„Zsidókérdés” – álkérdés
Gyurgyák János: A zsidókérdés Magyarországon. Osiris Kiadó, Budapest, 2001.
788 oldal, 4200 Ft
Megkésetten írunk a könyvről, ám fontossága miatt jobb későn, mint soha.
Minden könyvnek számtalan olvasata lehetséges. Egy szépirodalmi mű esetében teljesen természetesek az egymástól gyökeresen eltérő vélemények, hiszen a műveltség- és ízlésbeli különbségek alapvető fontosságúak az olvasottak megértését és megítélését illetően. Ezzel szemben, ha egy eszmetörténeti munkával kapcsolatban fogalmazódnak meg egymást kizáró értelmezések, a szerző felelőssége is fölvethető.
Gyurgyák János terjedelmes könyve, A zsidókérdés Magyarországon, annak idején megosztotta olvasóit, amit jól mutatott a kézirat vitája az MTA Történettudományi Intézetében, majd a megjelenést követően a sajtóban. Egyesek antiszemitizmusról beszéltek, mások arról, hogy hiánypótló könyv született. Minderre nem ad kielégítő magyarázatot a téma kényessége, hiszen nem lehet valami egyszerre antiszemita és hiánypótló, legföljebb egy antiszemita számára. A könyv ellentmondásos fogadtatásának magyarázatát tehát nem külső tényezőkben kell keresni, hanem szerzője megkérdőjelezhető szemlélet- módjában és sajátos hangnemében.
Mindenekelőtt azonban érdemes Gyurgyák címválasztásával foglalkozni, a „zsidókérdés” szó használata, különösen idézőjel nélkül, ugyanis nehezen indokolható. Korántsem valamiféle rosszul értelmezett politikai korrektség miatt, egyszerűen azért, mert nem volna szabad közös nyelvet használni emberellenes eszmék szellemi örököseivel. Gyurgyák tisztában van a probléma súlyosságával, könyvének előszavában szükségét is érzi némi magyarázkodásnak. „A címben szereplő zsidókérdés szó (…) olyannyira érzelmekkel és (…) másodlagos, rejtett jelentésekkel telített, hogy sokak szerint használata önmagában is antiszemitizmust jelent. Nem osztom ezt a véleményt, hiszen úgy gondolom, hogy a szavaknak vissza kell adni eredeti értelmüket.” Természetesen lehet erre törekedni, vannak azonban olyan szavak, amelyek olyannyira elhasználódtak, hogy eredeti értelmük többé nem adható vissza (pl. élettér). Helyettük szerencsésebb lenne új kifejezéseket találni, hiszen mindig lesznek olyanok, akik mit sem törődnek a szavak eredeti jelentésével, ráadásul igencsak valószínű, hogy miután megszabadultunk a „zsidókérdést” terhelő különféle áthallásoktól, nem maradna belőle semmi. „Van (…) egy (…) komolyabb érv is a szó használata ellen, mégpedig az, hogy azért nem szerencsés ezt a terminust használni (…), mert ha kérdésről van szó, akkor magától értetődően válasznak is lennie kell. Mint ahogy a probléma szó is maga után vonja a megoldást. (…) Nagyon sokan (…), akik a zsidókérdés vagy a zsidóprobléma szót használták, valóban azt gondolták, hogy a kérdésre választ kell adni, a problémát meg kell oldani, s innen már csak egy ugrás a végső megoldás. Ezekben az érvelésekben nem hiszek. Nem hiszek ugyanis azokban a[z] (…) ideológiákban, ahol a kérdések és problémák arra valók, hogy egyszer s mindenkorra megoldják őket.” Sokan azonban hisznek, többek között erről szólt a huszadik század, amelyben két kollektivista totalitarizmus játszotta a főszerepet.
A magyar zsidóság csoportos asszimilációra irányuló erőfeszítései Gyurgyák szerint sikertelennek bizonyultak. A történelmi események alakulásán túl ezt egyrészt azzal magyarázza, hogy „a csoportos asszimiláció gondolata a modern korban, tehát a nacionalizmus megjelenése után eleve lehetetlent kívánt”, másrészt a dualizmus időszakának liberális szellemiségű politikusai nem tulajdonítottak kellő figyelmet az asszimiláció csődjére figyelmeztető jeleknek, ami az antiszemita mozgalmak fokozatos térnyeréséhez vezetett. Az asszimiláció kudarca szerinte akkor bizonyosodott be végérvényesen, amikor a két világháború között a társadalom jelentős része támogatta a zsidóság jogainak korlátozására irányuló törekvéseket.
