Miért Pészach az ünnepek koronája?
Chaim Levi
Miért Pészach az ünnepek koronája?
A zsidó ünnepek és örömteli összejövetelek közül kétségtelenül Pészach széder-estje a legnépszerűbb: a legkülönbözőbb hátterű zsidók igyekeznek részt venni a szertartáson – és még a hagyományos zsidó életformától messze távolodott otthonokban is összegyűlnek Pészach estjén valami mélyen gyökerező és megmagyarázhatatlan vágyakozástól vezérelve.
A náci haláltáborok elmondhatatlan rémülete közepette a zsidók életüket kockáztatták egy rövid és szegényes széder kedvéért, és a katolikus Spanyolországban az inkvizíció idején sok marranus titokban gyűlt össze földalatti barlangokban, hogy együtt ünnepeljenek a felfedezéstől és megkínzástól való félelem mellett.
Miért? Mi különbözteti meg a széder-estet más rituális ünnepektől? Jelentheti-e ez egyszerűen a történelmünk hajnalán lejátszódott eseményekről való megemlékezést szövegek, szertartások és szokások komplex sorozatán keresztül? Amennyiben a válasz egy egyszerű „igen”, akkor miért nem emlékezünk meg ugyanilyen pazar módon a szináji kinyilatkoztatásról, mely maga is egy rendkívüli csoda?
A kulcs: a széder szerkezete
A fenti kérdésre a választ a széder felépítésének áttekintésével kaphatjuk meg. A szövegek, előírások és rituálék – az utolsó részletig – egy meghatározott rendszert alkotnak, mely nyilvánvalóan tudatosan lett megszerkesztve. Tulajdonképpen maga a „pészachi széder” kifejezés héberül a „Pészach rendjét” jelenti.
Az este alapszerkezete a következő:
-
Az Exodus elbeszélése a gyermek és az apa közti kérdés-felelet formájában kell megtörténjen.
-
Az ünneplés mindig családi körben zajlik, lehetőleg minél több barát bevonásával. Ez nem a magányosok éjszakája
-
A Haggada elbeszélése a macesz, a keserűfű és a négy pohár bor köré összpontosul.
Ahhoz, hogy megértsük a széder-este lényegét, az első és legfontosabb, hogy lássuk a Tóra viszonyát az egész történethez: A Tóra nem azt parancsolja nekünk, hogy elhiggyük az Exodus megtörténtét, hanem azt, hogy emlékezzünk arra a kellemetlen dologra, melynek az egész zsidóság tanúja és részese volt. A tíz csapás, a kivonulás, a Vörös-tenger kettéválása – mindezeknek 600.000 húsz és hatvan év közötti férfi személyesen tanúja volt. Ezekhez hozzáadva asszonyaikat, gyermekeiket és az idősebb férfiakat – a végösszeg milliókra rúg.
A Tóra határozottan állítja, hogy mindezek az események valóban ezen milliók szeme láttára történtek, mindannyian személyesen részesei voltak, nem egy, nem tizenkettő – hanem milliók! És megparancsoltatott nekik, hogy ezt a tanúbizonyságot továbbadják a jövő generációinak, hogy e hatalmas esemény sose merülhessen feledésbe.
Ez a keret adja a széder-este hátterét.
Az emlékezés önmagában azonban nem elegendő. A széder-este olyan parancsolatok köré épül, melyek arra az első egyiptomi Pészach estére utalnak – a pészachi áldozat, a macesz és a keserűfű. Most is, mint akkor, ezek a gyakorlati parancsolatok alkotják a pészachi előírásokat. A szertartás alapja egyszerűen csak az események elbeszélése lehetett volna. Azonban – ahogy bölcseink tanítják – „az embert a cselekedetei formálják”, jobban, mint ideák, filozófiai elmélkedések vagy ideológiák. Azért, hogy Pészach inkább egy jelentőségteljes, benyomásokban gazdag élménynek tűnjön, mint pusztán egy megemlékezésnek, konkrét cselekedetek Írattak elő. Így, ami kor a maceszre vonatkozó szakaszokat olvassuk, majd utána elmondjuk az áldást és eszünk belőle egy olyan, jelentőségteljesen támaszkodó pozícióban, mely a szabadságot jelképezi, akkor a szavak és cselekedetek eme kombinációjával segítjük elő, hogy megtapasztaljuk a rabságból a teljes szabadságba való hirtelen átmenet jelentőségét.
