A Budapesten és a Jeruzsálemben talált fél mécses illik egymáshoz?
„Kilenc évvel ezelőtt, 2012-ben a római Aquincum polgárvárosának falain kívül egy elképesztően ritka tárgyat találtunk.”
Lassányi Gábor facebook-posztjában jelentette be a régészeti szenzációnak mondható felfedezést:
„Egy földbe süllyesztett hombár alján egy színházi maszkot ábrázoló, bronzból készült, kettészedhető bronzmécses jobb fele hevert. Hasonló, két darabból álló mécses mindössze néhány darab ismert a világ múzeumaiban és magángyűjteményeiben, pont ilyen darab pedig egyetlenegy sem. Pontos keltezése ezért igen nehéz. Valószínű, hogy a Kr. u. 1 – 2. században készülhetett.
Mindezek után alig akartam hinni a szememnek, amikor ma egy ugyanilyen színházi maszkos fél mécses bal felének a fotója „jött velem szembe”.
A tárgyat Jeruzsálemben egy feltáráson találták. Mint az ásatás vezetője, Ary Levy elmondta, a mécsest egy olyan nagyméretű épületben találták, amelyet a Második Templom elpusztítása (Kr. u. 70) után emeltek egy korábbi széles, kikövezett zarándokút tetején.
A két mécses hasonlósága alapján szinte biztosnak gondolom, hogy ugyanabban a műhelyben készülhetett.
És hogy milyen funkciója lehetett egy ilyen kettészedhető, de szétszedve is használható mécsespárnak?
Azt gondolom, hogy egyfajta ajándéktárgy lehetett, amelyet a modern, kettétörhető szívekhez hasonlóan valamilyen alkalomra ajándékozhattak párban, bár ezt így bizonyítani nem hiszem, hogy tudom majd valaha.
Felül a jeruzsálemi hír, alul pedig az aquincumi példányról készült videó:
https://www.haaretz.com/…/.premium-archaeologists-find…
http://regeszet.aquincum.hu/egyedulallo-romai-kori…/
Az aquincumi darabot Ujvári Gábor restaurálta” – zárul a régész korábbi posztja, melyet később kiegészített:
Miután pénteken nagy örömömre elértük egymást az ásatás vezetőjével, Ari Levy-vel, ma számos izraeli portál lehozta az Aquincumban és Jeruzsálemben talált bronzmécsesek sztoriját. Ezekben azt írták, hogy a két mécsesfél egy összetartozó darab része lehet.
Mit tudunk ma erről biztosan?
- A Jeruzsálemben és Aquincumban talált kettészedhető színházi maszkos bronzmécsesek egyediségük és kidolgozottságuk okán szinte biztos, hogy ugyanabban a műhelyben, ugyanabban az időszakban készültek.
- A jeruzsálemi darabon egy sín található, az aquincumin egy vájat, amely megmutatja, hogy hogyan lehetett összeilleszteni ezeket a kettészedhető világítóeszközöket.
- A fotók alapján a jeruzsálemi darab kicsit hosszabbnak tűnik, a külön készült, eredetileg ráforrasztott akantuszlevél picit más kidolgozású, mint az aquincumi darabhoz illesztett.
Az izraeli kollégával azt beszéltük meg, hogy miután az aquincumi darabról már 2013-ban készült egy 3D-s scannelés, hasonló készítenek most a jeruzsálemi darabról is. Ezek után lehetőségünk lesz három dimenzióban kinyomtatni Magyarországon és Izraelben is, és megnézni egymás mellett mindkét darabot.
Izraelben elkészült a mécses anyagvizsgálata, nagyon szeretnék hasonlót készíttetni az aquincumiról is a közeljövőben.
Akárhogy is – bár az, hogy a két példány összeillene, ma nem tűnik valószínűnek – a történet önmagában is nagyon izgalmas, és különleges.”
*
A Times Of Israel itt írt a budapesti és a jeruzsálemi leletekről, az illusztráló fotó is onnan származik.