11 nap háború számokban
11 nap gázai rakétatámadás és izraeli légicsapás után Izrael és a Hamász terrorszervezet csütörtök este belement egy kétoldalú feltételek nélkül tűzszünetbe, mely hajnali 2-kor lépett érvénybe. Alább néhány adat a Falak Őrzője hadműveletetről.
Our Iron Dome soldiers have been working day and night to defend the millions of innocent civilians targeted by approximately 4070 rockets that have been fired from the Gaza Strip at Israeli territory.
Here’s how the Iron Dome Air Defense System works: pic.twitter.com/f690F4ZlHP
— Israeli Air Force (@IAFsite) May 20, 2021
Gázai terroristák 4360 rakétát és aknavető gránátot lőttek ki az izraeli városokra, közösségekre és katonai bázisokra – írja az ujkelet.live. Mintegy 680 lövedék nem jutott át a határon. A Vaskupola légvédelmi rendszer 90 százalékos hatékonysággal fogta el a lakott területre tartó rakétákat.
Összehasonlításul, a 2014-es erős szikla hadművelet során 50 nap alatt 4500 rakétát lőttek ki.
Tizenkét személy halt meg a konfliktus során Izraelben, kilenc izraeli állampolgár és három vendégmunkás – két thai és egy indiai. Míg tíz személy halálát közvetlen rakétatalálat vagy repesz okozta, két személy az óvóhelyre sietve elesett és szenvedett végzetes sérüléseket. A sérültek száma 350 feletti.
A Hamász alá tartozó Gázai Egészségügyi Minisztérium szerint 232 halottja van az izraeli légicsapásoknak, köztük 66 gyerek. A sérültek száma meghaladja az 1600-at. Egyes elemzők azonban azt gyanítják, hogy a számok alacsonyabbak a valóságnál, és a Hamász és a Palesztin Iszlám Dzsihád több terroristája meghalt, mint amennyit elismernek. Az Izraeli Védelmi Erők szerint megölték a terrorszervezetek 225 tagját, köztük 25 vezető parancsnokot.
Az izraeli hadsereg szerint a civil halálesetek egy része a Gázából indított sikertelen rakétaindítások eredménye.
Az Izraeli Védelmi Erők az elmúlt 11 nap során 1500 terrorcélpontot bombázott le, köztük több mint 100 kilométernyi alagút szakaszra a Gázai övezetben. Utóbbi művelet hat kör masszív légicsapást takar a ,,metró” ellen, mely a Hamász Gázai övezeten belüli kiterjedt alagút hálózatát és védekező bunkereit takarja.
A hadsereg lebombázott még több száz rakétavetőt, megsemmisítve a kapcsolódó infrastruktúrát is, és „komoly csapást mért” a Hamász és a Palesztin Iszlám Dzsihád rakétagyártó képességeire.
A katonaság a Hamász katonai szárnya által használt létesítmények tucatjait is megsemmisítette, többek közt kilenc magas tornyot, beleértve azt a 12 szinteset, amiben az Associated Press, az Al-Dzsazíra és más nemzetközi médiumok is irodát tartottak fenn, valamint számos épületet, amelyet a terrorista csoport a Gázai övezet napi irányítása során használt. Utóbbi magában foglalt 10 kormányhivatalt, 11 belügyminisztériumi fiókot és öt bankot, amelyek „terrorista pénzeket kezeltek”.