőbb Bíróság döntését, nem folytathatja miniszteri szolgálatát egyetlen percig sem. A kormány, amely nem engedelmeskedik a törvénynek és a bíróságnak, egy illegális kormány.”