Misna magyarul – Trumot 6.
Aki munkásait és vendégeit papi adománnyal eteti, kifizeti az értékét és ők fizetik az ötödöt. Ez Rabbi Meir véleménye. Bölcsek szerint ők fizetik az értéket és az ötödet és ő pedig az étkezésük költségét.
A Misna, magyarul Ismétlés (héberül מִשְׁנָה misná) a Biblia utáni zsidó irodalom, az úgynevezett szóbeli tan (tórá se-beal-pe) alapja. Alapvetően a Tóra rendelkezéseihez kapcsolódó kérdések és válaszok, valamint az azokból leszűrt vallástörvények (halácha) gyűjteménye, ezen kívül rövidebb elbeszéléseket, tanításokat is tartalmaz. Végleges összeállítása Jehuda Hanászi nevéhez köthető.
A Brachot, Peá, Demáj, Kilájim és Sviit traktátusok után most a Trumot traktátust közöljük folytatásokban. Az első rész itt, a második rész itt, a harmadik rész itt, a negyedik rész itt, az ötödik rész itt olvasható.
TRUMOT: MISNA 6/ 1
Ha valaki tévedésből eszik az adományból, megfizeti annak értékét és még az ötödét.[1] Akár eszik, akár iszik, akár olajjal keni be a testét, akár tiszta az a trumá, akár tisztátalan, megfizeti az ötödrészt és az ötöd ötödét.[2] A fizetség nem trumá, hanem hulin metukanim, amelyből trumá lehet, végül is a fizetség is trumá.[3] Lehet, hogy a pap vonakodik elfogadni a fizetséget. Nem vonakodhat.
TRUMOT: MISNA 6/ 2
Bát Jiszráel, aki evett a a papi adományból, és azután hozzáment feleségül a paphoz.[4] Ha az a papi adomány még nem lett más papnak felajánlva, kifizeti magának az értékét és annak ötödét. Ha azonban egy másik pap megkapta azt az adományt, amiből ő evett, az értékét odaadja a másik papnak, és az ötödet saját magának, mivel azt mondták: aki tévedésből trumát eszik, a tulajdonosnak megfizeti az értékét és az ötödet annak, aki akarja.
TRUMOT: MISNA 6/ 3
Aki munkásait és vendégeit papi adománnyal eteti, kifizeti az értékét és ők fizetik az ötödöt. Ez Rabbi Meir véleménye. Bölcsek szerint ők fizetik az értéket és az ötödet és ő pedig az étkezésük költségét.[5]
TRUMOT: MISNA 6/ 4
Aki a papi adományból lop, de nem eszik belőle, az adomány értékének dupláját fizeti. Ha evett belőle az érték kétszeresét fizeti, plusz az ötödöt. Értéket és ötödöt a hulin ára szerint, a második értéket a trumá ára szerint. Megszentelt adományból lopott és evett [héb. trumát hekdes]. Kétszeresen ötödöt fizet és az értéket [csak egyszer], mivel a hekdesben nincs dupla fizetség.
TRUMOT: MISNA 6/ 5
Nem fizetnek a leket, a sikhehá és a peá felhasználásával, sem a hevkerből, sem az első tizedből, amelynek az adomány része ki lett fizetve, sem a második tizedből, sem a megszentelt adományból [hekdes],[6] mivel hekdes nem válthatja meg a hekdest – Rabbi Meir szavai. A bölcsek megengedik hogy ezekkel [fizessen].
TRUMOT: MISNA 6/ 6
Rabbi Eliezer azt mondja: Fizetnek egyik fajtával a másik fajta után, a lényeg, hogy a szép árut adjon a nem szép fejében. Rabbi Ákivá azt mondja: Csak ugyanabból a fajtából fizethet, amivel tartozott. Eszerint, ha tököt evett a hetedik év beköszöntése előtt, várja meg a tököt, mely a hetedik év kimenetele után terem, és abból fizessen.[7] Ott, ahol Rabbi Eliezer enyhítő döntést hoz, Rabbi Ákivá nehezít, mint írták: „Ha pedig tévedésből eszik valaki szenteltet, tegye ahhoz annak ötödrészét; így adja meg a papnak a szenteltet” (Lev 22, 14), abból ad, ami a szenteltnek megfelelő, Rabbi Eliezer szerint. Rabbi Ákivá azt mondja: Odaadta a papnak a szenteltet. A szenteltet, amit evett.
[1] Nem papról van szó.
[2] Miután kifizette a trumá értékét és annak egyötödét, majd visszatér és eszik a kifizetett ötödből, annak az ötödrészét hozzáteszi.
[3] Hulin metukanim: olyan termés, melyből rendesen levonták a tizedeket.
[4] Bát Jiszráel. Izrael lánya, aki a paphoz, kohénhez ment feleségül. Azután már ehet a férjének járó adományból. Ezt még akkor ette, mielőtt házasságot kötöttek.
[5] Ő, a házigazda, aki megvendégelte a munkásait.
[6]Az első négy termék elsősorban a szegényeknek van fenntartva, ld. peá traktátus. A misnában arról az emberről van szó aki tévedésből evett a papi adományból (trumá) és fizetnie kell ezért a papnak.
[7] A hatodik év termése már száraz és kemény, várni kell egy évet, mert a hetedik évben nem termesztenek.