Zsidóság és Krisna-tudat Magyarországon
Zsidóság és Krisna-tudat Magyarországon
Néhány évvel ezelőtt figyelemre méltó könyv jelent meg az Egyesült Államokban Om Shalom Zsidóság és Krisna-tudat címmel (New York, Folk Books, 1990). A kötet Jacob N. Shimmel beszélgetéseit tartalmazza Satyaraja dasa Adhikarival, aki a hazánkban is ismert Krisna-tudatú mozgalom egyik zsidó származású tagja. Párbeszédük a legkülönbözőbb témákat érinti Majmonidésztől kezdve a kóserságig, és közben természetesen sok szó esik arról, mit jelent Satyaraja számára a saját zsidósága, miért választotta a Krisna-tudatot ahelyett, hogy a zsidóságot folytatta volna.
A könyv bevezetőjét Satyaraja (polgári nevén Steven Rosen) édesanyja írta, s ebben arról vall, mi motiválhatta, s ő maga hogyan fogadta fia döntését. „Bár nem vagyok vallásos zsidó, büszke vagyok a családom zsidó hagyományaira. Képzelhetik, hogy mikor tizenhét évvel ezelőtt a fiam, Steven (azaz Satyaraja dasa) bejelentette, hogy csatlakozik a Hare Krisna mozgalomhoz, megdöbbentem és felháborodtam. Mit találhat olyan vonzónak a „Hare Krisnában”, amit a saját vallásában, a zsidóságban, nem talált meg? (…) De a kezdeti számos aggodalmam és kétségeim ellenére ma, tizenhét évvel később, azt látom, hogy a fiam boldog, egészséges és kiegyensúlyozott.”
Mindez felkeltheti az ember érdeklődését az iránt, vajon a magyarországi Krisna-hívők között is vannak-e zsidó származásúak, s ha igen, kötődnek-e valamilyen formában a zsidósághoz, megőrzik-e zsidó identitásukat, vannak-e közöttük, akik vallásos közegből származnak, és hogyan fogadja döntésüket a család. Egyáltalán, miben hisznek ezek a fiatalok, akikről a legtöbben annyit tudunk, hogy időnként furcsa ruhában énekelnek és táncolnak, vagy könyvet árulnak az utcán?
A Magyarországi Krisna-tudatú hívők Közössége 1989 óta bejegyzett kisegyház, a tagok száma (az 1%-os adófelajánlások alapján) öt-hatezerre tehető. A „krisnások” az egyetlen Istent imádják, csak nem Allahnak vagy Adonájnak, hanem Krisnának nevezik Őt. Vallásuk középpontjában az Istennek végzett szeretetteljes szolgálat, az ún. bhakti áll. Életüket négy fő elv szabályozza: 1. Laktovegetáriánusok, azaz nem esznek húst, halat és tojást (tejterméket igen); 2. Tartózkodnak a kábító- és mámorítószerek fogyasztásától (tehát nem dohányoznak, nem kábítószereznek, nem isznak alkoholt és kávét); 3. Nem játszanak szerencsejátékot; 4. Szexuális életet csak házasságon belül, kizárólag gyermeknemzés céljából élnek. Megpróbálják az ősi indiai kultúrát, az ún. védikus (= a Védák előírásain alapuló) kultúrát mindennapjaikba átültetni, a szerint élni – nem azért, mintha indiaiak akarnának lenni, hanem ezt mindannyiuk közös örökségének, egy helyhez és időhöz nem kötött, örök lelki kultúrának tartják.
A közösségben való rövid kérdezősködés után kiderül, hogy a tagok között zsidó származásúak is vannak. Sikerült néhány ilyen hívőt megkérnünk, hogy beszéljenek nekünk arról, mit jelent számikra a zsidóság.
Az első beszélgetést J. S.-sel folytattam, aki tíz éve a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közösségének a tagja.
