Emberarcú spiritualitás és nemzetközi partnerség
A múlt ismerete segítene megérteni, mi a neológia, és hová tart.
Egy neológ-ortodox vita margójára
Nemrég egy vita világított rá arra, hogy mi az egyik alapvető különbség a neológ és ortodox gondolkodás között. A casus belli egy ortodoxiában végzett közösségi rabbi, Szántó-Várnagy Binjomin posztja volt, amit a 2023. október 7-i terrortámadásra adott válaszokról írt. Szántó rabbi egy ultraortodox körökben elfogadható, de a tágabb zsidó közösségre nézve nem túl érzékeny véleményt tett közzé. A kérdés ebben az esetben inkább pasztorális jellegű, mint teológiai: Mit mondjon a vezető, a közösségét érintő emberi tragédiára, szenvedésre?[1] A vitában Frölich Róbert főrabbi egy alapvető attitűdről beszél: a neológia mind az emberi, mind az isteni aspektust figyelembe veszi. A neológ rabbi, egy tragédia kapcsán a közösség felé empatikus, megértő. Szavai tükrözik a fiatal Scheiber Sándor azon beszédének lényegét, amelyet a munkaszolgálatba behívott közösségeknek tartott.[2] Scheiber beszédében érezhető az az alapattitűd, hogy egy vallási vezető fizikailag és lélekben „együtt szenved”, empatizál a közösséggel.[3] A 20. század első felében tanult rabbi még olyan szellemiségben nevelkedett, amelyben nagyon erősen jelen volt az emberi, emberarcú spiritualitás, amit Frölich rabbi joggal nevez neológnak.[4]
Ismeretlen neológ múlt
Nagy kár, hogy máig nincs alaposan kikutatva, átbeszélve, miben sajátos a neológia az ortodoxiával szemben. Ennek egyik oka az, hogy a neológia eszmetörténete sajnos máig feldolgozatlan. A homiletikai hagyomány, a soknyelvű (német, magyar, francia, héber, és egyéb nyelvű) tudományos irodalom, a teljes szellemi örökség – rejtély a legtöbb ember számára. Születtek már alapvető írások, de még a Frölich rabbi által említett alapgondolatok sincsenek köztudatban. Sőt, az sem ismert tény, hogy az ortodoxiát, a rengeteg hasonlatosság ellenére, milyen szakadék választja el a neológiától.[5] Ezért a neológia jövőjéről szóló vitákban állandóan felmerül az ortodoxia, vagy a Hábád, mint lehetséges, követendő példa. Pedig a neológ tudósok „hagyományláncolatának” ugyanolyan érdeklődés középpontjában kellene lennie, mint a rabbik sálselet hákábbálája, a Tóra átadóinak a láncolata. Nagyon sok meddő, ideológiáról szóló vita elkerülhető lenne, ha ez a szellemi hagyomány, összes ideológiai összefonódásaival – a haszkalával, a Wissenschaft des Judentums-szal, a mai, élő izraeli és nemzetközi kutatással, világossá, érthetővé válna a nagyközönség számára. Kiderülne: a neológ/pozitív historikus gondolkodás egy nagyon erős intellektuális örökség mind nekünk, a magyar zsidóságnak, mind pedig a mai zsidó tudományosságnak. Ezt nem eldobni, hanem felvállalni kellene. A pozitív historikus gondolkodás a múlt tanulmányozásából nyeri az erejét. „Tudd, hogy honnan jössz”, mondja a Pirké ávot, és „történeti alapon állunk” – írta Goldziher Ignác.[6] Ezekbe értsük bele az újkori, modern zsidóság eredményeit, gondolkodását, történetét, sőt, történeteit.[7]
A maszorti és a neológia közös története
Szólni kell „társszervezetünkről” is, amely nagy utat tett meg az utóbbi évszázadokban. Nehéz elképzelni, hogy az angolul Conservative/Masorti-nak (innentől: konzervatív/maszorti) nevezett mozgalom egy nagyon kis régióból indult el, a németajkú területekről, a 19. században. Minden azzal kezdődött, hogy a reformokat bevezető rabbikonferenciákról kilépett Zacharias Frankel rabbi, amikor a rabbik a héber nyelv központiságát akarták megszüntetni (azóta a reform mozgalom is változott ezen a téren, de ez a cikk nem róluk szól). Mindez 1845-ben történt. Nem sokkal később alakult meg a breslaui rabbiképző (1854), amelynek Frankel lett vezetője. Ennek mintájára (!) indult el a magyarországi Rabbiképző Intézet (1877).[8] Sajnos több, nem közismert forrás van a két intézmény, a két gondolkodásmód összefonódásairól, intellektuális együttműködésről, annak nemzetközi jelentőségéről.[9] Egészen a közelmúltig a pesti rabbiképző öregdiákjainak egyesülete a New York-i Jewish Theological Seminary of America-ban működött.[10]
