A Moszad Teherán szívében: így likvidálták Hanijét

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Teherán tekintélyes Sza’adat Abad negyedének szívében, magas betonfalak és a világ legfejlettebb biztonsági rendszerei mögött található a Neshat komplexum – az Iráni Forradalmi Gárda titkos szálláshelye. Ez a komplexum, amely az iráni rezsim magas rangú tisztviselőit és legfontosabb vendégeiket fogadja, Izrael állam történetének egyik legkomplexebb hírszerzési műveletének színhelye lett.

Iszmail Hanije

Az izraeli 12-es csatorna hétvégi, három izraeli szakértővel készített interjúja feltárta a Hamász politikai szárnyának vezetője, Iszmail Hanije likvidálásának nyilvánosságra hozható részleteit – írja az ujkelet.live.

,,Hanije likvidálása még magasabb szintű, mint a személyhívó művelet. Behatoltunk a leginkább őrzött iráni létesítmény mélyedéseibe és réseibe” – mondta Beni Szabti, a Nemzetbiztonsági Tanulmányok Intézetének Iránnal foglalkozó kutatója.

Iszmail Hanije sok éven át ismerős figura volt az izraeli közvélemény számára, de nem tartották merénylet fő célpontjának.

,,Inkább szimbolikus figura volt, közéleti és politikai személyiség” – magyarázta Tamir Hayman, a katonai hírszerzés korábbi vezetője. ,,A harcok mindegyik fordulójában volt néhány szegmens, amikor a háza megsemmisült, de Izrael állam célpontjai a katonai személyiségek voltak: Jechíje Szinwar és Mohamed Deif”.

De az október 7-i mészárlás mindent megváltoztatott. A Szinwar menekülési alagútjában január végén lefoglalt dokumentumokban terhelő bizonyítékokat találtak. ,,Egyértelmű mély katonai koordinációt vetett fel a gázai Hamász és Iszmail Hanije között” – mondta Dr. Ronen Bergman Pulitzer-díjas újságíró. ,,Ez az ember szerves részét képezte a Hamász katonai műveleteinek általában, és különösen az október 7-i előkészületeket illetően.” Elmondása szerint nem sokkal a mészárlás után az izraeli hírszerző szolgálatok vezetőinek bizottsága hosszú listát hagyott jóvá likvidálandó célpontokról – és Hanije az elsők között szerepelt.

A hadművelet készítői előtt álló kihívás óriási volt. Hanije, aki Katar fővárosában, Dohában élt, korábban három nagyváros között mozgott: Isztambul, Moszkva és Teherán. A katari likvidálást azonnal kizárták, mert attól tartottak, hogy árt a túszok kiszabadulására irányuló közvetítői erőfeszítéseknek. „Isztambul – Erdogan haragja nagyon súlyos következményekkel járna. Moszkva – Putyin ennek biztos nem örülne” – magyarázta Bergman. ,,Ami marad, az Teherán.”

Július 31-én, hajnali fél 1 körül hatalmas robbanás rázta meg a csendes épületet. „A szálláson van egy elsősegélynyújtó csapat. Hallják a robbanást – és berohannak” – írta le Bergman a drámai pillanatokat. ,,Úgy egy perc múlva az orvosi csapat megállapítja a halálát, majd Khalil al-Hajja belép, és meglátja kollégáját holtan fekve és vérben, ő maga pedig térdre rogy és sírva fakad. Ez egy drámai pillanat.”

Pánik az iráni elitben: ki segített a Moszadnak?

A precíz likvidálás Teherán szívében példátlan pánikot keltett az iráni elitben. ,,Az emberek pánikba estek és rettegtek” – mondta Szabti. ,,A Kudsz Erő parancsnoka, [Eszmail] Qaani három hétre eltűnt. Senki sem látta őt. Ha Qaani fél, az olyan, mintha az egész rezsim félne.”

Az iráni elitet a mai napig foglalkoztató kérdés, hogy ki segítette a Moszadot a bonyolult hadműveletben. ,,Ki tehette ezt? Három csoport van” – magyarázta Ronen Bergman. ,,A térségben élő iráni állampolgárok, a Forradalmi Gárda tagjai és a Hamász tagjai. Valószínűleg az irániak keresik, és a Hamász is keresi ezeket a különböző csoportokat.”

,,A végén egy bomba volt a szobában. Valaki beengedte, valaki elhelyezte, valaki elrejtette. Biztosan megpróbálják visszafejteni ezt a dolgot”.

Úgy tűnik, egy ekkora hadművelet nem hajtható végre jelentős belső – Iránon belüli – segítség nélkül. ,,Ehhez a dologhoz a végrehajtási képességek egész hálózatára van szükség” – hangsúlyozta Hayman. ,,Nyilvánvalóan, akik részt vesznek ebben, néhányuk elárulja hazáját vagy küldetését, és együttműködnek, hogy ez megvalósuljon.”

Amikor Ali Hámenei legfelsőbb vezető először hallotta, hogy Hanijét egy rakéta ölte meg, utasította a Forradalmi Gárdát, hogy támadják meg Izraelt. ,,Most van egy második kínos hiba a gárdisták részéről” – mondta Bergman. ,,Egy csapat érkezik a szobába, és rájönnek, hogy nem rakéta volt.” Onnantól Irán nem reagált Hanije meggyilkolására egészen októberig, amikor a reakciót kombinálta a Hasszán Naszrallah bejrúti likvidálására adott válasszal.

A Forradalmi Gárda legbiztonságosabb létesítményébe való beszivárgás, hetekkel korábban elhelyezve a halálos eszközt, rendkívüli hadműveleti képességekre utal. A Hamász vezetését ért súlyos károkon túl a merénylet mély gyanakvást keltett az iráni rezsim magas rangú tisztségviselőiben, és állandó félelmet keltett a soraikban lévő tégláktól. A bonyolult és merész hadművelet azt üzeni: október 7-e után nincs biztonságos hely a mészárlás tervezőinek és elkövetőinek, még Teherán szívében sem.

[popup][/popup]