Zsidósors az új demokráciákban – Londonból nézve
Először talán akkor fogott el holmi furcsa érzés, amikor pár hónapja kezembe került a Végjáték a Fehér Házban című szubjektív aktuálpolitikai krónika és lapozgatni kezdtem a helyettes szóvivő titkait. Ahogy olvastam, egyre erősödött bennem a felismerés, hogy ezek a titkok ma már mennyire érdektelenek. Ha tehát bárkinek kételyei támadnának, hogy valóban végbement-e rendszerváltás minálunk, gondoljon csak a helyettes szóvivő személyére meg az ő nagy titkaira, s legott belátja, hogy ez a világ már nem az a világ, és az a világ remélhetőleg végképp elsüllyedt Atlantisz. Közép- és Kelet-Európa népei nem a gyorsuló időnek, hanem a meglódult történelemnek a megélői. A változások oly viharosak, felfogni is alig tudjuk őket, hát még feldolgozni.
Mindezt csak azért bocsátottam előre, hogy jelezzem a gondjait azoknak a kutatóknak, akik a térség fejleményeiben próbálnak eligazodni és eligazítani. Legyünk irántuk megértők és ne ítéljük meg őket túlontúl szigorúan. A londoni Zsidókutató Intézet nagyszerű kiadványsorozatának, a Research Reportnak a legutóbbi száma (1990/2-3.) 32 oldalon ad körképet a közép- és kelet-európai zsidóság helyzetéről, valamint arról, hogy a liberalizációnak és a forradalomnak mi a hatása a zsidók életére, sorsára. A maguk nemében kitűnő összefoglalások hat országra terjednek ki. Ám ha megemlítem, hogy a hat önálló fejezet egyike az NDK-ról szól, pusztán ebből az egyetlen tényből is érzékelhető, hogy a tanulmányok olyan állapotokat tükröznek, amelyek fölött bizonyos értelemben túlhaladt az idő. Az elmúlt idők nyomában járunk, az előzményeket; az előtörténetet kapjuk sűrítve az Anthony Lerman szerkesztette füzetben, de nem napjaink létvalóságát. Az egyes országokban végbemenő folyamatok és a zsidó lét azonosságaira, valamint különbségeire azonban plasztikusan mutatnak rá, s bizonyos mérvű relevanciavesztésük ellenére módot adnak arra, hogy ma is érvényes következtetéseket vonjunk le belőlük.
Az előszóban a szerkesztő a helyzet öt új vonására irányítja rá a figyelmet, s ezek tényszerűen alátámasztódnak és eklatáns példákkal illusztrálódnak a hat fejezetben.
Mindjárt az első szembeszökő tény az, hogy nincsenek pontos és megbízható adatok sehol arra nézve, hány zsidó él ezekben az országokban.
A holocaust pusztításai
A holocaust óriási pusztítást végzett mindenütt. Az egyedüli kivétel Bulgária, ahol a vészkorszakban nem irtották ki tömegesen hitsorsosainkat, viszont a túlélőknek jelentős hányada hátat fordított a mostohává lett szülőföldnek és kivándorolt, jobbára Izraelbe. Románia területén a háború előtt 800 ezer zsidó élt, közülük elpusztult a holocaustban 385 ezer, s 1945-től napjainkig alijáztak 400 ezren. A 357 ezer csehszlovákiai zsidó közül 277 ezer nem élte túl a fasizmust, s a két nagy kivándorlási hullám (1945-48, 1968-69) után a zsidó populáció lecsökkent 12 ezer főre. A lengyelországi tragédia méretei a számok tükrében válnak igazán hát- borzongatóvá. 1939-ben a zsidóság 3,5 millió főt számlált, 1945-re mindössze egyheted részük maradt életben, ám zömük a háború után távozott, s a maradékból az 1968-as nagy antiszemita kampány miatt több mint nyolcezren hagyták el az országot. A jelenleg Lengyelországban élő zsidók lélekszámát 6-12 ezer között adják meg. Jugoszláviában 60 ezer zsidó pusztult el a 80 ezerből, s ma valamivel több mint ötezren élnek ott. Bulgáriában az 1945. évi lélekszám azonos volt a háború előttivel, de ennek az 50 ezer zsidónak kilenctized része Izraelben telepedett le a háború után.
A térség valamennyi országára jellemző, hogy lélekszámától függetlenül a zsidóság a kommunista diktatúra fokozatos lebontódása arányában mind szabadabban kezdett lélegzeni. Ha változó formák között, de mindenütt megfigyelhető egyfajta zsidó reneszánsz. Fiatalok nagy számban keresik zsidó gyökereiket, a rejtőzködők előmerészkednek, és egyre többen vallják meg nyíltan, hogy ehhez a közösséghez tartoznak. Az utóbbi egy-két évben mindenfelé új egyesületek alakultak, új vezetők lépnek színre, a régi vezetés egyre-másra távozni kénytelen. Új nemzedék került a vezetésbe Csehszlovákiában, s heves vita bontakozott ki Romániában Rosen rabbi szerepének megítéléséről.