A neológ-maszorti kapcsolatok jelene
A konzervatív zsidóság azóta elterjedt a világon, mint a reform és az ortodox judaizmus közötti „középutat” jelentő mozgalom. Megteremtette saját rabbiképzőit Észak-, és Dél-Amerikában, valamint Európában és Izraelben. Könnyen hozzáférhető adatokból kiderül: egy majdnem 2 millió zsidót reprezentáló szervezetről van szó, amely hat régióban van jelen a világon: Latin-Amerika, Európa, Ázsia, Afrika (már legalább három országában), és a volt Szovjetunió területén.[11]
Ez a majdnem 150 éves közös történelem a neológia és a pozitív-historikus judaizmus utódintézménye között valójában sohasem szakadt meg. A mai kapcsolatokat legalább három tény dominálja:
- A neológ rabbik közül többen a maszorti rabbiszövetség, a Rabbinical Assembly (a továbbiakban: RA) tagjai. Ez azért fontos, mert az RA minőségbiztosítást jelent. Az RA etikai kódexszel, nyilvántartott tagsággal, hivatalos felvételi procedurával rendelkező szervezet. Többek között szakmai támogatást nyújt, továbbképzéseket, tanulásokat szervez, rabbi szakmai közösséget szervez.
- Izraelben a neológiát a maszorti judaizmus segíti a belügyminisztériumnál, alija ügyekben. Csak három irányzat lát el ilyen képviseletet Izraelben: reform, maszorti, ortodox. A történeti hagyományok, ideológiai szempontok miatt a neológiának csak a maszorti jött és jöhet máig szóba.
- Az utóbbi időben a maszorti élénk érdeklődést folytat, hogy felvegye a kapcsolatot (ahogy Golinkin rabbi mondta) a „nagyapjával”.[12] Így voltak látogatások a konzervatív zsidóság vezető rabbijainak részvételével, konferencia. Előkészületben van a további kooperáció. Szó van egyetemek közötti együttműködésről is, továbbképzésekről és arról, hogy az RA európai tagozata itt, Magyarországon rendezze meg éves gyűlését.
Véleményem szerint a kérdés jelenleg az, hogy a nemzetközi szintéren milyen szervezet fogadja el a neológiát?[13] Melyik szervezet lesz az, aki egyenrangú partnerként, nyilvánosan vállalja fel a neológiát a nemzetközileg, és akit viszonzásképpen ennek megfelelő tiszteletben részesítünk? A válasz a fentiek alapján (számomra) egyértelmű.
A szerző a Rabbinical Assembly Végrehajtó Bizottságának (Executive Council), a Rabbinical Assembly Europe állandó bizottságának, és a Global Council of Masorti Olami tagja.
Jegyzetek
[1] https://mazsihisz.hu/hirek-a-zsido-vilagbol/zsido-vilag/frolich-robert-a-neologia-i-tent-embert-es-kettejuk-relaciojat-egyarant-figyelemmel-kiseri-es-koveti
[2] 1942-43 során háromszor mondta el: Dunaföldváron, Mohácson, Kaposvárott.
„Emberi szenvedés-zsidó szenvedés” in Scheiber Sándor könyve: válogatott beszédek (Múlt és Jövő Lap- és Könyvkiadó, 1994), 52-55.
[3] A közösséggel való együtt szenvedés gondolata nem keresztényi, hiszen már a prófétai szövegekben és a midrásokban is megjelenik a közösséggel együtt gyötrődő vezető képe, ld. ExR 2:5.
[4] Ld. még a Holokausztra adott válasz témájához egy összehasonlító elemzést Scheiber és egy ultraortodox rabbi beszédei kapcsán:
Frojimovics, Kinga Szétszakadt történelem – Zsidó vallási irányzatok Magyarországon 1868-1950 (Balassi: Budapest, 2008), 319-335.
Scheiber gondolkodásához: Vajda, Károly „A zsidóság tudományának zunzi koncepciója a fiatal Scheiber Sándor írásértelmezésében” in Babits, Antal (szerk.) Papírhíd az egyetemes kultúra szolgálatában (2013), 259-273.
[5] Így például a nagymihályi rabbigyűlés döntéseivel, vagy a női ének totális tiltásában. Az előbbihez ld. Frojimovics, 59. Ugyanakkor az egész könyv az irányzatok szétválásáról, kialakulásáról szól.