Az asszimilációról alkotott véleményét Gyurgyák is támadhatónak tartja, ennek ellenére úgy véli, hogy tévedés minden disszimilációs álláspontot eleve zsidóellenesnek nyilvánítani. Ebben minden bizonnyal igaza van, elképzelése azonban nem is vitathatósága miatt kifogásolható elsősorban, sokkal inkább azért, mert kiindulópontként, nem pedig végkövetkeztetésként fogalmazódik meg, a vizsgálódás irányát tehát prekoncepciók határozzák meg. Az asszimiláció eredményességének megítélése ugyanakkor bonyolult feladat. Európában elsőként nálunk emelkedett az állami politika rangjára a zsidónak nyilvánított állampolgárok megkülönböztetése (numerus clausus), politikai kultúránk eltorzulása, valamint a disszimilációs és antiszemita elképzelések elterjedése azonban nem az asszimiláció kudarcával magyarázható, hanem a társadalom kohéziós erejének meggyengülésével, továbbá a hagyományos antiszemitizmust fölerősítő bűnbakkereséssel. Az első világháborút megelőzően az antiszemitizmusnak nem is volt igazán komolyan vehető társadalmi bázisa, a nemzetiségek arányszámának növekedésétől rettegő politikai elitnek ugyanis ekkor még szüksége volt az önként (!) asszimilálódni vágyó zsidóságra. A „zsidókérdés” napirendre tűzését a területi elcsatolások után kezdték egyre többen és egyre hangosabban követelni, amikorra az asszimiláció visszavonhatatlanul elvesztette korábban betöltött szerepét.
Annak alapján, hogy Gyurgyák sérthetetlennek tartja a polgári jogegyenlőség eszméjét, azt lehetne feltételezni, hogy egyénben gondolkodik, könyvének egyik legszembetűnőbb jellemzője mégis a kollektivista szemléletmód érvényesítése. Talán ez magyarázza azt is, hogy a magyar társadalmat két szembenálló sorsközösségként láttatja. „A hazai zsidóság számára (…) az orosz csapatok megérkezése valóban felszabadulást jelentett (…). Számukra a két világháború közötti magyar történelem nem volt más, mint a vészkorszakhoz vezető egyenes vonalú út, s a Horthy-korszak egy lényegét tekintve antiszemita politikai rendszer, amelynek végkifejlete logikusan következett az előzményekből. Ennek megfelelően úgy vélte a hazai zsidóság többsége, s vele együtt a hazai baloldal, hogy Magyarország vezető politikusait (…) súlyos felelősség terheli a történtekért. (…) Ezzel szemben a magyar társadalom nem zsidó többségének ez az időszak a háború elvesztését jelentette, az orosz csapatok megérkezése pedig a megszállást, s mindazt, amit ez az okkupáció magával hozott: az ország lerombolását, nők megerőszakolását, ártatlanok elhurcolását, az egyházak és a vallásos gondolkodás háttérbe szorítását (…).” Kétségtelen, hogy a háború vége egyeseknek felszabadulást, másoknak viszont inkább felszabadulást, esetleg megszabadulást jelentett. Nem volna szabad azonban megfeledkezni arról sem, hogy zsidók és nem zsidók gyakran ugyanazt voltak kénytelenek átélni, hiszen zsidó nőket is megerőszakoltak, ártatlan zsidókat is elhurcoltak és persze a vallásos zsidó gondolkodás is háttérbe szorult… Ugyanarról az időszakról tehát akár rendkívül hasonló tapasztalatokat is lehetett szerezni. Származástól függetlenül.
Gyurgyák szerint „(…) kialakult az a – máig tartó – ördögi kör, amely az egyik oldalon védi a védhetetlent (a vészkorszak tényeinek elhallgatása, a felelősség kisebbítésének kísérlete stb.), a másikon pedig a magyarság kollektív felelősségéről (?) beszél, s a vészkorszak újabb és újabb felelevenítésével nehezíti a magyar nemzettudat regenerálódását (sic!), továbbá a zsidóságra nézve kellemetlen igazságok (sic!) kimondását automatikusan antiszemitizmusnak nyilvánítja”. Egy nép kollektív felelősségéről beszélni valóban elfogadhatatlan, a magyarság egészét azonban nem vádolja senki. Amennyiben mégis előfordulna ilyesmi, határozottan vissza kell utasítani. A nemzettudat regenerálódásának útjában mindenesetre nem a holokauszt állandó (?) fölemlegetése áll, hanem a múlt bevallatlansága és a felelősség másokra való áthárítása. Aki pedig figyelmen kívül hagyja, hogy kellemetlen igazságok kizárólag egyénekről fogalmazhatók meg, azt joggal nyilvánítják antiszemitának, mégpedig azért, mert antiszemita nyelvezetet használ.
Egy társadalom nem nyilváníthat tabuvá bizonyos kérdéseket arra hivatkozva, hogy feszegetésük érzelmeket sérthet. A könyvnek talán éppen az a legnagyobb érdeme, hogy elősegítheti a múlt tisztázásához nélkülözhetetlen párbeszéd kialakulását, vitathatósága miatt ugyanakkor könnyen előfordulhat, hogy az igazán fontos kérdések csak érintőlegesen kerülnek szóba. Gyurgyák fölkészültsége és közösségi terápiára irányuló törekvése mindenesetre elismerést érdemel. Még azzal együtt is, hogy időnként kimondottan nehéz félretenni az olvasottakkal szembeni fenntartásokat.
Csőke Zoltán
Címkék:2006-11