Misna magyarul – Szuká 1.
Régi szuká Bét Sámáj szerint alkalmatlan, Bét Hilel szerint alkalmas. Mi a régi szuká? Régi, amelyet az ünnep előtt több, mint harminc nappal korábban készítettek. Ha az ünnep céljából készítették, akár az év kezdetétől, alkalmas.

Képünk illusztráció
Misna, magyarul Ismétlés (héberül מִשְׁנָה misná) a Biblia utáni zsidó irodalom, az úgynevezett szóbeli tan (tórá se-beal-pe) alapja. Alapvetően a Tóra rendelkezéseihez kapcsolódó kérdések és válaszok, valamint az azokból leszűrt vallástörvények (halácha) gyűjteménye, ezen kívül rövidebb elbeszéléseket, tanításokat is tartalmaz. Végleges összeállítása Jehuda Hanászi nevéhez köthető.
A Skálim traktátus után most a Szuká traktátust közlését kezdjük el. A Moed rendhez tartozó szuká (többesszám: szukot) traktátus arra az ideiglenes lakhelyre vonatkozik, amelyet Izrael népe az egyiptomi kivonulás utáni időszakban használt. Így szól a parancsolat, Mózes ötödik könyvében: „ünnepeld meg hét napig a szukot ünnepét” (MTörv 16.13). A traktátus leírja a szukot ünnepe során használt lakhely szabályait.
Misna, MOED RENDJE
Szuká 1
Szuká 1/1
A szuká, melynek magassága meghaladja a húsz ámá-t[1], használatra alkalmatlan. Rabbi Jehuda szerint alkalmas. Az, amely nem magasabb, mint tíz tenyér és nincs legalább három oldala, és a napsütötte része nagyobb, mint az árnyékban lévő része, alkalmatlan. Régi szuká Bét Sámáj szerint alkalmatlan, Bét Hilel szerint alkalmas. Mi a régi szuká? Régi, amelyet az ünnep előtt több, mint harminc nappal korábban készítettek. Ha az ünnep céljából készítették, akár az év kezdetétől, alkalmas.
1/ 2
Ha a fa alatt állítja fel a szukát, olyan, mintha a házon belül állítaná fel, (ezért érvénytelen). Ha szukát állít szukára, a felső érvényes, az alsó érvénytelen. Rabbi Jehuda azt mondja: Ha nem használják a felsőt, az alsó érvényes.
1/ 3
Lepedőt borít rá, hogy a naptól védje, vagy a falevelektől, vagy ha négyoszlopos ágyra borítja, érvénytelen. De a kétoszlopos ágyra boríthat (lepedőt).
1/ 4
Ha felfuttatja a szőlőt, a tököt, a borostyánt és ezzel fedi be a szukát, érvénytelen. Ha azonban a fedél ezeknél (a futó növényeknél) nagyobb, vagy azokat megnyesi, érvényes. A szabály: minden, ami tisztátalan lesz, és nem a földön nő, nem lehet szkáh.[2] De minden, ami nem lesz tisztátalan, és a földön nő, lehet szkáh.[3]
1/5
Összekötözött nád, egybe kötött faágak és vékony faágak, nem lehet szkáh. De ha kinyitjuk a köteléket, akkor lehet. A szuká oldalához alkalmasak.
1/6
Rabbi Jehuda szerint szkáhnak deszkát is használhatunk, Rabbi Meir nem engedi meg. Ha valaki négy tenyér széles deszkát tesz a szuká tetejére, alkalmas. Ne aludjon alatta.
1/7
A szuká teteje, (szkáh) melyet bevakolt: Rabbi Jehuda szerint Bét Sámáj arra utasít, hogy válasszuk külön a deszkákat, és egyet-egyet vegyünk el a deszkák közül. Bét Hilel arra utasít: vagy meglazítja a tetőt, vagy minden második között elvesz egyet. Rabbi Meir azt mondja: vegyen el minden második közül egyet, de ne lazítsa meg (a tetőt).
1/8
Aki bevonja a tetőt nyársakkal, vagy ágy léceivel, és a vastagságukkal egyező nagyságú rést hagy közöttük, (tetőnek) alkalmas. Aki szalma kötegből formál a szukát, érvénytelen szuká.
1/9
Aki a szuká oldal lapjait fentről ereszti alá, és három tenyér magas rés marad a föld felett, a szuká érvénytelen. Ha lentről felfelé építi a (szukát) és lent tíz tenyér rés marad. Rabbi Joszi azt mondja: ha lentről felfelé tíz tenyér, akkor fentről lefelé szintén legyen tíz tenyér (rés). Ha a tetőt (szkáh) az oldalaktól három tenyérnél jobban eltávolította: érvénytelen.
1/10
Ház, melynek a teteje beszakadt, és ezt a rést felhasználja, hogy szkáh-ot tegyen oda, ha a fal és a szkáh között négy könyök távolság marad, érvénytelen. Udvar melyben oszlopok állnak.[4] Nagy méretű szuká, melyet szkáhnak érvénytelen anyaggal vettek körül, ha az alatta lévő távolság nagyobb, mint négy könyök, érvénytelen.
1/11
Aki a szukát úgy készíti, mintha fészer lenne,[5] Rabbi Eliezer érvénytelennek tekinti, mert nincs teteje. A Bölcsek szerint érvényes. Nádból készült szőnyeg alkalmatlan, ha fekvésre készült, mert tisztátalan lehet. Ha szkáhnak készült, felhasználják, lehet szkáh, mert nem lesz tisztátalan. Rabbi Eliezer azt mondja: akár kicsi, akár nagy, ha fekvésre készült, tisztátalan lehet, ezért nem alkalmas szkáhnak. Ha eleve szkáhnak készült, lehet belőle tető a szukához.
[1] Ámá– könyök.
[2] Szkáh: a szuká fedele.
[3] Pl. pálmaág.
[4] Az udvarra is érvényes a három tenyér szélességű rés, mely érvénytelenné teszi. Itt a misna hiányos.
[5] Ferde tetejű, és épületfalhoz támaszkodik.