J.S.: Amikor feltetted a kérdést, hogy mit jelent számomra zsidónak lenni, egy könyv jutott eszembe, amit nemrég olvastam, Joseph Hellernek a Gold a mennybe megy című könyve. Ez arról szól, hogy a főhőst felkérik, írjon „a zsidó lét lényegéről” – ő pedig rájön, hogy nem tud semmit a zsidó lét élményéről, mert szinte az egész életét zsidók között töltötte. Ez jutott eszembe, csak sajnos ellenkező előjellel, hogy én sem tudok semmit arról, milyen zsidónak lenni. Próbálok keresgélni, hogy mégis mit jelenthet a zsidó lét élménye, de annyira nem zsidó környezetben nőttem fel – mondhatom, hogy sajnálatosan -, gondolkozhatunk azon, hogy mi lett volna, ha másképp történik, de hát sajnos így történt.
-
Ezek szerint a családod egyáltalán nem volt vallásos?
-
Nem, a közeli családom, a szüleim egyáltalán nem, sőt talán a nagyszüleim sem. Bár ezzel kapcsolatban van egy érdekes élményem: megtaláltuk a nagyapám naplóját, amit a munkaszolgálatban írt, és ott minden bejegyzésének a végén van egy hatágú csillag, egy „I” betű és az, hogy „köszönöm!”. Ez engem annyira meghatott, hogy mindenért Istennek adott hálát.
-
És kulturálisan mennyire kötődtek a zsidósághoz?
– Ez az, amit talán a legjobban sajnálok, hogy ebből, úgy érzem, kimaradtam. Sokáig nem is tudtam róla, hogy zsidó származású vagyok, tizenhat-tizenhét éves koromban kezdtem el böngészni a családi fényképeket, iratokat, és akkor jöttem rá. Mindenképpen érdekel a zsidóság, de a neveltetésem miatt, úgy érzem, nem jelent számomra annyit, mint amennyit kéne jelentenie.
-
Te úgy tapasztaltad, hogy a Krisna-tudatú mozgalomban nagyobb a zsidó származásúak aránya, mint egyébként a magyar társadalomban?
-
Azt hiszem, sokan gondolják, hogy igen, de ha statisztikát készítenénk, akkor nem hiszem, hogy ez derülne ki. Néhány éve Kamarás István vallásszociológus felmérést végzett a közösségben, és akkor a válaszolók egy-két százaléka mondta, hogy zsidó vallású volt, mielőtt a Krisna-tudathoz csatlakozott. Biztosan vannak néhányan, akiknek a családja már kereszténynek vallja magát, néhányan pedig talán nem is tudják magukról, hogy zsidó származásúak. Egyébként Kamarásnak a rólunk írt könyvében olvastam, hogy egy, az 1970-es években, Amerikában készült statisztika szerint a mozgalom első nemzedékének öt százaléka volt eredetileg zsidó vallású.
-
A zsidó származású hívők alkotnak valamilyen szempontból elkülönült csoportot?
– Mikor felmerült ez a téma, kérdezősködtem, hogy hátha van ilyen klikk, csak én maradtam ki belőle, de nem. Az egyházon belül ezt nem tartják számon, sem pozitívan, sem negatívan. A mi vallásunk azt tanítja, hogy minden élőlény örök lélek, és a léleknek nincs kora, nincs neme, tehát eredetileg nem vagyunk sem nők, sem férfiak, sem magyarok, sem zsidók vagy nem zsidók. Mi ezt a filozófiát megpróbáljuk beépíteni az életünkbe. Ugyanakkor azt valljuk, hogy meg kell felelnünk az adott társadalomban betöltött szerepünknek, például, ha nőnek születtünk, akkor bizonyos meghatározott női szerepeket kell betöltenünk. Ugyanez igaz lehet a zsidóságra is. A mi vallásunk minden más hiteles vallási tradíciót egyenrangúnak tart, tehát ha valaki vallásos zsidó családba születik, és úgy érzi, hogy a zsidó valláson keresztül tudja megközelíteni istent, azt mi ugyanolyan jónak tartjuk, mintha Krisna-hívő lenne. Vallástalan családba születtem, és a Krisna-tudatú közösséget választottam.
