Olvasóink írják
Hatékonyabb egészségügyi ellátás
Létrehoztuk a járóbeteg-ellátást az alábbi szakterületeken: belgyógyászat, kardiológia, tüdőgyógyászat-asztma, reumatológia, szemészet, angiológia, röntgen, urológia, laboratórium. Elsősorban a holocaustot túlélők számára állunk díjtalanul hittestvéreink rendelkezésére.
A szeretetkórház címe: Budapest XIV., Amerikai út 53. és Laky Adolf utca 42.
A vizsgálat időpontjának megbeszélése céljából kérjük bejelentkezni a 251-3060, 251-3900, 251-5518 telefonszámokon Jenei Györgynénél és Gál Istvánnénál. A családorvosi beutalót szíveskedjenek magukkal hozni! Várjuk jelentkezésüket, hogy segíthessünk.
Dr. Losonci András orvos igazgató, az orvostudományok kanditátusa
Zoltai Gusztáv, a BZSH-Mazsihisz ügyvezető igazgatója
Az Új Élet visszautasított…
Tisztelt Szerkesztőség! Szeretném megkérni Önöket, hogy szíveskedjenek lehozni lapjukban az általam írt nyílt levelet, amelyet az Új Életben szerettem volna közzétenni, de sajnos visszautasítottak.
Köszönettel:
Deutsch László újpesti főrabbi
1995. december
Ui.: El kell még mondanom, hogy hitközségem elöljárósága kb. egy hónapja megírta levélben felháborodását a központi vezetőknek a meghívás elmulasztása miatt, melyre egyik vezetőtől sem érkezett válasz!
*
Tisztelt Szerkesztőség!
Az Új Élet legutóbbi számát olvasva olyan valótlanság állítására találtam, amely miatt most levelet kell írnom. Szíveskedjenek lehetőségüknek megfelelően „Nyílt levél”-ként lehozni az újságban a következő sorokat, melyeket a cikk szerzőjének, illetve a valótlanság megszövegezőjének, Lazarovits Ernő úrnak írok.
Kedves Lazarovits Úr!
Az emberek félrevezetése nem csak tórái törvénybe ütköző cselekedet (M. III. 19/14), de bármilyen más emberi mérték szerint is elítélendő.
Az újpesti szeretetotthon új részlegének átadásáról szóló cikkében Ön ezt írta: „A kis házi ünnepséget beárnyékolta, hogy a meghívás ellenére sem a körzeti főrabbi, sem más rabbik nem tisztelték meg jelenlétükkel az eseményt, de ez vonatkozik a meghívott elöljárókra is.”
Mivel sem engem, sem hitközségem tagjait nem hívtak meg erre az ünnepségre, így értelemszerűen sem én, sem hitközségem nem volt jelen. Egyébként ha meghívtak volna bennünket, boldogan részt vettünk volna az avatáson, ami tény és bizonyításra nem szorul. A kilencedik parancsolathoz illeszkedik a Példabeszédek 18/21 mondata: „Élet és halál van a nyelv kezében.” Mindenkor vigyáznunk kell, hogy kiről mit mondunk és mit írunk le.
A leírtak szíves tudomásulvételét kérem Öntől, és azt is, hogy ne írjon le valótlanságot e lapban, mellyel árthat személy szerint nekem, de az újpesti közösségnek is.
Üdvözlettel:
Deutsch László újpesti főrabbi
Budapest, 1995. november 6.
H. M. esete az irodalommal
Álmélkodva olvastam a Szombat novemberi számában az Olvasónapló című publikációt, amelynek szerzője (Hernádi Miklós – a szerk.) olyan gátlástalanul és olyan útszéli hangon rágalmazza Földényi F. Lászlót, hogy az a legzüllöttebb politikai sajtóban is kirívó lenne, nemhogy egy olyan, hírnevére és színvonalára sokat adó lapban, mint a Szombat. Külön meglepetés volt, hogy a kritikus (akinek nevét nem óhajtom leírni) szitkainak özönébe az én személyemet is belekeverte, holott Földényi könyvének sem létrehozásában nem vettem részt, sem tárgya vagy szereplője nem vagyok.
Remélem, nem veszi rossz néven, ha cserébe küldök két epigrammát, amelyek a cikk olvasásakor jutottak eszembe. Közlésük nem volna ellenemre; ha esetleg a Szombat mégsem közölné őket, ez megerősítené azt a halvány sejtésemet, hogy az epigramma, görög-római eredetű műfaj lévén, nem része a zsidó irodalomnak.
Üdvözlettel:
Márton László
1.
Bár sose voltál benne,
belőle azért kivonultál;
Vissza sosem hívott senki
– elűzni se fog.
2.
Mondjam-e rád, hogy tökfej vagy?
Hiszen annyira magvas
nincs a fejed, mint egy tök,
s a tököt szeretem.
*
Előző számunkban Földényi F. László reagált Hernádi Miklós írására (Szép, ami erkölcs nélkül tetszik. Szombat. 1995. november). Szerkesztőségünk örömmel vette volna, ha a válaszolók az írás érdemi részéhez is hozzászólnak. Nem csak a személyeskedésre válaszolnak még durvább személyeskedéssel. Ettől a stílustól (valamint a fenti levél kissé zsarolás ízű utolsó mondatától) elhatároljuk magunkat.
Hernádi Miklósnak a lap e számában kínáltunk válaszlehetőséget, de ő ezt késeinek tartotta, és nem kívánt élni vele.
Címkék:1996-01