A karácsonyfától a romkocsmákba – a szentesti bulizás

Írta: Ambrus Vilmos / hir24.hu - Rovat: Hírek - lapszemle

Nem kifejezetten „ortodox” megoldások szentestére. Családi vacsora vs. közösségi programok, éjféli mise vs. bulizás.

Megkérdeztem egy barátomat, megy-e december 24-én este kedvenc zenekara, a Puszi koncertjére a Mika Tivadar Mulatóba. „Nem – válaszolta. – Különben is, ki az a hülye, aki szenteste megy bulizni?” – kérdezett vissza.

Mika-Tivadar-romkocsma fotó MTI Mohai Balázs

Mika Tivadar (fotó: Mohai Balázs, MTI)

Nos, az az igazság, hogy Budapesten elég sok ilyen „hülye” van. A szentesti bulizás nem új keletű jelenség: már az 1990-es évek első felében voltak karácsonyok például az azóta rég bezárt Tilos az Á-ban. Az is igaz, hogy akkoriban csak egy-két hely tartott nyitva december 24-én éjjel, de később, a 2000-es évektől többek között a ma már szintén nem létező Kultiplex, illetve a Castro bisztró – még előző, Ráday utcai helyén – tartott bulikat szenteste. A december 24-i bulizás aztán a romkocsmák kiépülésével kapott lendületet: a bulinegyedben a Szóda volt az első fecske kilenc-tíz évvel ezelőtt, azóta pedig Pesten a VII. kerületen kívül is nyitnak ki helyek, de Budán ugyanúgy akad néhány karácsonyi bulilehetőség.

Kevés olyan, első hallásra egymást teljeséggel kizáró fogalmat lehet találni, mint a szenteste és a bulizás. A szenteste a köztudatban a családok ünnepe, a meghitt családi összejövetelek alkalma, sokaknak vallási tartalommal, például az éjféli misével együtt. Erre ráerősít, hogy december 24-én gyakorlatilag kora délutántól megáll az élet: Budapesten fél 4 tájban leáll a közlekedés, az utcák kihalnak. Szinte mindenki otthon, a családjával tölti az ünnepet.

Ám a szentesti bulizás pont arra példa, hogy egyes csoportoknak éppen ez, vagy ez is a közösségi összejövetelek alkalma. „Vannak olyan közösségek, amelyek nem ünneplik a karácsonyt. Van, aki a szentesti vacsora után hazamegy, mások a munka, vagy a távolság miatt nem tudnak együtt lenni a családjukkal. Olyanok is vannak, akik a családi ünnep végeztével eljönnek otthonról, vagy éppen egyedül töltik a szentestét” – mondja Bársony Júlia, a VIII. kerületben működő Müszi művészeti vezetője. Ők is kinyitnak december 24-én, rajtuk kívül – a teljesség igénye nélkül – a bulinegyedben a már említett Mika Tivadar és a Szóda, a Józsefvárosban az Auróra lesz nyitva. Budán ugyancsak szerveződnek bulik.

Akik a lehetőséget kínálják: romkocsmák, szórakozóhelyek
Nem véletlen, hogy a ma szenteste nyitva tartó helyek egy része a VII. kerületben, az egykori zsidónegyedben található. A december 24-i nyitva tartás ott olyan zsidó fiatalokhoz köthető, akik nem karácsonyt, hanem hanukát tartanak, így a szenteste számukra nem ugyanaz az ünnep, mint másoknak. Úgy gondolták, azok is együtt lehetnének ilyenkor, akik nem karácsonyoznak, aztán később mások is csatlakoztak hozzájuk. „Egyik buli adta a másikat, egyre több hely épített erre” – emlékezik vissza Schönberger Ádám, a nemrég megszűnt Sirály egyik vezetője, jelenleg az Auróra munkatársa. A Sirályban 2006-ban tartottak először szentesti bulit, és volt olyan alkalom, amikor 100-200 ember is összejött.

A teljes cikk itt olvasható.

[popup][/popup]