-
Tudják egyáltalán a közösségen belül, hogy ki zsidó és ki nem?
-
Igen, azt gondolom, hogy tudják. A saját esetemből kiindulva: tőlem többen megkérdezték már, hogy zsidó vagyok-e, és ilyenkor persze azt válaszolom, hogy igen. Nem hirdetem, de nem is tagadom le. Többnyire olyanok kérdezték meg, akik szintén zsidók, és elég értelmes emberek, tehát ez a kérdés többnyire egy-egy nagyon nyitott beszélgetéshez vezetett, nekem nem volt rossz tapasztalatom ezzel kapcsolatban.
-
Mit gondolsz, befolyásolt-e a származásod abban, hogy a Krisna-tudathoz csatlakoztál?
-
Ezzel kapcsolatban is olvastam nemrég valamit, a Jud Süssben, Feuchtwangertől. Ki is írtam magamnak ezt az idézetet. Így hangzik: „Napkelet és napnyugat találkozásánál fekszik egy icipici föld, Kánaán földje. (…) Ahol Kelet és Nyugat útjai metszik egymást, ott fekszik Jeruzsálem városa, ott magasodik Sion vára. És a zsidók, amikor Izrael Istenéhez, az egyetlen, mindenek fölött való Úrhoz imádkoznak, (…) Jeruzsálem városa, Sion vára felé fordulnak. Napnyugat felől örökös, vad hullámzás verdesi Kánaánt, az élet, a személyiség utáni szomjúhozás, a tevékenység, az örömök, a hatalom utáni vágy hullámai. (…) Kelet felől azonban édes, szelíd bölcsesség hangja csendül, (…) nem szabad semminek ellene szegülnünk (…) mindenről le kell mondanunk. És ez a szelíd, örök hullám felfut napkelet felől Kánaán partjaira.”
T.H. szintén mintegy tíz éve tagja a közösségnek, ma szerzetes. Elsőként tőle is azt próbáltam megtudni, vajon vallásos zsidó családból származik-e?
-
Nem. Őseim csak generációkkal ezelőtt jártak zsinagóga közelében.
-
Kaptál-e – ha nem is vallási, de kulturális szempontból – „zsidó neveltetést”, vannak-e zsidó barátaid?
-
Kiskoromban apukám a Híradót nézve mindig szurkolt Izraelnek, de olyan öntudattal, hogy akkoriban teljesen megdöbbentett. Körülbelül ennyi a gyermekkori emlékem. Mint Krisna-hívő, egyre jobban kezdett érdekelni a múlt, így ma már egész sokat tudok. Az Ábrahám öröksége című könyv volt rám nagyon nagy hatással, és sok zsidó ismerősöm van.
– Miért a Krisna-tudatot választottad vallásodul?
-
Mert radikálisan meg akartam tisztítani az életemet, vagyis minden rossz emberi tulajdonságot fel akartam magamban számolni, minél rövidebb idő alatt. Otthon igen sok keleti tárgyú könyvünk volt, és mivel amúgy is „mindenevő” voltam, egész könyvespolcokat „olvastam le”. Ezek az olvasmányélmények (Germanus Gyula, Stein Aurél, Téchy Olivér, Sven Hedin stb.) nyomán megtetszett a Kelet, a keleti ember szellemisége, akiknek a számára a spirituális alaphangulat, mondhatni evidencia. A Krisna-hit emellett talán egyfajta menedék is volt számomra, ahol képességeimet kibontakoztathatom. Van egy alapelvem, mely szerint csak annak az emberi életnek van értelme, melyben képességeinket maximálisan kibontakoztatjuk. A Krisna-vallás keretei között erre nagyszerű lehetőség van.
-
Hogyan viszonyult családod a döntésedhez?
