A Dachauban készült hegedű

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Felbecsülhetetlen az értéke annak a hangszernek, ami a TV2 Kincsvadászok című műsorában került elő. A második világháború idejéből származó „Remény hegedűje” egy ódon komód fiókjában lapult nem kevesebb, mint tíz éven át, a komód pedig Katona Szandra, a TV2-es műsor kereskedőjének raktárában állt. A hangszer mesébe illő történetét most a műkereskedő mesélte el.

Képünk illusztráció

A TV2-es műsor kereskedője találta meg a hangszert, aminek a „Remény hegedűje” nevet adta, mivel a készítő ezért élte túl a háborút – írja Csorba Anita, a Blikk újságírója.

  • A hegedűben számos levél található, amelyeket koncentrációs táborban raboskodó foglyok írtak
  • A hangszer értéke felbecsülhetetlen eszmeileg és pénzben is

A hegedű története egészen a második világháborúig nyúlik vissza, a dachaui náci haláltáborig, ahol 1941-ben egy hangszerkészítő mester, Franz Kempa raboskodott. Egy évvel ezelőtt a Blikk is megírta, hogy a hangszermester a táborban fellelhető faanyagokból készítette el a hegedűt, amiből mindössze egy darab van a világon. Egy másik különlegessége, hogy a belsejében számtalan levél található, amit a koncentrációs táborban raboskodó foglyok írtak.

Katona Szandra műkereskedő találta meg a hangszert, amelynek a „Remény hegedűje” nevet adta, ugyanis szinte bizonyos, hogy a zsidó férfi azért élte túl a haláltáborban töltött éveit, mert egy náci főtiszt arra várt, hogy elkészítse számára a hangszert.

„Műtárgykereskedőként én is és a férjem is találkoztunk már különös, meghökkentő, avagy éppen szomorú történeteket idéző tárgyakkal; ha úgy tetszik, műkincsekkel, de ennek a bizonyos hegedűnek a története mind közül magasan kiemelkedik. 1941-ben kezdődött a nácik haláltábor-komplexumban, Dachauban, s a vége, reményeink szerint, egy múzeumban, vagy egy gyűjteményben lesz. Sok évvel ezelőtt kaptunk egy megkeresést, hogy nézzünk át és vásároljunk meg egy főként antik bútorokból álló hagyatékot. Sikerült is elég sok, gyönyörű tárgyat elhoznunk a hölgytől, aki szó szerint utánunk futott induláskor, és a kezembe nyomta ezt a bizonyos hegedűt, amolyan ajándék gyanánt” – mesélte a Borsnak, hozzátéve: nemigen értettek a hangszerekhez, ezért csak egy komódba tették azt, majd egy hegedűművész barátjuknak ajándékozták, aki visszaadta, majd kérte, hogy gondoskodjanak a felújításáról, mert „zörög valami a belsejében”.

Dachauból származik

Ezután kitért arra is, hogyan derült ki, hogy a hangszer a náci haláltáborban készült.

„A hegedűt elvittük Szabó Tamás hegedűkészítő mesterhez, aki nem sokkal később már telefonált is, és érződött a hangján, hogy valami fontosat talált. Áthívott bennünket és megmutatta, hogy a hangszeren található név és dátum alatt ott állt egy település neve. K. L. Konsentrations Lager) Dachau… Nehéz szavakkal leírni a pillanatot, amikor kristályosodni kezdett a hegedű történelmi jelentősége. Most is, hogy felidézem a pillanatot, beleborzongok” – mesélte a műtárgykereskedő, aki rögtön kutatásba kezdett, hogy mindent megtudjon a hangszerről és annak készítőjéről.

Teljes cikk

[popup][/popup]