Az utóbbihoz (női ének) pedig tudni érdemes, hogy a neológ intézmények, zsinagógák, rendezvényein, fesztiváljain a női hang rendszeres főszereplő, mindannyiunk nagy örömére. Ez természetesen mind nem-liturgikus környezetben történik, tehát zenekarokról, fellépőkről van szó. A női hang liturgikus-nem liturgikus megkülönböztetését (a neológiával ellentétben) azonban nem ismeri az ortodoxia. https://forward.com/life/146606/rabbi-choose-death-over-hearing-women-sing/
[6] Kiváló írás a témában: https://www.szombat.org/politika/a-neolog-zsido-hitrendszerrol
[7] A neológia gyökerét jelentő pozitív-historikus gondolkodás egyik lényege: a vallás fejlődik, változik, így a szöveghagyomány is alakuláson ment át az évszázadok folyamán. Heinrich Graetz, a breslaui szeminárium tanára (aki nemkülönben a Rabbiképző megnyitóján mondott megrázó beszédet) már a kereszténynek tartott bibliakritika eszközeivel nyúlt a Héber Bibliához, a Tóra kivételével. Az ő, és kortársai nyomán lett ez a gyakorlat szinte az összes nem-ortodox rabbiképzésben is, így az megkerülhetetlen lett. Ma már a nem-ortodox rabbiképzősök tanulámonyozzák a bibliakritikát, attól függetlenül, hogy hisznek-e benne, vagy később használják-e elemeit a beszédeikben. Ez nem forradalmi lépés, és még a 19. században sem volt az! Bizonyos értelemben a korai szövegkritika is „hozzányúlt” a Tórához, a Tóra teljesen isteni eredetének kérdéséhez (ld. Ibn Ezra). Ez máig elképzelhetetlen a klasszikus ortodoxiában.
Schorsch, Ismar: „In the Shadow of Wellhausen: Heinrich Graetz as a Biblical Critic.” The Jewish Quarterly Review 109, no. 3 (2019): 384–405. https://www.jstor.org/stable/26900156.
[8] Annak ellenére, hogy jóval korábban volt szó a magyarországi modern rabbiképző alapításáról.
Ld. Carmilly-Weinberger, Moshe: „Párhuzamok és kapcsolatok a boroszlói és a budapesti rabbiképző között” In: Schweitzer József (főszerk.): „A tanítás az élet kapuja”. Tanulmányok az országos Rabbiképző Intézet fennállásának 120. évfordulója alkalmából. (Universitas Kiadó – Országos Fõrabbi Hivatal: Budapest, 1999),108-126.
[9] Ld. a 8. lábjegyzet, illetve pl.
Meron, Menachem: „A breslaui és a pesti rabbiképzõ kapcsolatairól” In Schweitzer József (fõszerk): „A tanítás az élet kapuja”. Tanulmányok az országos Rabbiképző Intézet fennállásának 120. évfordulója alkalmából. (Universitas Kiadó – Országos Fõrabbi Hivatal: Budapest, 1999),127–136.
Érdemes megemíteni egy angol nyelvű kötetet, amelyet a Wissenschaft magyar tudósairól, és munkásságuk nemzetközi hatásáról írtak:
Turán, Tamás; Carsten, L. Wilke (szerk.) Modern Jewish Scholarship in Hungary: The ‚Science of Judaism’ between East and West (Berlin: De Gruyter, 2016).
[10] Sokatmondó a budapesti Rabbiképző alapításának 100-ik évfordulójára írt kötet bevezetője: „A kötet kiadásának tervei először a New York-i Jewish Theological Seminary of America-ban működő Budapesti Szeminárium Öregdiákjainak Egyesületében merült fel, az 1980. február 4-5-én tartott centenáriumi ünnepségen fogalmazódtak meg. Ezekben a tervekben aktívan közreműködött Scheiber Sándor professzor, a szeminárium néhai rektora, aki gyakran látogatott az Egyesült Államokba”.
Carmilly-Weinberger Moshe.(szerk.)The Rabbinical Seminary of Budapest, 1877–1977: A Centennial Volume. (New York: Sepher-Hermon Press, for Alumni Association of the Rabbinical Seminary of Budapest, 1986).
[11] A maszorti judaizmusnak tehát a Conservative zsidóság USA-n kívüli ágát nevezik.
[12] https://www.szombat.org/hagyomany-tortenelem/miben-kulonbozik-ez-az-iranyzat-a-tobbi-iranyzattol
[13] Nem csak úgy, hogy segíti a neológiát imakönyvekkel, tanácsokkal, némi „lekezeléssel”, (mint egy tanítandó kistestvért), ahogyan az ortodox barátaink teszik ezt.