Az Aszad-klán – milliárdos tömeggyilkosok
A Szíriát több mint ötven éven át uraló Aszad család, amely százezrek haláláért felelős, több tízmilliárd dolláros vagyonnal rendelkezhet, amit külföldi bankokban és ingatlanokban, valamint alig felfejthető céghálókban és fantomvállalatokban rejtettek el.
Bukásuk után világszerte kezdtek el kutatni a pénz után – írja a Telex.hu – , de az olyan diktátorok, mint Szaddám Huszein vagy Moammer Kadhafi példája azt mutatja, az ellopott vagyon megtalálása szinte megoldhatatlan feladatot jelent.
„Nemzetközi vadászat indul a rezsim vagyona után” – mondta a Wall Street Journalnek Andrew Tabler Szíria-szakértő. A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának egykori tagja ugyanakkor kiemelte, ez nem lesz egyszerű dolog: „sok idejük volt tisztára mosni a pénzüket”, fel voltak készülve a mostani helyzetre, és oroszországi száműzetésükben nem fognak anyagi gondokkal küzdeni.
Arra csak becslések vannak, hogy Bassár el-Aszad mennyi pénzt harácsolt össze. Az amerikai külügyminisztérium egy 2022-es jelentése egy- és kétmilliárd dollár közé tette a legszűkebb családja vagyonát. Azonban hozzátették, hogy ez nyilvánosan elérhető információkon alapul, és nem a teljes összeg – az ennek sokszorosa is lehet. Részletesebb adatokat már csak a kongresszusnak leadott jelentésük bizalmas részében közöltek.
A tágabb Aszad klán, amiben benne vannak az elmenekült szíriai elnök unokatestvérei és nagybátyjai is, nehezen felgöngyölíthető céghálókban, ingatlanokban és offshore számlákon rejtette el a pénzét. Ezt évtizedekig tartó uralmuk alatt szedték össze Szíriában, gyakorlatilag családi vállalkozásként, vagy más nézőpontok szerint maffiacsaládként irányítva az országot.
Ahogy a Time cikke szerint egy magas rangú amerikai hírszerző mondta: azt szeretné legjobb tudni Bassár el-Aszadról, hogy ő Michael vagy Fredo, utalva a Keresztapában szereplő Corleone család két tagjára. Jules Kroll, a K2 Intelligence nevű, gazdasági bűncselekményekkel foglalkozó tanácsadócég alapítója pedig 2013-ban a CNBC-nek kijelentette: „Ez egy tipikus családi vállalkozás. Csak a családi vállalkozás egy ország”.
Szíriában szinte mindent az Aszad klán tagjai irányítottak. Köztük a leghíresebb Rami Makhlouf, Bassár el-Aszad unokatestvére volt, akit egy kiszivárgott amerikai diplomáciai táviratban „a szíriai korrupció mintapéldányaként” említettek. Vagyonát öt- és tízmilliárd dollár körülire becsülik, és jelen volt az összes legnagyobb gazdasági szektorban az olaj- és építőipartól kezdve a telekommunikációs szolgáltatásokig, ahonnan Aszad segítségével kiszorította a versenytársakat, és egymás után nyerte a kormányzati megrendeléseket.
Az Aszad klán az amerikai külügyminisztériumi jelentés szerint olyan illegális tevékenységekből származó bevételek tisztára mosására is használt fantomcégeket, mint a csempészet, a fegyverkereskedelem, vagy a zsarolás és a védelmi pénzek szedése. Emellett a drogkereskedelemben is benne voltak, a captagon nevű amfetaminszármazék előállítása és terjesztése több milliárd dolláros éves bevételt termelt a szíriai államnak. A rendszert az amerikai külügyminisztérium jelentése szerint Bassár el-Aszad öccse, Maher irányította.