Az emlékezés tárgyai történetek a második kut találkozásról
Klári szüleit vidékről deportálták. Sok-sok évvel később felnőttként barátnőjénél vendégeskedett. Amikor kinyitotta a konyhaszekrény ajtaját, a polcon egy régi teáskészletet pillantott meg. Elbűvölve állt a kincs előtt, mert rádöbbent, hogy az ő otthonában egyetlen olyan régi tárgy sincs, mely a gyerekkorából származott volna. „Mi úgy éltük át a háborút, hogy semmink sem maradt.” De mégis… A nagymama bögréje! Auschwitzból került haza, a nagymamával együtt. Az ütött-kopott fémbögre ma ott áll a könyvespolcon, hogy Klárit, gyermekét, egész családját emlékeztesse az Auschwitzot megjárt nagymamára.
A levelezőlapok
Éva apját Buchenwaldban pusztították el. Apja emlékét régi, tábori levelezőlapok őrzik. Péter 19 évesen került Borba. Ót nem bögréje, szülei levelezőlapja hozta haza. 1994. augusztus 18-án apja a következőket írta fiának: „Drága Péterkém, változatlanul azt írhatjuk, hogy úgy mi, mint összes rokonok, barátok jól vannak, együtt vagyunk, és állandóan Rád gondolunk. Továbbra is vigyázz magadra, mi is azt cselekedjük.” Péter apja 1944 novemberében 53 éves volt. Sáncásás közben a nyilasok agyonverték. Halálát fia csak Borból való hazatérte után tudta meg.
János 5 éves volt, mikor anyjával együtt vidékről deportálták. Bevagonírozás előtt a feleség János apjának levelezőlapon a következőket írta: „Jánoska örül az utazásnak.” Az apa az üzenetet a Don kanyarból hozta haza. Jelenleg a lapot az apa második házasságából 1950-ben született János őrzi.
A védlevél
Anyánk svájci védlevelét én őrzöm. 37 éves volt, mikor deportálták. Hegyeshalomnál adta
át egy magyar katona az általam küldött iratot. Közvetlenül nem segítette hazatértét, de közvetve -sokat mesélt erről – igen. Bár számtalanszor levetkőztették, mindenét elvették, a védlevélhez úgy ragaszkodott, talán mint az életéhez, hogy két gyerekéhez hazatérjen. Mint a bögrét a nagymama, anyánkat a „véd”-levél hozta vissza.
A közös beszélgetésen még sok-sok emlék, gondolat, fájdalom került elő, de hangot kapott a túlélés büszkesége, ereje is.
A Tóra
László küldetésünkről beszélt, a Tóra szellemének továbbadásáról: „Amit magadnak nem kívánsz, ne tedd azt másnak sem.” Talán éppen a Tóra szellemét tükrözi, bár két „KUT” beszélgetéssel gazdagodtunk, bosszúvágyról soha, egyetlen szó sem esett.
Amikor meghallgatjuk egymást, a hallott történetek tovább élnek bennünk. Úgy őrizzük egymás történetét, mintha a sajátunk lenne. Átérezzük dolgainkat. Közösen kell rájönnünk arra, hogy a „soá” szenvedéseiről hogyan kell beszélnünk gyermekeinknek, unokáinknak. Hiszen ránk, életben maradottakra különösen érvényes a parancs: „És beszéld el a fiadnak.”
A tárgyaknak még egy sajátos üzenetük van. A 40 évig tartó hallgatás alatt meghúzódtak a szekrények, fiókok mélyén; úgy őrizték a titkokat, mint az archeológiái leleteket a föld vagy a tenger mélye. Várták azt a pillanatot, amikor az emlékezetet feltámasztja és közkinccsé teszi őket, hogy mindannyian emlékezzünk nagyszüleink, szüleink, gyermekeink szenvedéseire.
Virág Teréz
Címkék:1991-05