A magánytól a közösségig – az Exodus könyvének lényege

Írta: Radvánszki Péter - Rovat: Hagyomány

Talán ideig-óráig mindannyian átéltük azt, milyen egyedül lenni. Milyen magunkra maradni a fájdalmunkkal, problémáinkkal. Amikor nincs kit felhívni, aki megértene bennünket. Amikor nincs kivel megosztani napi kihívásainkat. Amikor egyedül maradunk az örömmel és bánattal.

Mózes az égő csipkebokor előtt (Norbert Grund, Prága, 1717 – 1767, a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből)

Rási, az Énekek énekéhez írt kommentárjában leírja, hogy az izraeliták magányosnak és elhagyatottnak érezték magukat a rabszolgaként Egyiptomban. Olyanok voltak, mint egy „aguna”, egy elhagyatott nő, aki a hagyomány szerint elakadt a válási folyamatban. Az aguna nem léphet tovább, nem kezdhet új életet, mert a férje eltűnt, vagy nem ad neki válólevelet. Ilyenek voltak a zsidók Egyiptomban, és ezt gondolták Istenről: „Az Örökkévaló elhagyott minket, és talán sosem tér vissza.” De Rási hozzáteszi a második fejezethez írt kommentárjában, hogy csak ki kellett nézni az ablakon.  A nő, Izrael népének hangját halljuk:

ímhol áll házfalunk mögött, arra számítottam, hogy még sok napig elzárva maradok férjemtől, és íme, értesített engem, hogy a mennyek ablakánál áll és szemügyre veszi azt, amit velem csinálnak, ahogy írva van: Bizony láttam nyomorát népemnek (Ex 3:7).

Isten ekkor olyan, mint egy, a ház ablakán át leskelődő gazella. Figyel, nem tűnt el, ott van mellettük. Látja a szenvedést. Törékenynek tűnik, de nem az. Hiszen a következő pillanatban felszólítja Mózest, hogy álljon a nép élére.

Mózesnek is le kell győznie magányát, közömbösségét. Észre kell vennie azt, ami első látásra nem tűnik különlegesnek – mások fájdalmát. A csipkebokor segít ebben – lángjának látványa felolvasztja Mózes szívét. Hiszen maga a tűz reprezentálja a nép szenvedését Egyiptomban. A népét, ami szenved, magányos, de mégsem pusztul el. De nem csak a csipkebokor, hanem lényegében a belőle megszólaló angyal is „ég”. Egyiptomban van a kiszolgáltatott nép, és vele ott a törékeny Isten. Mózes felismeri, hogy a feladata, hogy hallgasson a hangra, és a kiszolgáltatott népet biztonságba vigye. És mit jelent a biztonság? A közösséget. Azt, hogy a magányos egyénekből közösség kell, hogy épüljön.

Nekünk is meg kell tennünk ezt a lépést. Hiszen a magányra a közösség a megoldás. Nemrég egy zsinagógából jövet hallgattam valakinek fájdalmas történetét. Bár rabbinikus bölcsességeim segítettek, mégis egy kedves közösségi tagunk harsány vicce űzte el a fájdalmat, azáltal, hogy megnevettette a kihívással küzdő társunkat.

– Ez most helyrerakott engem. Pont ez az értelme, hogy közösségbe járjon az ember – mondta ezután.

Az elidegenedés napjaink népbetegsége. Egy krónikus tünetegyüttes, amire a közösségi média csak placebo-ként szolgál. Amikor az „Arc Könyvét”, vagy más „közösségi médiát” megnyitjuk az interneten, azt hisszük, hogy valódi arcokkal, emberekkel találkozunk. Pedig csak azzal a vágyott képpel szembesülünk, amit mindenki mutatni akar magából. Ezáltal nem találkozunk az igazi arcok, emberek „váratlanságával”, gyógyító erejével. A fizikai valóság meghittségével.

A közösségi média minden funkciója, egészen az internet megjelenéséig a zsinagógában, avagy a tágabb értelemben vett közösségi tereinkben valósult meg. Azért jártak ide emberek, hogy megbeszéljék a híreket. Újságokat cseréljenek, üzletet kössenek, együtt gyászoljanak, ha meghalt valaki, ünnepeljenek, ha született valaki. Maga a közösség tere volt, ahol az elveszett tárgyat (ávéda) kihirdették, és a közösséget érintő ügyeket megbeszélték. Egyes történészek szerint eredetileg a zsinagóga nem volt más, mint egy gyakran ülésező közgyűlés, ahol mellékesen imádkoztak és Tórát is olvastak. Innen a neve: synagogos a gyülekezés háza.

Végső soron a Színáj-hegyi törvény elfogadása, majd ez alapján egy nagy „zsinagóga” építése, a valódi közösség megalkotása volt a Kivonulás célja. Az Exodus könyve ezt a folyamatot írja le: hogyan lett a metaforikus értelenben vett, szétszakadt házasságból, egymást újra megtaláló szerelmes pár.

Azáltal, hogy a Színáj-hegy lábánál, az Exodus könyvének végén az izraeliták felépítik a közös Szentélyt, a Miskánt, megalkotják azt a helyet, ahol újra és újra találkozhatnak. Szó szerint ezt jelenti az Ohel Moed kifejezés: a találkozás sátra. A hely, ahol az emberek Istennel és egymással találkoznak.

Győzzük le a közösségi média „Egyiptomát”, és legyenek a mi zsinagógáink is újra a találkozás sátrai!

[popup][/popup]