Az izraeli külügyminiszter Franciaországban az NSO kémszoftvere ügyében is tárgyal
Benny Gantz izraeli védelmi miniszter a tervek szerint szerdán egy rövid látogatásra Franciaországba utazik, ahol találkozik francia kollégájával, hogy megvitasson egy sor kérdést, köztük az ellentmondásos izraeli NSO Group kibercég ügyét.
A Le Monde francia lap múlt héten arról számolt be, hogy Emmanuel Macron francia köztársasági elnök telefonja is szerepel a Marokkó nevében a Pegasus-szoftverrel végzett lehetséges megfigyelési célpontok listáján.
Gantz Párizsban találkozni fog Florence Parly francia védelmi miniszterrel – írja az ujkelet.live -, hogy megbeszéléseket folytasson a libanoni folyamatban lévő válságról és az Iránnal folytatott nukleáris tárgyalásokról, valamint hogy „naprakész tájékoztatást nyújtson az NSO-ügyről” – közölte a Védelmi Minisztérium közleménye.
Egy oknyomozó újságírókból álló nemzetközi konzorcium múlt vasárnap arról számolt be, hogy az NSO Pegasus szoftvere – amelyet terroristák és bűnözők nyomon követésére terveztek – értékes eszközzé vált a kormányok számára az újságírók és kritikusok utáni kémkedésre. A jelentésekben NSO ügyfelekként felsorolt országok között van Azerbajdzsán, Bahrein, Kazahsztán, Mexikó, Marokkó, Ruanda, Szaúd-Arábia, Magyarország, India és az Egyesült Arab Emírségek.
Az NSO nem hajlandó elárulni, hogy mely országok vásárolták meg a szoftvert, és a jelentésben szereplő állítások többségét elutasította.
A jelentés szerint Marokkó a kémprogramot több francia újságíró nyomon követésére használta, a párizsi ügyészek pedig vizsgálatot indítottak a vádak miatt.
Az izraeli 12-es csatorna szombat esti riportja források nélkül arról számolt be, hogy Macron személyesen vette fel a kapcsolatot Naftali Bennett miniszterelnökkel, hogy megbizonyosodjon afelől, az izraeli kormány megfelelően kivizsgálja az izraeli NSO csoport által kifejlesztett kémprogramokkal kapcsolatos vádakat.
A tévécsatorna úgy tudja, hogy Macron kifejezetten Bennettől kért személyes garanciát a kérdés komoly kezelését illetőleg, és aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Marokkó is állítólag azon kormányok között van, akik az izraeli vállalat által kifejlesztett kémprogramokat nem rendeltetésszerűen használták.
Kapcsolódó cikkek:
Izrael kormánybizottságot hoz létre az NSO ügy következményeinek kezelésére
Julio Shalev NSO vezérigazgató: “Valakik elhatározták, hogy ránk állnak”
NSO ügy: felülvizsgálhatják az exportengedélyek kiadásának politikáját Izraelben
NSO-vezér: Az ötvenezres lista képtelenség
NSO-vezető: 45 országnak adtuk el a Pegazus szoftvert, 90-től megtagadtuk
Magyarország is vett az izraeli kémszoftverből
Novák Attila: Milyen áron ne fejlődjenek a magyar-izraeli kapcsolatok