Misna magyarul – Sabat 1.
“Őrizzétek meg tehát a szombatot, mert szent az nektek; a ki megszentségteleníti, ölessék meg; mert bárki munkát végez azon, irtassék ki azon lélek népei közül.”
A Misna, magyarul Ismétlés (héberül מִשְׁנָה misná) a Biblia utáni zsidó irodalom, az úgynevezett szóbeli tan (tórá se-beal-pe) alapja. Alapvetően a Tóra rendelkezéseihez kapcsolódó kérdések és válaszok, valamint az azokból leszűrt vallástörvények (halácha) gyűjteménye, ezen kívül rövidebb elbeszéléseket, tanításokat is tartalmaz. Végleges összeállítása Jehuda Hanászi nevéhez köthető.
A Misna első rendje (Z’raim) magyar fordításának közlését előző alkalommal fejeztük be. Most kezdjük a második rend, a Moed magyar közlését.
MISNA Sábát, a Moed rendje
(Szombat)
A Moed (מועד) rendje a második rend a Misnában, a Zráim (magok) után.
A Moed jelentése nem ünnep, hanem idő, זמן, melyben az emberek csoportja összegyűl tanácskozásra, ünneplésre, stb. A veidá (gyűlés) szó is a moed szóból képződik. Az első szentélyt, Mózes sivatagi tabernákulumát ohel moednek nevezi a Tóra, jelentése: a gyűlés sátra. Az sem véletlen, hogy a Moed rendje, a szombattal kezdődik, – mely a legfontosabb idő, mivel minden „emberi” idő felett áll – a sábát törvényeivel.
A Moed rendjében tizenkét traktátus van:
- Sábát (a szombat törvényei)
- Eruvin (az eruv törvénye, mely a szombathoz tartoznak)
- Pszáhim (a pászka ünnepének szabályai)
- Skálim (a fél sekel törvénye)
- Jomá (jom kipur törvényei)
- Szuká (a szukot ünnepének szabályai)
- Béicá (ünnepek szabályai)
- RosHásáná (az újév szabályai)
- Táánit (böjtök rendje)
- Megilá (a purim ünnep szabályai)
- Moed kátán (az ún. félünnepek szabályai)
- Hágigá (az ún. hágigá áldozat szabályai)
A Sábát (szombat) traktátusa az első a Moed rendjében. A traktátus a szombat törvényeivel foglalkozik: szombaton az ember köteles a munkától tartózkodni. A szombat szentségét megsértők szigorú büntetésben részesülnek.
„És szólt az Örökkévaló Mózeshez, mondván: Te pedig szólj Izrael fiaihoz, mondván: Csakhogy szombatjaimat őrizzétek meg, mert jel az közöttem és közöttetek nemzedékeiteken át, hogy én az Örökkévaló megszentellek benneteket. Őrizzétek meg tehát a szombatot, mert szent az nektek; a ki megszentségteleníti, ölessék meg; mert bárki munkát végez azon, irtassék ki azon lélek népei közül” (Kiv 31).
A talmudi traktátusnak 24 fejezete van, ebben 134 misna, melyek részletezik a fő harminckilenc tiltott munka alap-fajtáját, ezeket héberül lámed tet ávot meláchának nevezik. A traktátusban ezenkívül olyan szombati törvények is szerepelnek, mint pl. a gyertyagyújtás, az imádságok és a három lakoma.
Misna Sábát 1/1
A szombati kivitel[1] kétféle,[2] mely négy belül, és kétféle, mely négy kívül. Hogyan? A szegény ember a házon kívül áll, a házigazda belül van. A szegény kinyújtja a kezét [pl. az ablakon vagy a nyitott ajtón keresztül] belülre és beletesz a házigazda kezébe, vagy kivesz onnan valamit. A szegény vétkes, a házigazda nem vétkes. A házigazda kinyújtja a kezét a házból és beletesz valamit a szegény kezébe, vagy kivesz onnan valamit és beviszi a házba. A házigazda vétkes, a szegény nem vétkes. A szegény kinyújtja a kezét és abból elvesz valamit a házigazda, vagy beletesz valamit, amit a szegény átvesz. Egyikük se vétkes, – bár tilos ezt cselekedni. A házigazda kinyújtja a kezét, amelyből a szegény kivesz valamit, vagy beletesz valamit, amit a házigazda bevisz [bár tilos ezt cselekedni], de egyikük se vétkes.
