A Szombat postájából
A szerkesztőség megjegyzése: E rovatunkban szívesen közöljük a hozzánk intézett leveleket, cikkeinkhez kapcsolódó hozzászólásokat. Ez azonban természetesen nem jelenti azt, hogy az itt megjelent írásokkal, illetve azok minden megállapításával a szerkesztőség egyetért.
Jóérzésű emberek és gyalázkodók
Tisztelt Szerkesztőség!
Elnézésüket kérem, biztosan sok ilyen levelet kapnak, már nem tudok némán elmenni bizonyos dolgok mellett.
Másodéves budapesti főiskolás vagyok. Az iskolaépület a XII. kerületben van, nem messze a Gesztenyés-kerttől (MOM-park), ahol a fasizmus áldozatainak emlékműve áll. Ezt akkor fedeztem fel, amikor egy lyukasórám alkalmával sétálni mentem. (Meglepetéssel hallottam ugyanis a Híradóban, hogy itt egy ilyen emlékművet koszorúztak meg.) Amiért tollat ragadtam, az az, hogy az emlékmű hátsó felülete tele van firkálva. A feliratok mellett ábrák is vannak: horogkeresztek! Olyan dühös lettem, hogy bárkinek nekimentem volna, aki ezt csinálta. A következő gondolatom az volt, hogyan lehetne átrajzolni. De hát nekem nincs szórópalackom …
Nagyon bánt, hogy mostanság elszaporodtak az ehhez hasonló megnyilvánulások. Nemrég a Moszkva téren az öles betűkkel írt zsidózó feliratot gyorsan átfestették. Az általam látott emlékmű nincs olyan feltűnő helyen, valószínűleg nem is vették észre, de az ábrák és feliratok attól még ugyanazt jelentik, és ha valaki magára vonatkoztatja, akkor mindegy, hogy választási plakáton látja, vagy máshol. Vajon kire tartozik az említett ábrák eltüntetése?
Lendvay Mónika
(A szerkesztő megjegyzése: Ez a levél még áprilisban érkezett. Júliusban a főváros egyik igen forgalmas pontján jelent meg a gyilkos lelkűek üzenete: „Auschwitz – mese”. A festett feliratot az illetékesek eltakarították.)
Régi emlékek, hangulatok …
Az alábbiakat Amerikában élő barátunk, Benedek Edward írásából idézzük. A szerző a New York-i Figyelő című magyar zsidó lap munkatársa.
…a gyermekkoromból oly kedves sárga földalattival mentem a Vörösmarty térre. Június melegében mind benépesültek a cukrászda teraszán a székek. A tér Duna felőli oldalán, a jegyiroda kirakatán a nyári szezont köszöntő plakátok. Felületes érdeklődéssel böngésztem a színes ajánlatokat, amikor elegáns pár sodródott elémbe. A férfi karjába kapaszkodó hölgy egy unott ásítással, csak úgy önmagának mondta: – Ugyanazok a nevek, már kívülről tudom… – Trópusi fehérbe öltözött kísérője könnyedén megtoldotta:
-Szóra sem érdemes, drágám, ez mind a régi, rothadt zsidók kezében van…
Először béna hitetlenséggel bámultam a ficsúr nyakszirtjét. A múlt keserűsége, a megaláztatás sok éve, az élmények Galíciától Szibériáig – mindez a torkomba szorult. Aztán kitört belőlem:
-Ugyebár, a büdös zsidókat gondolja? …
A gyűlölet ügynöke első pillanatban azt hitte, hogy gyalázkodásában partnerre talált. De amikor a tekintetünk összeakadt, sietősen megindult, maga után vonszolva tipegő hölgyét. Én pedig a körülöttem andalgó turistákkal nem törődve az átkok zuhatagát szórtam rájuk, míg el nem tűntek a Váci utca sokadalmában …”
Rehabilitációt, egyszer s mindenkorra
Weisz Richárd, az egykori magyar olimpiai birkózóbajnok – úgy mondják – épp egy budapesti kávéházban üldögélt, amikor meghallotta, hogy az egyik szomszédos asztalnál már eléggé kapatos katonatisztek zsidóznak egyre harsányabban. Erre öklével rásújtott a márványasztal szélére, letört belőle egy jókora darabot, nagy betűkkel ráírta: „Weisz Richárd vagyok. Zsidó!”, és odavitte a hüledező társaságnak. Aligha kell mondani, hogy a tisztek ezután gyorsán eliszkoltak.
Mostanában, hogy lezajlottak a politikai fordulatot hozó – helyesebben szólva: megpecsételő – választások, mind gyakrabban jut eszembe ez a történet. Az egyébként oly örvendetes eseményre ugyanis – mi tagadás – sötét árnyékot vetnek azok az úton-útfélen szembeötlő ocsmány és idétlen firkálások, bevésések, fröcskölések, amelyekkel egyesek a pártok plakátjait bemocskolták, és amelyeken legtöbbször a „zsidó” jelző volt látható valamilyen nem éppen hízelgő összefüggésben. Tudom, legyinthetnénk, hogy mindez csak éretlen tacskók csínytevése, ha nem emlékeznénk több felelős magyar pártember felelőtlen megjegyzéseire, nyilatkozataira, és ha nem érkeznének még riasztóbb hírek más országokból. És mindenekelőtt: ha nem kapcsolódnának mindehhez a szinte még karnyújtásnyira levő közelmúlt szörnyűséges rémtettei.