Mélyedjünk el ebben még jobban. A Tóra kiemeli a macesz és az Exodusról való megemlékezés közti kapcsolatot; hangsúlyozza, hogy „…egyél mellette kovásztalant, a sanyarúság kenyerét, mert sietséggel mentél ki Egyiptom országából, hogy megemlékezzél ama napról, melyen kijöttél Egyiptom országából, életed minden napján.” (Dvarim 16:3)
Más szavakkal: a rabságbéli szenvedés szimbóluma („a sanyarúság kenyere”) vált a váratlan és gyors kiszabadulás jelképévé („mert sietséggel mentél ki”). Micsoda paradoxon!
Így, azáltal, hogy a macesz szimbolizálja mind a rabságot, mind a szabadságot, egyedülállóan hordozza a széder üzenetét. Valójában ez a magyarázata annak, hogy a maceszt a Haggada elbeszélése idejére felfedjük.
„És hogy elbeszéljed fiadnak és fiaid fiának füle hallatára, a mit műveltem Egyiptommal (…) hogy megtudjátok, hogy én vagyok az Örökkévaló.” (Smot 10:2)
Most fordítsuk figyelmünket az este egy másik sajátosságára: az egyiptomi kivonulásról való beszélgetés feladatára.
Tulajdonképpen maga a Pészach szó is értelmezhető így, mint „Pe-Sach”, ami héberül annyit jelent, hogy a „száj beszél”. Ez is hangsúlyozza, milyen fontos, hogy ennek az eseménynek a mondanivalóját szavakba is öntsük. E csodálatos történet egyszerű szemlélése szánalmasan kevés, de a cselekvés önmagában szintén nem elegendő; csak a kettő kombinációja és azok jelentésének érthetővé tétele kölcsönöz magasztosságot a széder-estének. Ha a szavak tettek nélkül nem elegendőek, ahogy hangsúlyoztuk, akkor a tettek a jelentésük magyarázata nélkül szintén nem elégségesek.
Jóllehet, ahogy korábban is említettük, történelmünk során voltak más rendkívüli események is, mint például a szinaj-hegyi kinyilatkoztatás; vajon miért nem lett megparancsolva, hogy ezekről beszéljünk? nyilvánvaló, hogy az Exodus egészen különleges tanítást hordoz, amely nagyon világos volt azok számára, akik annak tanúi voltak, és amely a Haggada szóbeli elbeszélésén keresztül olyan erős hatást kell gyakoroljon ránk, mintha mi magunk jöttünk volna ki diadalmasan Egyiptomból: Isten Királyságának kinyilatkoztatását és a zsidó nép kiemelkedését, mint népe.
Egyiptomi dilemma akkor – modern dilemma most
A fáraó, egy rendkívül civilizált birodalom irányítója, hatalma teljében felvetett egy kérdést, amely különböző formákban visszhangzott az egész történelem folyamán: „Ki az Örökkévaló, hogy hallgassak a szavára (…)?” (Smot 5:2). Mindig voltak olyan emberek, akik magukat világuk urának tartották. Ők azok, akik el tudták fogadni olyan istenségek létezését, akiket a saját képükre alkottak, és akiket úgy tudnak manipulálni, ahogy akarják – de képtelenek voltak arra, hogy tudomásul vegyék egy Legfelsőbb Lény létezését és hatalmát, egy olyanét, aki mindent tud és mindenható, aki nemcsak teremtette ezt a világot, de azóta is irányítja azt minden tekintetben. A fáraó ilyen ember volt. Gőgösségére azok a rendkívüli csodák adtak választ, melyek alapjaiban rázták meg a hatalmát.