Közös jellegzetesség, hogy a zsidóság mindenütt identitászavarba került. Lengyelországban és Jugoszláviában túlteng az a nézet, hogy a zsidóság etnikai kisebbséget alkot, a csehországi és bulgáriai maradvány ezzel szemben nagymértékben asszimilált, ami azt is jelenti, hogy alig van vallási élet. Ebben az a körülmény is szerepet játszik, hogy a térség országai – hazánkat kivéve – nagyon rosszul állnak rabbik szempontjából. Bulgáriában egy sem működik huszonöt éve. Lengyelországban hosszú és keserves harc árán sikerült elérni, hogy az izraeli Menahem Pinhas Joskowicz Varsóba telepedjék, miután a Lauder-alapítvány vállalta, hogy gondoskodik megélhetéséről.
Antijudaizmus
Részletes áttekintést kapunk a tanulmányokból az antiszemitizmusról. Bulgáriában nem volt antiszemitizmus és nincs manapság sem. Csehszlovákiában és Jugoszláviában a kommunista uralom alatt a hivatalos politika arabbarát és Izrael-ellenes vonalat vitt, így a zsidóságra az anticionizmus örve alatt gyakoroltak nyomást. Lengyelországban nem csupán az ún. populáris antiszemitizmus keseríti a maroknyi zsidó életét. Sok bajt okoz, hogy a katolikus egyházban elevenen él és hat egyfajta teológiai antijudaizmus, és felütötte a fejét a politikai antiszemitizmus is részint az újonnan színre lépett pártokban, részint pedig Wałęsa szociológiailag igencsak heterogén táborában.
Az egyes tanulmányok mind a szerkesztői előszónak azt a végkövetkeztetését támasztják alá, hogy bár nyugtalanító jelenségek is felszínre bukkantak, de a kommunista diktatúra felszámolása felszabadító hatással van a zsidóságra, növeli lehetőségeit. Végső mérlegelésben tehát a demokratikus fejlődésnek sokkal több az előnye, mint a hátránya.
A magyarországi fejezetet a hazai helyzetet kitűnően ismerő Steven Roth írta. Tömör összegezését adja az itteni folyamatoknak, s mondanivalója három csomópont köré rendezhető el. Elismerően szól a Magyar Zsidó Kulturális Egyesületről, és azt a hízelgő megállapítást teszi lapunkról, hogy a Szombat „magas színvonalú, jó minőségű” folyóirat. Jó érzékkel tapint rá, hogy az egyesület és a felekezeti vezetés között a viszony nem olyan, amilyennek lennie kellene. Az MZSKE tevékenysége természetesen csak az egyik jele annak, hogy a zsidó élet felpezsdült Magyarországon is. A budapesti egyetemen szerveződött Judaisztikai Tanszék éppen úgy ennek a zsidó újjászületésnek a bizonyítéka, mint a gomba módra szaporodó zsidó szervezetek, így a Magyar Cionista Szövetség megalakulása, vagy akár a nagy érdeklődés Izrael Állam, a héber-ivrit nyelv tanulása iránt.
Felemlíti Roth azt a vitát, amely hosszú hónapokon át lázban tartotta a zsidó közösséget. Állást nem foglal benne, csupán rögzíti a történelmi tényeket és segít eloszlatni egy ősrégi mítoszt. Tény, hogy a szomszéd országok egynémelyikével szemben a magyarországi zsidóság hagyományosan felekezetnek tekintette magát, s nem nemzeti vagy etnikai kisebbségnek. Amikor pedig ez a gondolat felmerült, a túlnyomó többség viharosan felzúdult ellene. Értelmezhető akár úgy is Roth fejtegetése, hogy mind a kirekesztők, mind az önkirekesztők téves ösvényre tévedtek. Mert nem tartható fenn az a végletes álláspont, hogy csak az zsidó, aki nap nap után a zsinagóga padját koptatja, de az a másik szélsőség szintén nem, amely azt vallja, hogy a zsidóság etnikai entitást képez, s bár magyar földön él ugyan, tie nem magyar.
Az igaz, hogy a 30-as évek zsidótörvényei fokról fokra kitaszították a zsidókat a nemzettestből, majd elhurcoltak és megöltek 600 ezret a 800 ezerből. De a túlélők és leszármazottaik, akik nem vándoroltak ki az országból, zsidók akkor is, ha nem rendszeres templomjárók, viszont elementáris erővel tiltakoznak, ha zsidóságuk okán bárki kétségbe meri vonni magyarságukat. Roth megjegyzi, hogy az új nemzedék a zsidó kultúrában kívánja megélni a maga zsidóságát. Majd hozzáteszi, hogy a gyötrelmes dilemmát a kétgyökerűség, kettős kötődés oldja fel. Egyesületünk nevében a magyar és a zsidó szó pontosan erre utal, s még a sorrendnek is van itt jelentősége.
