Olvasóink írják
Amerika legrégibb zsinagógája című közleményünkhöz (1990. 10. sz.) fűz kiegészítést -i -gy névjelű olvasónk:
„Nagyon is érthetően a zsinagóga építésekor élt még a közösségben az Ó-világ zsidóüldözéseinek az emléke. Ennek érdekes megnyilvánulása, hogy gondoskodtak arról: veszély esetén – ha rájuk törnek – kijuthassanak a templomból. Ástak tehát egy titkos alagutat. Mely – ma is láthatóan – a bima padlózatán lévő csapóajtó alatt indult, és a zsinagógától távolabb a szabadba vezetett:
Tegyük ehhez még hozzá, hogy a szabadság hazájában sohasem volt szükség ennek használatára.”
Konrád György írói és emberi magatartását méltatja, és ennek kapcsán a zsidóság mint közösség értékeiről vallott felfogását osztja meg velünk Reményi Péter budapesti olvasónk.
„Aki Konrád könyveit elolvassa, méltán mondhatja, hogy a liberalizmus, a tolerancia és a demokratizmus szellemi főiskoláját kijárta… Konrád szellemiségét és mély humanizmusát a magamévá téve csak büszke vagyok rá, hogy én is zsidó vagyok. Konrád nem hivalkodik zsidóságával, azt csupán tényként, adottságként rögzíti.”
„Úgy gondolom, ha egyszerű emberi méltósággal, sértődöttség, hivalkodás, védekezés nélkül,
de soha le nem tagadva hordozzuk zsidóságunkat, közel sem kellene annyit foglalkoznunk környezetünk antiszemitizmusával. Van egy igen találó amerikai közmondás: Never explain, never complain! Sose magyarázkodj és sose panaszkodj! S ehhez ad példát Konrád szinte minden sora…
…Úgy vélem, hogy részünkről ez a helyes politika, magatartás. Ezért nem tudok egyetérteni a Szótértők párbeszéde című cikkben hivatkozott Herzl-idézettel, miszerint egyetlen dolog tart össze bennünket: az antiszemitizmus. Emberiességünk, kultúránk, gondolkodásmódunk eltéphetetlen szálakkal bogoz össze minket. Fékezhetetlen szabad szellemünk és vitatkozó hajlamunk ugyan individualista, egzisztencialista, összeférhetetlen alakoknak láttat minket, de hagyományainkat nem tudjuk megtagadni… “
*
A keresztény-zsidó párbeszédről szóló írásainkhoz kapcsolódik az a levél, amelyből itt idézünk:
„…a párbeszéd egyik régi kezdeményezője Bulányi György piarista szerzetes, akit bár a hivatalos Egyház elhatárol magától, mégiscsak katolikus pap. (Elég talán, ha a Magyar Nemzet 1989. július 14-i számában megjelent ’Sajnáljuk és szégyelljük’ című írását említem, valamint a Keresztény-Zsidó Baráti Társaság kezdeményezését).
Engem is roppantul bánt az az ellenséges szemlélet, gyűlölet, ami izraelita hitű, eredetű embertársaimmal, honfitársaimmal (hadd mondjam így:) felebarátaimmal, sőt – szívem szerint – testvéreimmel szemben megnyilvánul sajtóban, falfirkálásokban és (Istenem, minő állatiasságnál is rosszabb) sírgyalázásokban megnyilvánul.
Helyettük mélységesen szégyellem és sajnálom a történteket, és kérem – ha lehet – bocsássanak meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek!
Őszinte szívvel mondom Kocsis Zoltán szavaival: „ahol zsidóznak, ott én is zsidó vagyok”.
Mihalovics Zoltán hatgyermekes római katolikus (Szigetszentmiklós)
Címkék:1991-05