Zsidóság és konzervativizmus
Első ránézésre különös számot tart kezében az olvasó…
Lapunk mindig is nagy szükségét érezte annak, hogy a magyar zsidó szellemi univerzum összes létező hangját megszólaltassa. A magyar zsidóság érzékelhetőbb része (főleg a II. világháború után) – különféle történelmi okoknál fogva – hagyományos politikai és ideológiai beállítottságát tekintve inkább baloldalinak vagy legalábbis liberálisnak tekintette magát. Erről a képletről és megosztottságról a kelet-közép-európai jobboldal is tehet, mely gyakran antiszemitizmussal párosult, s ez modern korunkban a holocaust rémét idézte fel.
Ugyanakkor – úgy véljük – e megosztottság és izoláció fennmaradásáért a magyar zsidóság egyes reflektálatlan beidegződései is felelősek: sokszor kényelmesebb politikai paranoiák és előítéletek szerint gondolkodni, mint őszintén és elfogulatlanul feltenni a kérdést: mi az igazság? A Szombat a szellemi élet több jeles képviselőjének tette föl költői kérdését: látnak-e összefüggést a zsidó (vagy zsidónak tekintett) hagyomány és az általában jobboldali irányzatként jellemzett konzervativizmus között. Ha igen, ha nem, milyen alapon és minek az alapján?
Körkérdésünkre különböző válaszok érkeztek. Voltak olyanok, akik a politikai konzervativizmus színvonalas képviselőjeként nyúltak a témához, míg mások a zsidó tradíció felől fogalmazták meg becses mondandójukat. Szövegeikben sok közös pontot nem talál az olvasó, hacsak nem azt, amely minden gondolkodóban közös: az intellektuális őszinteséget.
Címkék:1997-10