Populáris antiszemitizmus
Végül pedig ami a zsidóellenességet illeti, nem hagyható figyelmen kívül, hogy a régi keletű populáris antiszemitizmus mostanában többet hallat magáról, mint korábban. Tegyük hozzá, hogy sajnos a zsidókérdés a közéleti viták tengelyébe került, sok avítt előítélet, ostoba sztereotípia kel életre s zaklatja föl zsidók és nem zsidók lelki békéjét. Roth tényszerűen rögzíti, hogy még a kerekasztal-tárgyalások idején módosították a büntető törvénykönyvet, s törölték belőle a politikai bűntett fogalmát. Egyetlen kivételt tettek csupán: a faj vagy felekezet ellen elkövetett gyűlöletkeltés igenis büntethető és büntetendő cselekedet.
A cenzúra megszűnt, s vele a tabuk is. De mivel minálunk jó ízlésből meg politikai kultúrából kevesebb van a kelleténél, ezzel szemben politikai „alvilági játékokból” jóval több, fel-felparázslanak a médiában antiszemita indulatok. Most nézünk szembe először igazán őszintén múltunkkal és – miként Tornai József írta – most kezdjük kitapogatni, miként válhatnánk tökéletesen modern nemzetté. E téren nagy késésben vagyunk gondolatilag éppúgy, mint a tettek mezején. A szakemberek, az értelmiségiek és a pártok mulasztása miatt ennek a már nemigen halogatható és gigászi feladatnak Csoóri Sándor veselkedett neki. Szerencsétlenségére ő, aki – Tornait idézve a Magyar Nemzetből – „mindig is a dinamikus nemzeti-népi gondolkodás költője volt, ezért politizált, s lett az ellenzék egyik legkövetkezetesebb, legárnyaltabban gondolkodó személyisége, egy pillanatra zavarba került a továbblépés dolgában”. S nekünk, valamennyiünknek az válhat ebben a feldúlt légkörben a tragédiánkká, hogy ha tudjuk is, de nem gyakoroljuk azt az aranyszabályt, amelyet egyik politikus költőnk ekként fogalmazott meg: az antiszemitizmus megbocsáthatatlan bűn, de nem ítélhető meg másként az sem, ha arra, ami vagy aki nem az, mégis rásüttetik az antiszemitizmus Káin-bélyege.
Kettős asszimiláció
A magyarországi zsidóságot kettős asszimilációs hatás érte, ezt nagyon jól látja Roth. Sokan önként és őszintén iparkodnak hozzáidomulni ahhoz a társadalomhoz, amelynek tagjai és eggyé válni a nemzettel, amelyben élnek. Olykor odáig menően, hogy a magyarrá levés kedvéért feladják zsidóságukat. De folyt a legutóbbi negyven esztendőben egy másfajta asszimilációs kísérlet is. Kíméletlenség, erőszakosság jellemezte a kommunista asszimilációt, rendőrhatósági üldözéssel, mindenféle megfélemlítéssel, egzisztenciális fenyegetéssel próbálták „zsidótalanítani” a zsidóságot. Ám nem az elmagyarosítás volt a cél, hanem az elzsidótalanítással együtt az elmagyartalanítás is, hogy a nemzet minden tagját, a társadalom minden egyedét holmi elvont ideológiai sémának megfelelő és a civilizáció minden eddigi értéknormáját tagadó lombikkreatúrává silányítsák.
Nagy és fontos igazságot tárt a szemünk elé Roth a kettős asszimiláció megmutatásával, s mintegy megelőlegezte a választ arra a gyötrő kérdésre, amellyel egyebek között Csoóri is birkózott, de megbirkózni nem tudott. A szörnyű nagy bajunk ugyanis nem abból származott, hogy a zsidóság próbálta volna magához asszimilálni a magyarságot, de igazán még abból sem, hogy a magyarság a zsidóságot. Azt nyögtük és nyögjük bizonyára még nagyon sokáig, hogy zsidót és nem zsidót, magyar zsidót és zsidó magyart egyaránt a kommunizmus akart magához asszimilálni. Ez a fajta asszimiláció a zsidót elzsidótalanítani, a magyar elmagyartalanítani próbálta. Így hát tudatzavarainkért hiába keresnénk egymásban a felelőst. Áldozatok vagyunk valamennyien. Ez is a mi közös sorsunk és kell hogy egy újabb kapocs legyen sorsközösségünkben.
A tanulmányfüzér írása 1990 kora tavaszán záródhatott, a magyarországi fejezet még a márciusi parlamenti választások előtt. Ami akkor és azóta történt, az nincs benne a gyűjteményben, de minden tanulmányból jól érzékelhető, hogy számítottak a fordulatra. Roth azzal zárja gondolatmenetét, hogy a zsidó élet kivirágzóban van, miközben ismét láthatóvá vált az antiszemitizmus. Ám aligha tévedünk, ha abban összegezzük tanulmányának és a többinek is a legfőbb mondanivalóját, hogy a születő demokráciában leselkednek veszedelmek a zsidóságra, de ennél sokkal lényegesebbek a megnyíló új és kedvező lehetőségek. Megsiratni, ami elmúlt, igazán semmi okunk.
Z. T.
Címkék:1990-12