Az EU és a G7 elítélte az újabb telepek létesítéséről szóló izraeli bejelentést

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője és a világ hét legfejlettebb iparú országának (G7) külügyminiszerei elítélték, hogy Izrael újabb telepek létesítését jelentette be, valamint jelentős területeket nyilvánított “állami földdé” Ciszjordániában – tájékoztatott az Európai Unió Külügyi Szolgálata (EEAS) csütörtökön.

Josep Borrell

A brüsszeli közleményben az aláírók leszögezték: elítélik Becalel Szmotrics pénzügyminiszter, egyúttal a védelmi minisztériumon belül Ciszjordániáért felelős miniszter múlt heti bejelentését, miszerint Izrael öt stratégiai területen fekvő 5295 új lakóegység építését és három új telep létrehozását engedélyezte, valamint, hogy több mint 1270 hektárt nyilvánított “állami földnek” Ciszjordániában.

Ekkora palesztin terület állami elfoglalására több mint három évtizede, az 1993-as oslói egyezmények megkötése óta nem volt példa – hívták fel a figyelmet. Az izraeli kormány telepesprogramja összeegyeztethetetlen a nemzetközi joggal, és hátráltatja a béke elmozdítását célzó erőfeszítések sikerét – jelentették ki.

“Ismételten megerősítjük elkötelezettségünket a tartós és fenntartható béke mellett, összhangban az ENSZ Biztonsági Tanácsának vonatkozó határozataival, a kétállami megoldás, azaz Izrael mellett egy palesztin állam létrehozása által” – fogalmaztak az aláírók, majd hangsúlyozták: ellenzik az izraeli telepek bővítését Ciszjordániában, majd a vonatkozó döntés visszavonására szólították fel az izraeli kormányt.

Ciszjordánia gazdasági stabilitásának fenntartása létfontosságú a regionális biztonság szempontjából – jelentették ki. Sürgették Izraelt, hogy szüntesse meg vagy enyhítse azokat az intézkedéseket, amelyek súlyosbítják a ciszjordániai gazdasági helyzetet, és tegye meg a szükséges intézkedéseket annak biztosítására, hogy az izraeli és palesztin bankok közötti levelezőbanki szolgáltatások megfelelő ellenőrzés mellett továbbra is fennmaradjanak.

A közleményt a Franciaországot, Németországot, Olaszországot, Japánt, az Egyesült Királyságot, az Egyesült Államokat és Kanadát tömörítő G7-csoport külügyminiszterei, valamint Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője írta alá.

A Becalel Szmotrics hivatalba lépése óta eltelt mintegy másfél évben Izrael legkevesebb 21 700 ciszjordániai lakóegység építését, és körülbelül 2600 lakás eladását engedélyezte. Ezt megelőzően, a 2020 elejétől 2022 végéig tartó három év alatt mintegy 20 ezer lakás felépítését tette lehetővé az izraeli kormány. (MTI)

[popup][/popup]