-
Mivel 14 évesen már jógázni kezdtem, harcművészetet tanultam és korán vegetáriánus lettem, a család idejekorán tudott akklimatizálódni egyéni útjaimhoz. Kicsit megviselte őket templomba költözésem (szerzetestanulónak állásom), de aztán megbékéltek. Ma kiváló a kapcsolatunk.
-
A krisnás közösségen belül tapasztaltál-e egyfajta összetartást a zsidó származású személyek között?
-
Van egyfajta láthatatlan „te is” típusú összekacsintás, ami azonban ritkán nyilvánul meg ténylegesen cselekedetekben, például tényleges segítségben.
-
Részt veszel-e zsidó rendezvényeken, vallási ünnepeken?
-
Nem, ünnepeken soha nem veszek részt. Egyszer-kétszer voltam zsinagógában, de a folyamatos smúzolás, még ha nagyon vicces is, zavar. Én templomba a lelkiség megéléséért megyek, és csak másodsorban a társadalmi érintkezés miatt. Korábbi zsidó tárgyú olvasmányaimban is csak néha-néha tudtam felfedezni ilyen lelkületű „cadikokat”. Talán emiatt a lelki „éhenmaradottság” miatt fordulnak sokan a keleti vallások felé.
G.G. még az egyház formális megalapítása előtti időkben, tizennégy éve csatlakozott a Krisna-tudathoz.
– Ha nem is volt a családod vallásos, de kulturálisan befolyásolt-e olyan irányban, aminek köszönhetően később krisnás lettél?
-
Kulturálisan engem nem igazán befolyásolt; maga az emberi szenvedés volt az, ami nagyon mélyen érintett már gyerekkoromban is. Úgy érzem, ehhez hozzájárult az, hogy a nagyapám megjárta a koncentrációs tábort, és erről később sokat hallottam, valahogy „benne volt a levegőben”. Ez engem nagyon megrázott, alapvetően az emberi szenvedés indította el bennem a vallás iránti érdeklődést. Egészen más kérdés, hogy már kisgyerekként India iránt éreztem vonzódást, indológus akartam lenni.
A baráti köröm nagy része ugyan zsidókból állt, de egyikük sem volt vallásos, és ilyesmiről soha nem beszélgettünk. Nekem az a tapasztalatom, hogy az asszimilált zsidók abban az időben nem nagyon beszélgettek a zsidóságukról. A barátaim szülei sem beszéltek erről soha, pedig a legjobb barátnőmnek az édesapja megjárta a koncentrációs tábort. Ő azért elmesélte nekünk, hogy milyen is volt az.
-
Hogyan fogadták a szüleid, hogy csatlakoztál a krisnás közösséghez?
-
Ez őket annyira nem rázta meg; inkább, hogy kihez megyek férjhez – mármint a személye, nem a vallása -, mivel a két dolog egyidejűleg történt. Amikor a gyerekeim megszülettek, akkor rendeződött minden, látták, hogy itt azért normális élet folyik.
-
Te úgy érzed, hogy a krisnások között több a zsidó származású, mint általában Magyarországon?
-
Nemcsak Magyarországon: az egész világon. Ennek, azt hiszem, az az egyik oka, hogy a zsidók alapvetően lázadók, és mindig keresnek valamit, keresik az igazságot, nem véletlen, hogy a vezetőink között és általában az idősebb hívők között nagyon sok a zsidó származású.
-
Van ennek jelentősége a közösségen belül?
-
Nincs. A tehetségnek van jelentősége. Ma az egyházi hierarchiát nézzük, hogy kinek milyen funkciója van, az alapvetően tehetség-függő. De hát a Krisna-tudat alapvetően nem egy intézmény, hanem egy vallás, és a vallásunk alapja arra épül, hogy valamennyien lelkek vagyunk. Az a célunk, hogy ez a lélek megtisztuljon, akár zsidóról, akár keresztényről van szó. Az, hogy valaki születése szerint milyen valláshoz, népcsoporthoz, kaszthoz tartozik, a mi szempontunkból nem lényeges.
Gyurka Zsófia
Címkék:2001-12