Olvasóink írják
A Szombatot a hazai zsidó sajtó nagyon színvonalas orgánumának tartom. Rendkívül érdekesek a számomra azok a cikkek, amelyek a környező országok maradék zsidóságának életével és problémáival foglalkoznak. Ez írások egyébként a kor dokumentumainak is tekinthetők. Szívesen olvasnék egyébként az erdélyi magyar ajkú zsidóság helyzetéről és az RMDSZ-szel való esetleges kapcsolatukról.
A Szombat egyes számainak a színvonala – véleményem szerint – eltérő, de izgalmasnak tartom az 1995/1. szám néhány cikkét. Pl. A szexualitás és a zsidó felfogással kapcsolatos írásokat, „A Gadó”-t és az Aczél Györggyel 1989-ben készített interjút.
Élvezettel olvastam a „Politikai antiszemitizmus és diszkrimináció” című tanulmányt is. Egyáltalában nem volt meglepő az egyes pártok táborának a „helyezése”. A Munkáspárt, illetve szavazótábora következetes antifasiszta magatartásával és mindenféle fajgyűlölet elutasításával méltán nyerte el a legkedvezőbb arányt. E cikket is olvasva egy kicsit érthetetlen, hogy – más pártok mellett – a Munkáspárt képviselői még nem szerepeltek a Mazsike Társasági Kör – egyébként rendkívül pluralista jellegű – összejövetelein. Talán egyszer erre is sor kerül?!
További sikereket kívánok a magyar zsidóság érdekében végzett munkájukhoz.
Kovács Gábor Budapest Frankel Leó u. 8.
Egyetemi jiddisoktatás
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem bölcsészkarán körülbelül tíz éve folyik kisebb-nagyobb rendszerességgel a jiddis nyelv oktatása, illetve a jiddis nyelvű zsidó kultúrával kapcsolatos irodalmi, kultúrtörténeti és filológiai jellegű szemináriumok meghirdetése. (…) Úgy gondoltuk, mostanra kellően megerősödtek ezek a szemináriumok ahhoz, hogy önálló programként fogjuk össze őket, és ezentúl mint „Jiddis önálló program” szerepeljenek az egyetem tanrendjében. Kezdeményezésünket először a Soros Alapítvány karolta fel. és biztosította az első évhez szükséges dologi, illetve munkabér jellegű költségek fedezetét. Egyetemünk hivatalos jóváhagyását a kari tanács 1995. május 25-i ülésén kaptuk meg.
A tervezett jiddis program felöleli és összefogott, rendszerezett képzés kereteibe foglalja az eddig különböző tanszékeken meghirdetett kurzusokat Hasonlóan a többi egyetemi önálló programhoz, a jiddis program végén a programgazda jogosult arra, hogy végbizonyítványt adjon ki azoknak, akik a teljes programot elvégezték.
A program legfontosabb tanegységei négy félévre elosztva a következők: Bevezetés a jiddis filológiába, héber nyelv, jiddis társalgás, jiddis irodalmi szöveg olvasása, jiddis irodalomtörténet és hasonló tárgyú, más tanszékek kínálatában szereplő tanegységek.
A program beindításával nem csupán a jiddis nyelv és irodalom saját közegéből kiemelt tanulmányozása a célunk – ami egyébként is lehetetlen -, hanem őszinte szándékunk tágabb értelemben mindannak a befogadása, ami a zsidó kultúrtörténet, történelem, egyszóval a „yidishkayt” része.
Szándékaink megvalósításához még sok mindenre szükségünk van. Mindenekelőtt jó ötletekre, de néhány dologi segítségre is. Pillanatnyilag kézikönyvtárunk összeállításán fáradozunk, amelyben a New York-i YIVO is segít bennünket Szívesen fogadunk további könyvadományokat, amelyek szakszerű kezelését és tárolását a Germanisztikai Intézet könyvtára vállalta. Szeretnénk mihamarabb olyan héber betűs számítógépes programokra is szert tenni, amelyek segítségével később szerényebb kiadványokat is előkészíthetünk. Kínálatunk pedig: támogatásra érdemes kiváló hallgatók, akik színvonalas szakmai képzését minden igyekezetünkkel biztosítani szeretnénk.
Nádasdy Ádám docens, ELTE, Angol Intézet, Varga Péter egy. tanársegéd, programgazda
Címkék:1995-10