A hadügyminiszter és a belbiztonsági miniszter csörtéje: Ben Gvir visszatartotta a zavargók ellen küldött rendőröket?

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

SA Szde Teiman, majd a Beit Lid bázisokon történt zavargás eredményeként a hadsereg igen kemény kritikát fogalmazott meg a rendőrséggel szemben, jelentette reggel a 12-es csatorna. A hadsereg tisztjei támadják a rendőrséget, amiért nem készültek fel a zavargók érkezésére, és nem növelték az erőket, pedig minden látható és ismert volt.

Joáv Gallant és Itamár Ben Gvir

Tegnap a hadsereg századokat majd reggel zászlóaljakat helyezett át a helyszínre a Beit Lid bázis biztonsága érdekében, ahol kihallgatják egy terrorista bántalmazásával gyanúsított tartalékosokat – írja az ujkelet.live. Joáv Gallant védelmi miniszter reggel arra kérte Benjámin Netanjahu miniszterelnököt, hogy ellenőrizze, hogy a szélsőjobboldali Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter megakadályozta-e a rendőrséget abban, hogy fellépjen a zavargókkal szemben, valamint kemény intézkedésekre sürgetett a zavargásokban részt vett képviselők és miniszterek ellen.

A médiában és a közösségi oldalakon közvetített számos felvétel ellenére eddig egyetlen bázisra betörő állampolgárt sem tartóztattak le, vagy vittek be kihallgatásra. A rendőrség tájékoztatása szerint ma átnézik a videó anyagokat és dokumentumokat, és megpróbálják azonosítani és letartóztatni a rendbontókat.

A törvény szárazon úgy fogalmaz, hogy egy katonának gyanúsított letartóztatási eljárást kell lefolytatnia mindenki ellen, aki megpróbál betörni a bázisra. A gyakorlatban azonban egyértelmű, hogy egy katona sem fog tüzet nyitni egy izraeli civilre, így a tegnap történt esetnél is – a katonáknak nincs felhatalmazásuk és módjuk arra, hogy letartóztassanak egy civilt, aki betör a bázisra. Ez a rendőrök feladata, és mint elhangzott, tegnap nem érkeztek a helyszínre.

Tiltakozók százai vonultak tegnap a katonai rendőrség Beit Lid-i bázisára, ahová a gyanúsított tartalékosokat hozták, izraeli és Likud-zászlókkal, némelyikük fegyverrel. Próbálkozások után a tömegnek végül sikerült betörnie a hadbíróságra. Csak órákkal később, amikor a bázis katonái megpróbálták visszaverni a randalírozókat, érkeztek meg a rendőrök, akik eddig még egyetlen tüntetőt sem tartóztattak le.

Az eseményről széles körben tudósított a nemzetközi média, köztük a BBC, a CNN és a világ vezető lapjai.

A hadsereg megjegyezte, hogy a zavargások jelentősen elvonták a figyelmet a Hezbollah terrorszervezet elleni libanoni megtorló akciótervek véglegesítéséről, miután a hétvégi rakétacsapása a Golán-fennsíkon tizenkét gyermeket ölt meg. A hadsereg vezető tisztjei, köztük Herci Halevi vezérkari főnököt, kénytelenek voltak abbahagyni a kritikus megbeszéléseket, hogy kezeljék a bázisokra való betörést.

[popup][/popup]