Gondolkodni sohasem késő
Szeretek gondolkodni, nem mindig tudok, de mindig megpróbálom. Azt mondják, általában a zsidók szeretnek gondolkodni. Vagyok, tehát gondolkodom. (Ezt nem az az exzsidó Spinoza mondta, még csak nem is reb Descartes, akiből csak később lett zsidó, háromszáz évvel a halála után. Amikor egy pesti gondolatközlöny megírta róla, hogy eredetileg Ruben Deutsch volt a neve.)
Szóval, amíg még vagyok, próbálok gondolkodni. Most éppen kapóra jön ez a hobbim, mert a Szombat emelkedett és magvas gondolatokat követel meg a szerzőktől, frappáns fordulatokat és szellemes formát, fia, majd adok én nektek.
Sok mindenről gondolkodom egyszerre, valósággal szimultánt játszom. Töprengek egyfelől azon, hogyan aránylik a judaizmusnak a Szim Salom közösségben művelt kultusza a szekuláris zsidóság új keletű mozgalmában ápolt hagyományaihoz, másfelől meg azon, hogy ha az előbbit aleffel jelezzük, az utóbbit pedig gimellel, akkor a kettő különbsége (vagyis az alef számértéke mínusz a gimel számértéke) pozitív vagy negatív számot eredményez-e. Nem könnyű problémák ezek, nem csoda, ha még az utcán jártamban is foglalkoztatnak. Tegnap is csak arra ocsúdtam fel mély gondolataimból, hogy mintha lökdösne valaki, és mintha valahonnan messziről olyasmit kiabálnának, hogy „aggy a rohatt zsidajának!”. És közben valami nedveset éreztem az arcomon. Érdekes, pedig mára nem jeleztek esőt. Felnéztem az égre, felhőt nem láttam…
Na, mindig megzavarnak a gondolkodásban. Miről is elmélkedtem? Ja, igen, hogy ha az alef mínusz gimel negatív számot eredményez, akkor a szólásszabadság abszolút pozitív érték-e abban az esetben, amikor – rabbi Kis János szerint – a „beszédesemények sokaságai” és az „erőszakesemények sokaságai” közötti statisztikai összefüggés lineáris determinációja még nem csap át közvetlen cerebrális extirpációba.
Nos, nyilvánvaló, hogy… Ejnye, mi ez a ricsaj már megint, Mit akar ez a vállas, kopasz fickó azzal az árpádsávos zászlóval? Ja, hogy megjelent a Mein Kampf magyar kiadása… Ez a sok ámhórec alak ezért csap ekkora gezereszt itt az aluljáróban? Az embert nem hagyják nyugodtan, elmélyülten gondolkodni.
fia, ott tartottam, hogy ha a szólásszabadság abszolút pozitív érték, akkor etikus és célszerű-e a rabbinikus bírósághoz fordulni pusztán amiatt, hogy egy még abszolútabb és pozitívabb magyar érték, a Nemzeti Gerincű Talajgyökér csurkapista című szócsöve azzal vádol engem, a két unokaöcsémet és Medinát Jiszraelt, hogy eladtuk Magyarországot, és az így szerzett pénzen megvásároltuk Grönlandot és az Antarktiszon a Ross-földet. (Szép kis üzlet, mit fogunk mi arra ráfizetni, nebbich, a mai benzin- és energiaárak mellett, hogy a magyarokat Grönlandra és a Ross-földre telepítsük.)
Ez is egy rendkívül komplex probléma, a nehézségek már azzal kezdődnek, hogy a rabbinikus bíróságot roppant bajos összehozni. Az ortodoxia vezetője például azt mondta, hogy az ügyről csak négyszemközt, az irodájában hajlandó nyilatkozni, a lubavicsiak meg előbb a jövendő Rebét akarják megkérdezni New Yorkban, nehogy kényelmetlen helyzetbe kerüljenek, ha a magyar Alkotmánybíróság netalán hatálytalanítaná a rabbinikus bíróság döntését.
Ezt a gondolatot tehát addig félre kell tenni, amíg a Rebe válasza meg nem érkezik. Nem baj, addig is bőven van gondolkodnivaló. Mert – ugye – abból indultam ki, hogy ha a szólásszabadság abszolút pozitív érték, akkor én nem minősíthetem büntetlenül a nyilvánosság előtt holmi kótyagos alaknak vagy éppenséggel hitlerista huligánnak a Mein Kampf magyarországi kiadóját, mert akkor ő méltán perel be engem személyiségi jogai megsértéséért, rágalmazásért és liliomtiprásért, míg viszont ő nyugodtan állíthatja a zsidóságról, hogy egyrészt minden szenny szinonimája, más részt aljas üzleti indokból megszervezte a holocaustot – ő perelhetetlen, hiszen egy abszolút pozitív érték letéteményese, megtestesítője és védelmezője.
Mármost ha ez így van, akkor nagyon meg kell fontolni, hogy rabbi Jochanán ben Zakkáj tanítása szerint a kis katakombáinkban működő titkos jesivákba osonjunk-e a fal mellett, vagy a híres gáon. Sir Khán útmutatását követve úgy tegyünk-e, mint akik nem látják az utcasarkokon kiragasztott antiszemita plakátok öles betűit, és csak igenis menjünk emelt fővel (bár szintén a fal mellett) a legközelebbi kóser étterembe, ahová még beengednek.
Ezen tanakodván épp azt latolgattam, hogy az utóbbi esetben a Hanna vagy a Kings felé induljak-e, amikor furcsa reccsenés akasztott meg a meditációban. Két héttel később – már a Kozma utcában, egy kényelmes kis szuterénban – azt mondja mellettem egy síri hang: – Te, nem a koponyád recsegett a múltkor? Én melletted álltam, és mintha valami fütykösöket láttam volna. A kabbalisták szerint ez nem jó jel.
– Ugyan, te mindig sötéten látsz! – válaszoltam. – Miért engeded, hogy a külső körülmények ilyen mértékben befolyásoljanak? Sötét sírban is lehet világosan gondolkodni. Az abszolút pozitív értékeket tartsd szem előtt – még akkor is, ha már kiverték a szemed.
Címkék:1996-06