Az Ábrahám Egyezmény – kitekintés a jövőbe

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

2022. november 28-án került sor az „Ábrahám Egyezmény – sikerek és kitekintés a jövőbe” című kerekasztal-beszélgetésre a Külügyi és Külgazdasági Intézet (KKI), valamint Izrael Állam Magyarországi Nagykövetségének közös szervezésében.

Forrás: Külügyi és Külgazdasági Intézet

A találkozó apropója az Ábrahám Egyezmény aláírásának második évfordulója volt. A konferencia meghívott vendégei voltak Yacov Hadas-Handelsman, Izrael állam budapesti nagykövete, Karima Kabbaj a Marokkói Királyság budapesti nagykövete és Saud Hamad Al-Shamsi, az Egyesült Arab Emírségek budapesti nagykövete. A beszélgetést Dr. Baranyi Tamás Péter, a KKI stratégiai igazgatóhelyettes moderálta.

A Yacov Hadas-Handelsman és Baranyi Tamás Péter által megtartott köszöntőbeszédet követően az első kérdést érintően az egyezmény befolyását tárgyalták meg a nagykövetek, illetve azt, hogy milyen hatással volt az országukra. Saud Hamad Al-Shamsi, az Egyesül Arab Emírségek nagykövete kiemelte, milyen jelentős ez a bilaterális szerződés az Emírségek nemzeti érdekei szempontjából. Szerinte az egyezmény új lehetőségeket teremtett olyan tárgyalásokra, amelyek korábban nem voltak lehetségesek Izraellel. Karima Kabbaj marokkói nagykövete ezt követően rávilágított a marokkói zsidó diaszpóra szerepére, ami hosszú ideje befolyásolta Izraellel való viszonyukat. Végül. Yacov Hadas-Handelsman izraeli nagykövet nyomatékosította az egyezmény létrejöttének jelentőségét, külön kiemelve, hogy az arab országok jelentős szereplőivé váltak a nemzetközi politikának. Az egyezményt Izrael szempontjából egyértelmű nyereségnek értékelte.

A beszélgetés második szakaszában az egyezményt övező nehézségek, és a külső szereplők által kifejezett szkepticizmus került a középpontba. Saud Hamad Al-Shamsi szerint az Egyesült Arab Emírségek már a szerződés létrejötte előtt is úgy érezte, pozitív irányba haladnak, és az azóta eltelt időben felmutatott eredmények sem cáfoltak rá erre. Karima Kabbaj hangoztatta, hogy Marokkó az egyezménytől függetlenül nem tervez változtatni diplomáciáján az egyezményt ellenzőkkel szemben. Mindemellett a javuló viszony Izraellel nem befolyásolja a marokkói álláspontot a palesztin kérdésben. Yacov Hadas-Handelsman összehasonlította az Ábrahám Egyezményt az izraeli-egyiptomi béketárgyalással, a bilaterális előnyökre fókuszálva, amit e két ország tapasztalt ellenkező álláspontjuk ellenére.

Végezetül az egyezmény többdimenziós hatását boncolgatták a nagykövetek. Saud Hamad Al-Shamsi szerint több területen is érdemes megvizsgálni az eredményeket. Gazdasági szempontból mindenképpen sikert könyvelhettek el: a bilaterális kereskedelmi szerződéseknek köszönhetően már az első évben 1,8 milliárd dolláros növekedést értek el az izraeli kapcsolatok révén. Karima Kabbaj azzal egészítette ezt ki, hogy a közeledésnek köszönhetően Marokkó több társadalmi, oktatási, mezőgazdasági és üzleti fejlesztési programot tudott indítani Izrael segítségével.

Press -Embassy of Israel-Budapest

[popup][/popup]