Haggadák Pozsonytól Marokkóig

Írta: Sós Csaba - Rovat: Hagyomány

Pészachi haggadák egyedülállóan gazdag gyűjteménye érhető el egy izraeli honlapon. 

Lengyelország, 1935

Közeleg Pészach, az elkerülés ünnepe, amikor a zsidóságot elkerült a 10. csapás, az elsőszülöttek halála. Pészach az egyiptomi rabságból való szabadulás, a szabadság ünnepe, melyről Josephus Flavius is írt. Első estéje a Széder.

A Széder este olvasmánya a Haggada – az elbeszélés. „A Haggada a peszachi széder este „forgatókönyve”, melyben megtalálhatóak mindazok az imák is, amelyeket ezen alkalommal el kell mondani, és tartalmazza azokat az „utasításokat” is, amelyek az este lebonyolításához szükségesek.

Mindez persze köztudott. Ezen írásom aktualitását az ünnepen kívül az adja, hogy Moran Haynal Münchenben élő, magyar zsidó  kalligráfus, festő és grafikus művészi Haggadáját  beválogatták a Jewish Heritage Network ( JHN)  nemzetközi Haggada gyűjteményébe.

Haynal Moran, 2000

A JHN  nonprofit szervezet zsidó digitális örökséggel kapcsolatos projekteket, szolgáltatásokat fejleszt. Küldetésük lényege, hogy globális hozzáférést biztosítsanak a zsidó örökség minél nagyobb részéhez.

A Yahad.net programjuk virtuálisan összehozza a zsidó családokat húsvétra, éljenek tagjaik bárhol a nagyvilágban.  A program a Haggadák változatos gyűjteményét is kínálja tíz nyelven, beleértve a történelmi, hagyományos és modern változatokat. Ingyenesen hozzáférhető és nyitott minden felekezetű és korú zsidó család számára, biztosítva az emlékezetes ünneplést.

A Yahad Haggadot gyűjteménye történelmi hátteret ad a szédernek, gazdag és változatos formáinak, ahogyan a zsidók világszerte ünneplik évezred óta. A judaizmus élő, évről évre, nemzedékről nemzedékre épít. A Haggada ennek az épületnek a része.

Spanyolország 1300 körül

A Haggadákat régóta díszítik, illusztrálják a legváltozatosabb és legszínesebb fantáziával.

Vannak sok száz éves és vannak napjainkban készült Haggadák. Példaként az izraeli hadseregnek is van Haggadája. Kibucok alkotják meg saját Haggadájukat, de van  feminista Haggada is.

Művészek készítik őket, valamennyien másként, másképp.

És  minden évben  újak jönnek!

Németország, 1478

 

Prága 1687

 

Marokkó, 18. század

 

Pozsony, 1722

 

Az első amerikai haggada1837

 

Túlélők Haggadája, München, 1947

 

Kibuci Haggada, 1961

 

Jeruzsálem, 2020

[popup][/popup]