Az Exodus eseményei és körülményei úgy lettek megtervezve, hogy kétség kívül világossá tegyék – mind a fáraó, mind az egész emberiség számára -, hogy „Én vagyok az Örökkévaló ezen a földön” (Smot 8:18); nem egy absztrakt Isten a távoli mennyekben! Ez a Tóra alapelve s ez az Exodus elbeszélésének háttere és kerete.
Lehet-e csodálkozni akkor azon, hogy a legteljesebb mértékben meg kell vitatnunk a kivonulás eseményeit – bele kell éljük magunkat annak szellemiségébe és valóban át kell éljük őket. Azáltal, hogy a világ megismeri Istent, ezek az események minden valamirevaló emberi törekvés alapjává és előjátékává váltak.
Őszintén szólva, bár a korábbi idők bálványai eltűntek, az őket helyettesítő istenségek nem hiányoznak napjainkban sem. Hagy Frigyes kifejezést adott a saját hatalmukat és erejüket hirdető modern hívők arroganciájának, amikor úgy érvelt, hogy „Az Isten mindig a legerősebb hadsereggel van.” Virchow, a századforduló patológusa is gőgösen hirdette azoknak, akik hiszik, hogy a tudomány felfedezheti az összes titkokat és megoldhatja a létezés minden problémáját, hogy „Én testek ezreit boncoltam és lelket soha sem találtam”! Mindaddig, amíg az emberek nem akarják elismerni az emberi hatalom gyöngeségét és az értelem korlátait, a Tóra az Exodus tanítását annyira alapvetőnek tartja, hogy megérthetjük, miért mondja a Haggada: „minél többet beszélünk az egyiptomi kivonulásról, annál dicséretre méltóbbak vagyunk.”
Exodus – Izrael megalkotása.
Széder-este – a zsidóság nemzeti estje
A Széder-este még egy figyelemre méltó egyedi vonással rendelkezik: az Exodus elbeszélése kérdés-felelet formájában kell megtörténjen, ahol lehetséges a gyermek és az apa között Tulajdonképpen a Tóra azt írja elő újra és újra, hogy figyeljünk fiainknak a kivonulásra vonatkozó kérdéseire és válaszoljuk is meg őket:
a) „És lészen, ha mondják nektek gyermekeitek: Mi ez a szolgálat nektek? Akkor mondjátok (…)” (Smotl2:26);
b) „És add tudtára fiadnak azon a napon, mondván (…)” (Smot 13:8);
c) „És lészen, ha kérdez téged fiad holnap, mondván: Mi ez? Úgy mondd neki (…)” (Smot 13:14);
d) „Ha kérdez fiad téged holnap, mondván (…) Akkor mondd fiadnak (…)” (Dvarim 6:20).
Meg kell értenünk, milyen nagy fontosságot tulajdonít a Tóra annak, hogy az Exodus hagyományát továbbadjuk a jövő generációinak. Azt, hogy a zsidó ember feladata beszélni gyermekeinek a kiszabadulásról, mivel az Exodus külön jelentést tartogat a zsidóknak, azon túl, amit a világ többi része számára hordoz. Az Egyiptomból való kihozatal jelzi a zsidó nép csodálatos kiválasztását mint olyan népét, mely egy különleges lánccal kötődik a Mindenhatóhoz, s amelyet megáldott, hogy elpusztíthatatlan legyen, mert az Örökkévaló népét nem természetes evolúciós folyamattal teremtette, mint más népeket, hanem a természet szabályaival és a történelem alapelveivel ellentétesen.
Mivel az Exodus a zsidó nép teremtését jelöli és a Pészach annak születésnapja, a széder-este a zsidóság nemzeti estje – a nemzet folytonosságának megerősítése, melynek természetes gyökere a családban van. Ezért üljük meg a széder-estét családi körben és törekszünk különösen arra, hogy Pészach üzenetét továbbadjuk gyermekeinknek – mivel nemzeti létünk folytonosságának biztosítéka a család.
Goldi Szabó fordítása
A szerző a jeruzsálemi Or Szameach jesiva oktatója, a Budapest Kolel rendszeres vendégtanára. Cikkét lapunk felkérésére írta.