Misna Sábát 1/ 2
Ne üljön be az ember a borbélyhoz, a minha imádság[3] ideje közelében, mielőtt imádkozna. Ne menjen a fürdőbe, a cserzőműhelybe se, ne menjen enni, se a bírók elé. Ha mégis megtenné, ne szakítsa félbe ezeket a dolgokat. Félbeszakíthatja a smá kedvéért, de a tefilá miatt nem.[4]
Misna Sábát 1/ 3
Ne menjen ki a házból a szabó a tűjével a szombat beköszöntése körül, mert elfelejtkezik, és „kiment”.[5] Az írnok sem az írószerszámjával (tintatartó). Otthon ne vetkőzzön le, és ne olvasson a gyertya fényénél. Pontosan azt mondták: A tanító látja, ha gyermek olvas, de ő maga ne tegye. Ugyancsak, a folyós férfi és a folyós asszony[6] ne üljenek az asztalhoz vacsorázni, mert a vétekhez hozzászoknak.
Misna Sábát 1/ 4
Ezek azok közül a háláchot közül[7] valók, melyek elhangzottak Hánánjá ben Hizkijá, ben Gurion szájából, mikor meglátogatták őt az emeleti szobájában. Megszámláltattak, és ennek során Sámáj iskolája felülmúlta Hilel iskoláját. Tizennyolc dolgot állapítottak meg azon a napon.
Misna Sábát 1/ 5
Sámáj iskolája azt mondja: Nem szabad áztatni tintában, festékben, vagy bükkönyös főzetben, csak akkor, ha pénteken már egész nap beáztatták. Hilel iskolája megengedi.
Misna Sábát 1/ 6
Sámáj iskolája azt mondja: Nem szabad len kötegeit kemencében szárítani, csak akkor, ha előtte pénteken már megpörkölték. A gyapjút sem szabad beáztatni a teknőben, csak ha előtte már magába szívta a festéket. Hilel iskolája megengedi. Sámáj iskolája azt mondja: Nem szabad kitenni csapdát vadaknak, madaraknak és halaknak, csak ha a csapdába esnek nappal. Hilel iskolája megengedi.
Misna Sábát 1/ 7
[Szombaton] nem adhat el nem zsidónak, nem szállíthat vele együtt, nem rakodhat vele, nem vihet az emeletre, hogy segítsen eljutni a közeli helyre,[8] Hilel iskolája megengedi.
Misna Sábát 1/ 8
Sámáj iskolája azt mondja: Nem visznek szombaton a cserzővargának bőrt cserzésre, se ruhát az idegen mosodásnak, csak úgy, ha a következő nap végzi el a munkát. Mindezeket Hilel iskolája megengedi, ha lement a nap.[9]
Misna Sábát 1/ 9
Rábán Simon ben Gámliel azt mondta: Édesapám házában szokás volt, hogy a fehér színű mosást három nappal korábban szombat előtt leadták az idegen mosodásnak. A két iskola [Sámáj és Hilel] megegyeznek abban, hogy az olajprés gerendáit és a szőlőprés kövét elhelyezhetik.[10]
Misna Sábát 1/ 10
Nem sütnek húst, hagymát, se tojást, csak ha a szombat beállta előtt majdnem készre sültek. Nem tesznek kenyeret a sütőbe sötétedékor, se süteményt a parázsra, csak ha a felső része megpirult nappal. Rabbi Eliezer azt mondja: ha a sütemény alja megpirult.
[1] Kivitelek – bevitelek : (héb. jeciot ) egyik tulajdoni területről a másikba (me-resut le-resut)– pl. azok a módok, melyek szerint tilos dolgokat ki és be vinni a házba szombaton.
[2] A Tóra kétféle kiviteléhez a misna hozzátett még kettőt – kettő, amely négy.
[3] Minha: a hétköznapi három imádság közül a középső: sáhárit, minha, aravit.
[4] Smá: smá jiszráel imádsága; a tefilá az a tizennyolc áldás imája a zsoltárokkal.
[5] Kiment: a sötétben is a tűvel marad (vagyis szombaton).
[6] Folyós: a genitáliákból.
[7] Háláchá: rabbinikus törvény, szabály
[8] Közeli hely: a szombat kijelölt határterületén belül.
[9] Lement a nap: a szombati naplementére gondol.
[10] Olajprés: szőlőprés: Mielőtt a nap lemegy, péntek este.