Lényegretörő vagy ízléstelen? – A holokauszttal kampányol az 1 százalékért a MAZSIHISZ

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

A magyarországi zsidóságot is megosztja a plakát. Egy a deportálásokra emlékeztető tetovált kar is látható a MAZSIHISZ plakátján, melyen a zsidó hitközség az egy százalékos adófelajánlásokért kampányol.

A metróállomásokon látható plakátot még a hitközségen belül is bírálták. A MAZSIHISZ elnöke úgy véli, „karakteres az üzenet”, de „kifejezi a mai magyar zsidóság helyzetét”.

Egy idős ember tart a karjában egy kisgyermeket a Magyarországi Zsidó Hitközség plakátján, amely az egy százalékos adófelajánlásokat kéri az adományozóktól. A karon jól láthatóan tetovált számok vannak, olyanok, amilyeneket a koncentrációs táborokba deportált zsidók karjára tetováltak azonosítás céljából.

A kép tartalma meglehetősen ellentmondásos, és felveti a kérdést: ízléses dolog-e a holokausztot kampánycélokra felhasználni. A Hírszerző által megkérdezett hazai zsidó vezetők eltérően ítélik meg a kérdést.

„A kép kifejezi a mai magyar zsidóság helyzetét: a holokauszt túlélői karjukban tartják, és óvják a fiatal nemzedéket” – mondta a Hírszerzőnek Feldmájer Péter. A MAZSIHISZ elnöke szerint „valóban nagyon karakteres az üzenet, és nagy vitákat váltott ki a zsidóságon belül is”, de „szakítani akartunk azzal a képi sztereotípiával, hogy három ember meggyújt egy hanuka-gyertyát”.

„A plakát nagyon tömören, és lényegretörően fogalmazza meg a MAZSIHISZ legfontosabb feladatait, melyekhez az adófelajánlásokat kérjük: az idős holokauszt-túlélők gondozása és a fiatal nemzedékek tanítása, megismertetése saját történelmükkel, melynek a holokauszt sajnos nagyon is fontos része volt” – mondta Feldmájer Péter. A MAZSIHISZ elnöke arra a kérdésre nem kívánt válaszolni, hogy melyik reklámügynökség készítette a plakátot.

Mások szerint viszont éppen a zsidósággal kapcsolatos sztereotípiákat erősíti a MAZSIHISZ plakátja. Az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség rabbija úgy véli: a zsidóságnak több ezer éves történelmét, kultúráját, hagyományait és életcentrikusságát kellene hangsúlyoznia, és nem egyedül a holokausztot.

„Sokan felháborodtak a plakáton” – mondta lapunknak Köves Slomó. Az ortodox rabbi azt is kifogásolja, hogy „a MAZSIHISZ úgy jelenik meg a plakáton, mintha a magyar zsidóság kizárólagos képviselője lenne, és csak nekik lehetne felajánlani az egy százalékokat”.

Kósa András

(Forrás: Hírszerző)

[popup][/popup]