A Velencei Filmfesztivál igazgatója elutasította az izraeli filmek bojkottálását

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Alberto Barbera, a jelenleg zajló 81. Velencei Filmfesztivál igazgatója reagált egy múlt héten közzétett nyílt levélre, amelyben felszólították az ikonikus filmfesztivált, hogy ne mutasson be két izraeli filmet a Gázai övezetben zajló izraeli-Hamász háború miatt.

Alberto Barbera

A világ több mint 300 filmipari szereplője írta alá a nyílt levelet, amely Amos Gitai rendező „Miért háború” című filmjére és Dani Rosenberg „Al Klavim Veanashim” („Kutyák és emberek”) című héber nyelvű filmjére irányította a figyelmet. A levélben, amelyet az Artists for Palestine Italia a velencei filmfesztivál megnyitóján tett közzé, az aláírók azt állították, hogy a két filmet izraeli produkciós cégek készítették, amelyek „bűnrészesek a gázai palesztinok elleni izraeli elnyomás szépítésében”. A filmkészítők, színészek és más filmipari szereplők elítélték a Velencei Filmfesztivált a filmek bemutatására vonatkozó „elfogadhatatlan” és „erkölcstelen” döntéséért, és felháborodásukat fejezték ki amiatt, hogy a fesztivál „hallgat” „Izraelnek a palesztin nép elleni atrocitásairól”.

Az „Al Klavim Veanashim” című filmet még ezen a héten vetítik a Velencei Filmfesztiválon az Orizzonti versenyprogramban, a „Why War” című film világpremierje pedig szombaton volt versenyen kívül.

A Deadline-nak adott interjújában Barbera azzal kezdte, hogy a többi nagy nemzetközi filmfesztiválhoz hasonlóan a Velencei Filmfesztivál is semleges marad az Izrael-Hamász háborúval kapcsolatban.

„Láttak már olyan nagy filmfesztivált, amelyik „állást foglalt” ebben a konfliktusban?” – kérdezte. „Mi egy olyan tér vagyunk, amely mindenki, és a különböző politikai nézeteket valló emberek számára nyitott. Olyan filmeket mutatunk be, amelyek mindenféle kérdésben különböző nézeteket ábrázolnak. Én nem akarok állást foglalni, és fesztiváligazgatóként nem nyilatkozhatok ilyen nyilvánosan a fesztivál nevében” – mondta.

Barberát ezután arra kérték, hogy nyilatkozzon azokról, akik szerint – különösen Hollywoodban – nem támogatják a Gázában élő palesztinok helyzetét a jelenlegi háborúban, amely a Hamász október 7-i dél-izraeli terrortámadásaira válaszul kezdődött.

„Azt hiszem, sok palesztinbarát tüntetést láttunk szerte a világon, de alig egyet a túszokért” – válaszolta. „Nem szabad elfelejtenünk a [október 7-i] mészárlást, amely ezt a konfliktust kiváltotta. Természetesen megértem a filmeseket, akik petíciót írnak alá a palesztinok támogatására és az ottani lakosság, különösen a gyerekek szörnyű, fájdalmas helyzetére. Nehéz erre még gondolni is”.

„Amit [Benjámin] Netanjahu izraeli miniszterelnök Gázában művel, az háborús bűncselekmény, ahogyan október 7-e is az volt” – tette hozzá. „De mi soha nem vonnánk vissza egy filmet ideológiai alapon. Azok a filmek, amelyek visszavonását a 300 filmes kérte, semmiképpen sem palesztin-ellenes filmek, épp ellenkezőleg”.

Gitai, a „Miért háború” rendezője szombaton azt mondta, hogy háborúellenes filmje nem kapott támogatást az izraeli kormánytól, és bár a háborúval foglalkozik, a témát általános szemszögből vizsgálja, és nem említi „a megrészegült izraeli-palesztin viszonyt”.

A 81. Velencei Filmfesztivál augusztus 28. és szeptember 7. között tart. (The Algemeiner)

[popup][/popup]