A Gólem Színház is visszaadja az emlékévre pályázaton nyert támogatást
A Gólem Színház közleménye:
Különös nyugtalansággal és mély megbotránkozással szemléljük mindazt, ami az utóbbi időben Magyarországon folyik: a szélsőséges nézetek térnyerése és azok legitimálása, a Horthy-korszak pozitív színben való feltüntetése, a Nemzeti Alaptanterv átírása és nyilas írók kanonizálása, vagy éppen a Szabadság térre tervezett német megszállási emlékmű léte egyre nagyobb aggodalommal tölt el bennünket. Felfoghatatlannak tarjuk, hogy lehet az, hogy egy állami intézmény, a Veritas Történetkutató Intézet vezető pozíciójában még mindig egy olyan személy áll – Szakály Sándor személyében –, aki tömeggyilkosságokat egyszerűen csak idegenrendészeti intézkedésként definiált.
A holokauszt hetvenedik évfordulóját a magyar kormány a történelmi felelősséggel való szembenézés és a méltó megemlékezés helyett a történelem meghamisítására és az áldozatok emlékének bemocskolására használja fel.
A Miniszterelnökség a „Magyar Holokauszt Emlékév – 2014” pályázati kiírásán elnyert összeget arra szerettük volna felhasználni, hogy méltó módon emlékezhessünk, de úgy gondoljuk, hogy jelen helyzetben a tervezett projekt megvalósítása ebből a pénzből nem lenne helyes.
Éppen ezért a Gólem Színház úgy döntött, hogy a magyar kormány Civil Alapjának támogatását nem fogadja el, a megítélt 2 millió forintot visszaadja. Azonban fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy semmilyen módon nem ítélkezünk egyetlen civil és egyéb szervezet fölött sem, amelyek bármilyen okból az említett támogatást megtartják, és előzetes terveik szerint felhasználják, mert mi is úgy tartjuk, hogy: „aki visszaadja nem hülye, aki megtartja nem gazember.”
A tervezett előadást, amely a Szakácskönyv a túlélésért című könyv különleges színházi adaptációja lett volna, más forrásból fogjuk megvalósítani, közleményünkkel egy időben adománygyűjtést szervezünk.
Budapest, 2014. február 6.