Jogunk van hozzá, hogy megbízható biztosítékot kérjünk: a sok évszázados kollektív gyűlölethirdetés ellensúlyozásául valamiféle kollektív vagy pontosabban szólva társadalmi szerződést.
Ismerjétek el és szavatoljátok kettős kötöttségünket! Ismerjétek el, hogy – mint minden más népnek –
nekünk is jogunk van saját országunkhoz, Izraelhez, de ne akarjatok mindannyiunkat oda elűzni, hanem ismerjétek el jogunkat a diaszpórához is. Egyikünk itt, másikunk ott érzi magát otthon. Az egyik, Erec, a Föld, biztonságot, támaszt, menedéket ad. A másikhoz, ahol száműzetésünk évszázadait töltöttük, már hozzászoktunk, hozzánőttünk, gyökeret eresztettünk benne, ott élnek rokonaink, barátaink, ismerőseink, ott keressük kenyerünket, végezzük munkánkat, s talán elrendelt küldetésünket is, ha igaz, hogy választott nép vagyunk – vagy lettünk -, mert akarva-akaratlan magunkra vettük a választottság gyönyörű igáját. Mi már megtanultuk, hogy zsidónak lenni, megátkozva és megtermékenyítve az évezredes diaszpóra élményeivel, gyötrelmeivel, azt jelenti, hogy nem lehet csak zsidónak lenni. Mi már valahogy – minden fájdalom, csalódás, keserűség ellenére – beépültünk, beleszövődtünk a népek tarkaságába, úgyszólván eggyé váltunk velük, majd mindegyikükkel. Nekünk is fáj, sőt a magunk szenvedéseként éljük át, ha egy magyart, egy lengyelt, egy cigányt, egy négert, egy örményt bántalmaznak, megaláznak származásáért.
A kifosztott, méltatlanul megbélyegzett, meg- és elhurcolt, szibériai táborokban sínylődő és elpusztult magyar, lengyel, cseh, bolgár, német tömegek nem a zsidó bosszúállás, hanem a kommunista világforradalom és a szovjet világhegemónia őrületének áldozatai voltak. Nekik: tartozik a Szovjetunió és a kommunisták, a zsidóságnak tartozik úgyszólván az egész – mai és múltbeli – emberiség.
„J’accuse, humanité!” Vádollak, emberiség! – így kiált a világ sokat szenvedett zsidósága. – Mérhetetlenül sokkal tartoztok nekem, én mégis méltányos alkut ajánlok. Nem bosszúra áhítozom, nem kérek semmivel sem többet, csak annyit, amennyi jogosan megillet. Amit elvettetek tőlem a múltban, adjátok vissza a jövőmnek. Teljes rehabilitációt kérek, rehabilitáljátok a zsidóságot egyszer s mindenkorra!
Békés Iván
(A szerző pontos lakcíme a szerkesztőségben.)
Új, gerinces, nem megalázkodó zsidóra van szükség
Tisztelt Szerkesztőség, engedjék meg, hogy üdvözöljem önöket, és a munkájukhoz sok sikert kívánjak. A magam személyéről csak annyit, hogy múlt év óta Izraelben élek családommal együtt, s csak a véletlen kapcsán került a kezembe a Szombat néhány száma.
… hogy milyen nép tagja valaki, soha nem egyoldalú döntés eredménye. Ha én a 40 évemből kb. 20 éven át nem kapom meg naponta az „emlékeztetőt” zsidó mivoltomra a mindennapi életemben, akkor ma nem vagyok Izraelben.
… az eddigi zsidó-kép a köztudatban (a nem zsidók között) vagy egy vigyorgó, kéztördelgető, képmutató, pajeszos, szakállas, gyáva, jellemtelen hajlongót, vagy egy hájas, harácsoló kapitalistát ábrázol, amelyet csak elpusztítani érdemes.
Egy új, gerinces, ellenségével bátran szembenéző és aztán azzal leszámoló, és nem megalázkodó zsidóra van szükség. Ne szégyelljük zsidónak tudni magunkat, és legyünk büszkék, hogy olyan nép tagjai vagyunk, amely bebizonyította, hogy szellemi világhatalom, s mérhetetlenül sokkal járult hozzá az emberiség előrehaladásához.
… Ha valamikor, hát most van lehetősége a magyarországi zsidóságnak arra, hogy saját sorsán is változtatva elégtételt szolgáltasson azoknak, akik kétezer éven át emberi mivoltuktól megfosztva idegen földön voltak kénytelenek élni. A szekfűgyulai tétel, miszerint a zsidóság vagy kivándorol, vagy kisebbséggé szerveződik, aktuálisabb ma, mint a két világháború között … Szerintem nem reform-, hanem restaurációs korszak tanúi vagyunk, számítani kell egy újbóli német orientáltságú neohorthysta állam tiszavirág-életű újjászerveződésére …
… Nyilvánvaló jobbra tolódás várható, egyrészt az életszínvonal további romlása miatt, másrészt azért, mert Németország egyesülése után Magyarország ismét német érdekszférává válik (a kölcsönök jó részét onnan kapta), ez pedig sokkal markánsabb antiszemita megnyilvánulásokat hoz magával…
… Sajnos, nincs továbbra sem egységes zsidó képviselet, pedig most mindennél nagyobb szükség lenne egy kemény, ha úgy tetszik „monolitikusan” felépülő, egységes zsidó vezetésre. Tudom, hogy ezt innen, Izraelből könnyű megírni, de ha tudnék, szívesen segítenék…
Rác Gábor
Címkék:1990-09